Opozice se vzteká: Jsme čtvrtí nejhorší ze všech zemí EU

Praha - Poslanecká sněmovna ve čtvrtek 81 hlasy koaličních poslanců odmítla schválit program mimořádné schůze, která se měla zabývat informací předsedy vlády Petra Nečase (ODS) o kritické situaci při čerpání prostředků z fondů Evropské unie. Schůzi požadovali sociální demokraté a podporovali komunisté.

Přidejte svůj názor

Bohuslav Sobotka

Ještě před hlasováním o případném schválení programu mimořádné schůze však mohli vystoupit členové sněmovny s přednostním právem. Toho využil především šéf ČSSD Bohuslav Sobotka.

"Sociální demokraté jsou znepokojeni nedostatečným stavem čerpání z fondů. V současné době je Česká republika čtvrtá nejhorší ze všech 27 členských zemí EU. To je velmi smutná vizitka současné vlády," prohlásil na začátku svého čtvrtečního vystoupení právě Sobotka.

Podle něj sociální demokraté před svoláním schůze vyčerpali již všechny nástroje, kterými mohli v parlamentu upozornit na dlouhotrvající problémy v čerpání z fondů EU.

"Pro programové období let 2007 až 2013 má Česká republika alokováno 789 miliard korun. Je to jeden z největších objemů na hlavu mezi novými členskými státy a vyjednala ho ještě koaliční vláda vedená sociální demokracií," prohlásil dále Sobotka a pokračoval: "Certifikované výdaje jsou ale pouze necelých 18 procent z celé alokace (cca 138 miliard korun). Přitom už za sebou máme pět ze sedmi let toho období."

Předseda nejsilnější opoziční strany uvedl, že nejproblémovějšími jsou z hlediska čerpání operační programy Doprava, Životní prostředí, Vzdělání pro konkurenceschopnost a regionální operační program Severozápad.

"To jsou čtyři kritická místa. Ještě je ale čas reagovat, ještě jsme definitivně nepřišli o všechny finanční prostředky. My se ale bojíme, že se to stane. Vláda by měla převést peníze z operačních programů, které mají problémy, do programů, které čerpají dobře," přiblížil Sobotka recept ČSSD.

K tomuto kroku by pak vláda měla přistoupit nejpozději do konce letošního roku, sociální demokraté také navrhují urychlit frekvenci výzev, intenzivně proškolovat žadatele či aktivně vyhledávat projekty.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Odvolání Miloše Zemana? Vždyť má pravdu, rvou se za prezidenta známé tváře

10.12.2018 22:09 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman o sobě opět dal vědět. V rozhovoru pro ruskou televizi NTV znovu označil za…

Vstup Srbska do EU? Babiš chce rychlejší tah na branku, v Praze jednal s…

10.12.2018 21:19 Aktualizováno Český premiér Andrej Babiš (ANO) doufá, že Evropská unie zvýší dynamiku přístupových rozhovorů se…

Zeman přijal vládu na adventní večeři v Lánech, chce založit nový zvyk

10.12.2018 19:30 Prezident Miloš Zeman dnes na zámku v Lánech uspořádal pro premiéra Andreje Babiše a ministry…

ODS povede do evropských voleb Zahradil, zdůrazňuje představu…

10.12.2018 19:27 Vedení ODS dnes potvrdilo europoslance Jana Zahradila jako lídra pro evropské volby. V květnu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama