Lidé vyjdou do ulic! Ve 30 zemích po celém světě, proti ACTA

Praha - Do ulic by měly v sobotu vyjít a vyjádřit svůj nesouhlas s dohodou ACTA podle odhadu České pirátské strany desetitisíce lidí ve třinácti městech po celé České republice. Mělo by jít o zatím největší akci proti kontroverzní smlouvě, zapojí se do ní i evropské metropole.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační fotografie

V hlavním městě by měli mít protestující sraz ve 14 hodin na Staroměstském náměstí, pak se vydají směrem k náměstí Jana Palacha, kam by měli dojít okolo 17. hodiny.

V jihomoravské metropoli by se měli demonstranti setkat hodinu po poledni na Náměstí Svobody, v Českých Budějovicích v 15 hodin na náměstí Přemysla Otakara II., v Jihlavě na Masarykově náměstí ve 14 hodin.

V západních Čechách se bude protestovat například v Karlových Varech od 13 hodin v ulici T.G. Masaryka, na východní straně republiky se demonstranti sejdou v Ostravě na Masarykově náměstí od 14 hodin nebo v Olomouci na Horním náměstí v tomtéž čase.

"ACTA umožňuje firmám cenzurovat internet, vzbuzuje obavy týkající se mezinárodní přepravy generických léčiv, která by mohla zachraňovat životy, komplikuje zemědělcům přístup k osivu a ukrajuje občanům ústavní práva. Nejde jen o stahování filmů, ACTA se dotýká každého," uvedl Jakub Michálek, spoluautor analýzy dohody ACTA z České pirátské strany.

Piráti upozorňují také na protesty proti dohodě, které se rozhořely po celé Evropě. "Jenom v Polsku do ulic vyšlo až 30 tisíc lidí a přes 20 tisíc podepsalo petici," říká Mikuláš Ferjenčík, místopředseda strany. Celkově petici podepsalo podle pirátů přes více než dva miliony lidí, protesty by měly být v sobotu nejméně ve 139 městech ve více než 24 zemích.

Symbolem dohody ACTA je podle Pirátů chobotnice, která symbolizuje vliv korporací, které chtějí spoutat internet, občany a rozvojové země. Proto by také někteří z protestujících měli přijít v kostýmech symbolizujících tohoto hlavonožce.

Česká republika se k dohodě připojila, posléze však pozastavila ratifikaci. "Ratifikační proces bude pozastaven a znovu budeme celou věc analyzovat," prohlásil premiér Petr Nečas (ODS). Česko v podstatě zaujalo k dohodě stejný postoj jako sousední Polsko nebo Lotyšsko.

"Chci zdůraznit, že nikdy, ani omylem, nehrozily v České republice nějaké kontroly laptopů na hranicích, monitorování uživatelů internetu, nějaká filtrace, to myslím nehrozilo ani na okamžik," zmínil premiér a dodal: "Na druhou stranu, my nechceme v žádném případě připustit situaci, kdy by nějakým způsobem byly ohroženy občanské svobody a svobodný přístup k informacím, takže ratifikační proces této smlouvy bude pozastaven a znovu to podrobíme analýzám."

Dohodu ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement, česky Obchodní dohoda proti padělatelství) podepsalo 22 států Evropské unie koncem ledna v Tokiu. Smlouva by měla ztížit podmínky pro obcházení patentů a jiných práv duševního vlastnictví, například pro stahování filmů nebo hudby z internetu.

Témata: evropa | acta | Demonstrace
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Komunisté, TOP 09 a STAN mimo Sněmovnu. Posiluje ODS

14.12.2018 08:35 po takzvané vládní krizi by v prosinci vyhrálo sněmovní volby hnutí ANO, oproti měsíci listopadu…

Chci se mu omluvit... Kalousek svými slovy překvapil nejen politiky, ale i…

13.12.2018 22:24 Aktualizováno Omluva od politika se jen tak nevidí. Obzvláště, pokud je dobrovolná a ne soudně nařízená. Přesto…

Symbol habsburské navlády? Praha opět řešila kontroverzní Mariánský sloup

13.12.2018 20:01 Zastupitelé hlavního města se opět po roce zabývali Mariánským sloupem, který před sto lety svrhl…

Zdanění náhrad církvím je před schválením. Bolševici zabíjeli kněze,…

13.12.2018 17:21 Aktualizováno Sněmovna dnes posunula do závěrečného schvalování předlohu poslanců KSČM o zdanění peněžitých…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama