Nečas: Jste doktor Cvach české politiky! Zaorálek: A vy plácáte nesmysly!

Praha - V obsahu fiskální úmluvy je příliš mnoho neznámých a dokument navíc určuje směr k fiskálnímu federalismu. Tak ve čtvrtek ve sněmovně vysvětloval premiér Petr Nečas (ODS), proč se na konci ledna nezavázal k podpisu nové evropské úmluvy o rozpočtové zodpovědnosti.

Přidejte svůj názor

Petr Nečas

"My nevíme, jak bude vypadat například program rozpočtového partnerství, nevíme další věci a nevíme to nejen my. Neví to nikdo. V obsahu smlouvy je příliš mnoho neznámých," řekl v Poslanecké sněmovně Nečas a několikrát zopakoval, že smlouva jasně určuje směr k fiskálnímu federalismu.

Po Nečasově zhruba půlhodinovém vystoupení se o slovo přihlásil stínový ministr zahraničí za ČSSD Lubomír Zaorálek, který spekulace o cestě k fiskálnímu federalismu označil za "premiérské plky". "V žádném případě není možné učinit taková prohlášení, jaká činí premiér, že jsme na začátku fiskální unie. Je to způsob plácání, který si premiér nemůže dovolit," zlobil se na premiéra.

Ten ve svém následném vystoupení upozornil, že podobné prohlášení učinili po summitu německá kancléřka Angela Merkelová s francouzským prezidentem Nicolasem Sarozym. "Tím dokazujete, že není daleko od pravdy, ten, kdo o vás mluví jako o doktoru Cvachovi české zahraniční politiky," dodal za potlesku z pravé části sálu Nečas.

Ten zákonodárcům vysvětloval, proč se 30. ledna nepřipojil k zástupcům 25 členských států a na jednání Evropské rady se rozhodl nezavázat se k podpisu fiskální úmluvy.

Kromě nejasností vyčítá podle svých slov smlouvě také to, že počítá s přenosem části kompetencí na Evropskou komisi. Právě to je podle předsedy vlády argumentem pro vypsání referenda, které se podle ústavy nevypisuje v případě vstupu do mezinárodního společenství, ale při přenosu kompetencí státu na jinou úroveň.

"Otázkou je, zda skutečně dochází k přenosu pravomocí. V budoucnu by například měl Evropský soudní dvůr (ESD) rozhodovat o sankcích, které uloží státům, když nedodrží kritéria. To, co bude v kompetenci ESD, není žádná stávající povinnost států, bič v této podobě na úrovni národních států neexistuje, takže ho nelze přenést," kontroval premiérovi Zaorálek.

Kromě zmiňovaných argumentů ale premiér znovu připomněl také striktně vymezený mandát, se kterým do Bruselu jel. Vláda se totiž dříve usnesla, že "Česko učiní rozhodnutí až po prostudování konečného znění", kabinet také pro zavázání se ke smlouvě žádal jasnou politickou shodu nad paktem před definitivním rozhodnutím.

"Na summitu byla položena jedna jasná otázka: Podpoříte nyní tady a teď závazný text? Dvacet pět států odpovědělo ano a rozhodlo se nyní takové rozhodnutí přijmout. Jedná se o politický závazek, a pokud tak neučiní, tento politický závazek poruší. Mohl jsem tak učinit já? Z hlediska mého mandátu nikoli," řekl Nečas.

S vysvětlením se však Zaorálek nespokojil. "Fiskální unie je poměrně skromná. To, co tu bylo a nedodržovalo se, tak se jen řeklo, že se to dodržovat bude," uvedl. V žádném případě podle něj nevede podpis dohody k vytvoření federace. Připojení se k fiskální unii podle místopředsedy ČSSD pouze deklaruje, že Evropská unie je kompaktní.

"Vytvořit federaci je sen na dlouho. Teď ten jeden úkol byla ta fiskální dohoda, která měla zabránit tomu, aby se nějaký stát vymlouval nebo vymkl. Já tento účel chápu a čekal jsem, že vláda, která si říká vláda rozpočtové odpovědnosti, se k rozpočtové odpovědnosti přihlásí," prohlásil.

Zdůraznil, že ačkoliv se sociální demokracie k připojení do fiskální unie hlásí, dohoda o ní v sobě neobsahuje sociálně demokratické priority. "Tento text neodpovídá na řadu otázek. Není to text, na kterém bychom chtěli nějak adorovat. Běda, kdyby v tom dokumentu bylo něco, co je blízké nám, to byste řekli, že čelíte nějakému sociálně demokratickému spiknutí," uzavřel.

Předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka zdůraznil, že Evropa se vytvořením fiskální unie pouze snaží vyřešit dluhovou krizi. "Já tady nechci vést debatu o tom, kdy vstoupit do společné evropské měny, ale my tu možnost máme a určitě nám taky záleží na tom, co s eurem v příštích letech bude," řekl Sobotka. Český export je závislý na hospodářské stabilitě eurozóny. "Čili to, co mě vadí, je jistá míra škodolibosti na straně české vlády, absolutní nepochopení solidarity v dnešní špatné době a neschopnost podívat se na strategický zájem naší země," konstatoval šéf ČSSD.

S názory ČSSD se ztotožnil i poslanec za KSČM Jiří Dolejš. "Řekněme si jasně, že nám jde o to, aby Evropská unie fungovala reálně jako unie hospodářská. Jedna skupina cítí stále intenzivnější potřebu, že bychom od myšlenky hospodářské unie měli couvnout. Druhá skupina – ne příliš ekonomicky racionálně – předřazuje unii sociální transfery. Tohle není dobré východisko pro to, abychom si rozuměli," komentoval situaci.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko nebude žádat o dotace pro Agrofert. Kampaň europarlamentu, opakuje…

13.12.2018 11:56 Ministerstvo financí nebude zasílat Evropské komisi k proplacení žádosti o platby spojené s…

Pozastavení dotací se týká jen Agrofertu, ujišťuje Dostálová. V opozici to…

13.12.2018 11:53 Aktualizováno Evropské dotace byly do vyjasnění problému okolo možného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO)…

Česko bez dotací? Vláda bude v pondělí řešit Agrofert, EU pošle auditory

13.12.2018 11:52 Aktualizováno Předseda koaliční ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček mluvil o situaci kolem pozastavení evropských…

Sněmovna se pře kvůli církevním restitucím, pravicová opozice napadla KSČM

13.12.2018 11:14 Sněmovna navzdory kritice pravicové opozice schválila hlasy ANO, ČSSD, SPD a KSČM program zvláštní…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama