Jestli jsou Věci veřejné sekta, tak vy jste velekněz, říká Nečas Škárkovi

Praha - Premiér Petr Nečas (ODS) se postavil při čtvrtečních interpelacích za ministra školství Josefa Dobeše (VV) a prohlásil, že žádný z jeho dosavadních problémů nebyl natolik zásadní, aby ministra odvolal. K takovému kroku by ho donutila například kauza, v níž by byl ministr podezřelý z úplatků.

Přidejte svůj názor

Jaroslav Škárka

Obavy z fungování ministerstva školství vyjádřila poslankyně Jaroslava Wenigerová (ODS), ale i nezařazený poslanec Jaroslav Škárka, který byl dříve výkonným místopředsedou Věcí veřejných. Zatímco Wenigerová chtěla po Nečasovi především informace o přípravě reformy vysokých škol, Škárka po Nečasovi požadoval odpověď, proč si Dobeše nechává ve svém kabinetě.

Poslanec kritizoval chod ministerstva školství, přípravu reforem, s nimiž nesouhlasí ani akademický svět, ale i špatné čerpání peněz z operačních programů. "Sněmovna by si zasloužila informaci o tom, jak celou situaci, jako nadřízený pana ministra, hodláte řešit," vyzval premiéra. Nečas však odvětil, že problémy ministerstvo školství kontinuálně řeší. "Já pravidelně vyhodnocuji činnost všech ministrů," vysvětlil.

S odpovědí se však Škárka nespokojil. Nečasovi u řečnického pultu řekl, že Věci veřejné jsou sekta, jejíž složení závisí pouze na předsedovi poslaneckého klubu VV Vítu Bártovi. Nečase varoval, že by neměl podléhat jejich tlaku. "Jestliže byla politická strana, jíž jste byl dlouholetým členem, sektou, pak byste musel být veleknězem. Co by musel pan ministr Dobeš udělat, aby odešel z vlády? Například převzít obálku," odvětil na interpelaci Nečas a dotkl se tak kauzy, v níž je právě Škárka podezřelý z toho, že převzal úplatek za loajalitu z rukou Víta Bárty.

Ani ostatní poslanci ve svých interpelacích na předsedu vlády nešetřili kritikou. Komunistické poslankyni Martě Semelové se například nelíbí, že stát utratí 2,7 milionu korun za informativní kampaň, jež má občanům vysvětlit smysl vládních reforem. "To si myslíte, že za ty téměř tři miliony korun přesvědčíte občany, že to s nimi myslíte dobře? Že jsou tak naivní?" dotazovala se premiéra. Krok vlády označila za nehoráznou drzost. Částka za kampaň je podle jejích slov v době škrtů příliš vysoká.

"Začaly platit rozsáhlé změny ve zdravotní a sociální oblasti. Je nezbytné o dopadech informovat veřejnost, aby každý věděl o konkrétních dopadech reforem," kontroval Nečas. Vysvětlil, že v lednu se kampaň týkala především sociální reformy, v únoru se zaměří na zdravotnictví. Materiály ke kampani prý připravili ve své pracovní době zaměstnanci Úřadu vlády a ministerstva práce a sociálních věcí.

Inzerce vyšla v mnoha médiích, například Mladé frontě Dnes prý vláda zaplatila 630 tisíc, Právu 350 tisíc, Deníku 420 tisíc a Blesku a Aha dohromady 1 150 000 korun bez DPH.
"Je to poctivá vládní snaha informovat o reformních krocích," uzavřel premiér.

Pochopení však u poslankyně Semelové nenašel. "To budou občané nadšením celí bez sebe, když vyhodíte tři miliony korun na to, abyste je informoval o tom, jaké dopady budou mít na ně vaše reformy. Nebylo by lepší, kdybyste jim tyto dopady vůbec vysvětlovat nemusel?" prohlásila a sklidila potlesk poslanců nalevo.

Témata: Věci veřejné
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pozastavení dotací se týká jen Agrofertu, ujišťuje Dostálová. V opozici to…

13.12.2018 11:53 Aktualizováno Evropské dotace byly do vyjasnění problému okolo možného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO)…

Česko bez dotací? Vláda bude v pondělí řešit Agrofert, EU pošle auditory

13.12.2018 11:52 Aktualizováno Předseda koaliční ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček mluvil o situaci kolem pozastavení evropských…

Sněmovna se pře kvůli církevním restitucím, pravicová opozice napadla KSČM

13.12.2018 11:14 Sněmovna navzdory kritice pravicové opozice schválila hlasy ANO, ČSSD, SPD a KSČM program zvláštní…

Ovčáček má svou teorii: V kauze Agrofert jde o něco jiného. Čeští…

13.12.2018 10:48 Aktualizováno Mluvčí prezidenta Miloše Zemana se domnívá, že za projednáváním střetu zájmů premiéra Andreje…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama