Odstupné 2 500 000 Kč? S tím je konec, hřímá Sobotka

Praha - V souvislosti s nedávnými aférami vlády s vyplácením statisícových odměn vybraným státním úředníkům předložili sociální demokraté v pátek legislativní návrh, který stanovuje maximální výši odměn ve státní správě. Novináře o tom informoval předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Přidejte svůj názor

Bohuslav Sobotka

"ČSSD tak reaguje na několik aktuálních případů z poslední doby, kdy vláda Petra Nečase (ODS) zneužila současnou legislativu k tomu, aby své věrné spolupracovníky ve státní správě ocenila zlatými bonusy v řádu statisíců korun měsíčně," vysvětlil Sobotka hlavní důvod předložení nové úpravy.

Předložený návrh zákona podle sociálních demokratů představuje podstatné omezení současné praxe vysokých odměn poskytovaných vybraným zaměstnancům ve veřejné sféře. ČSSD konkrétně navrhuje, aby výše odměn v jejich souhrnu v kalendářním roce nepřekročila šestinásobek platového tarifu zaměstnance.

Sobotka v pátek zároveň uvedl několik konkrétních příkladů, kvůli nimž jeho strana normu předkládá: "Výše odměn na Úřadu vlády za rok 2011 byla 28 milionů korun. To odpovídá průměrnému platu 950 policistů na jeden měsíc. Bývalý ombudsman Českých drah Petr Fejk dostal odstupné 2 500 000 korun."

Vysoké odměny dostali i někteří zaměstnanci ministerstev školství, vnitra či práce a sociálních věcí.

"ČSSD považuje takové chování vlády, kdy na jedné straně škrtá tisícikoruny na platech hasičů, policistů, učitelů či zdravotníků, redukuje peníze pro sociálně slabé a rodiny s dětmi, zvyšuje DPH a zdražuje léky i potraviny a na straně druhé rozdává statisíce korun svým věrným, za výsměch všem našim občanům. Věříme proto, že v době napjatých veřejných rozpočtů a plošných škrtů bude tato úprava přijata napříč politickým spektrem tak, aby se zabránilo účelovému zneužívání současné legislativy," uzavřel Sobotka.

Témata: ČSSD
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Odvolání Miloše Zemana? Vždyť má pravdu, rvou se za prezidenta známé tváře

10.12.2018 22:09 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman o sobě opět dal vědět. V rozhovoru pro ruskou televizi NTV znovu označil za…

Vstup Srbska do EU? Babiš chce rychlejší tah na branku, v Praze jednal s…

10.12.2018 21:19 Aktualizováno Český premiér Andrej Babiš (ANO) doufá, že Evropská unie zvýší dynamiku přístupových rozhovorů se…

Zeman přijal vládu na adventní večeři v Lánech, chce založit nový zvyk

10.12.2018 19:30 Prezident Miloš Zeman dnes na zámku v Lánech uspořádal pro premiéra Andreje Babiše a ministry…

ODS povede do evropských voleb Zahradil, zdůrazňuje představu…

10.12.2018 19:27 Vedení ODS dnes potvrdilo europoslance Jana Zahradila jako lídra pro evropské volby. V květnu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama