Evropská unie řekla ANO jaderné energii

Praha/Paříž - Představitelé ČR a dalších patnácti zemí EU, které se rozhodly pro pokračování v jaderné energetice, v rámci své schůzky definovali základy evropské energetické politiky. Šestnáctka států se rozhodla ve spolupráci pokračovat a prohlubovat ji, napsala v sobotu agentura AP.

Přidejte svůj názor

371

Energetická politika Evropské unie se musí budovat na čtyřech pilířích, kterými jsou bezpečnost dodávek energií, kupní síla spotřebitelů, průmyslová konkurenceschopnost a boj proti oteplování klimatu, citovala AP francouzského ministra průmyslu Erica Bessona.

Český ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba (ODS) podle online verze francouzského deníku La Tribune zdůraznil, že evropské země musejí své úsilí vzájemně koordinovat, aby byly s to řešit problémy s energetickými sítěmi. Tyto sítě podle něj v současnosti nejsou s to vydržet období spotřebních špiček. Další podpora obnovitelných zdrojů energie proto musí s sebou nést výstavbu energetické infrastruktury, aby se problémy v přenosu energie neprohlubovaly.

"Uspořádání energetického mixu musí zůstat v kompetenci každého jednotlivého státu. Myšlenka centrálního určení mixu z úrovně Evropské komise je pro nás nepřijatelná," řekl agentuře Mediafax Kuba (ODS).

"Musíme hovořit o významných iniciativách, které podpoří trvalý růst pro budoucí konkurenceschopnost Evropy," uvedl vyslanec Velké Británie James Sassoon.

Právě ostrovní království bude hostit příští schůzku nově vytvořené neformální skupiny zemí podporující jadernou energetiku. Její termín zatím nebyl stanoven. Pařížské schůzky se zúčastnily Francie, Velká Británie, Česko, Švédsko, Finsko, Nizozemsko, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Polsko, Maďarsko, Estonsko, Lotyšsko, Litva, Bulharsko a Rumunsko.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Můžete už s tím Zemanem něco udělat? Dokud to s ním nesekne, bude škodit.…

11.12.2018 22:09 Aktualizováno To, jak se v posledních dnech vyjadřuje prezident Miloš Zeman v souvislosti se zprávou Bezpečnostní…

Babiš poškozuje Česko, neváhá žalovat sousední stát. Opozice velí do…

11.12.2018 19:29 Aktualizováno Kauzy premiéra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše podle opozice poškozují pověst České republiky v…

Zeman přijal šéfa NBÚ Langa, jen pár dní před soudem o Mynářovu prověrku

11.12.2018 18:43 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě přijal ředitele Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ)…

Výstavba bytů? Babiš chce finančně motivovat obce, ty příliš nadšené nejsou

11.12.2018 16:45 Stát chce finančně motivovat obce k budování bytů, kterých je nedostatek. Využít mohou programu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama