ACTA = kyberfašismus! Křičí tisíce demonstrantů v Česku

Praha - Do ulic mnoha českých i světových měst v sobotu vyšli lidé nesouhlasící s dohodou ACTA. V Praze se protestující sešli ve 14 hodin na Staroměstském náměstí, jak Mediafax zjistil na místě.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Podle odhadu policie se pochodu zúčastnila tisícovka lidí. "Protest probíhá v naprostém klidu, přesně podle původních předpokladů," uvedla pro Mediafax mluvčí pražské policie Eva Kropáčová. Podle jejích slov policisté na akci jen dohlížejí a usměrňují dopravu.

Účastníci protestu podepisovali na Staroměstském náměstí petici proti ratifikaci smlouvy ACTA, mísili se s turisty a později vyrazili na pochod směr Úřad vlády ČR. Někteří drželi transparenty s nápisy jako "ACTA = kyberfašismus" nebo "ACTA hrozí Vám i lidem v okolí". Konečným cílem demonstrantů je náměstí Jana Palacha, kam by měli dojít okolo 17. hodiny.

"Premiér Nečas řekl, že pozastavil ratifikaci, ale co to je. Že se o smlouvě ACTA teď chvilku jednat nebude nebo neprobíhá ratifikační proces. My si musíme uvědomit, že se teď neusnulo. Ta smlouva tady pořád je. Naším cílem je, aby od ní ČR ustoupila," zdůvodnil sobotní akci předseda České pirátské strany Mikuláš Ferjenčík.

Demonstranti proti ACTA se sešli i na jiných místech České republiky. V jihomoravské metropoli Brně to bylo na náměstí Svobody, v Českých Budějovicích na náměstí Přemysla Otakara II. a například v Jihlavě na Masarykově náměstí. V západních Čechách se protestuje v Karlových Varech, kde se sešlo na pět desítek lidí, na východní straně republiky zase v Ostravě na Masarykově náměstí.

Česká pirátská strana očekávala v celé republice dohromady účast desetitisíců lidí. "ACTA umožňuje firmám cenzurovat internet, vzbuzuje obavy týkající se mezinárodní přepravy generických léčiv, která by mohla zachraňovat životy, komplikuje zemědělcům přístup k osivu a ukrajuje občanům ústavní práva. Nejde jen o stahování filmů, ACTA se dotýká každého," uvedl Jakub Michálek, spoluautor analýzy dohody ACTA z České pirátské strany.

Piráti upozorňují také na protesty proti dohodě, které se rozhořely po celé Evropě. "Jenom v Polsku do ulic vyšlo až 30 tisíc lidí a přes 20 tisíc podepsalo petici," říká Mikuláš Ferjenčík, místopředseda strany. Celkově petici podepsalo podle pirátů přes více než dva miliony lidí, protesty by měly být v sobotu nejméně ve 139 městech ve více než 24 zemích.

Symbolem dohody ACTA je podle Pirátů chobotnice, která symbolizuje vliv korporací, které chtějí spoutat internet, občany a rozvojové země. Proto by také někteří z protestujících měli přijít v kostýmech symbolizujících tohoto hlavonožce.

Česká republika se k dohodě připojila, posléze však pozastavila ratifikaci. "Ratifikační proces bude pozastaven a znovu budeme celou věc analyzovat," prohlásil premiér Petr Nečas (ODS). Česko v podstatě zaujalo k dohodě stejný postoj jako sousední Polsko nebo Lotyšsko.

"Chci zdůraznit, že nikdy, ani omylem, nehrozily v České republice nějaké kontroly laptopů na hranicích, monitorování uživatelů internetu, nějaká filtrace, to myslím nehrozilo ani na okamžik," zmínil premiér a dodal: "Na druhou stranu, my nechceme v žádném případě připustit situaci, kdy by nějakým způsobem byly ohroženy občanské svobody a svobodný přístup k informacím, takže ratifikační proces této smlouvy bude pozastaven a znovu to podrobíme analýzám."

Dohodu ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement, česky Obchodní dohoda proti padělatelství) podepsalo 22 států Evropské unie koncem ledna v Tokiu. Smlouva by měla ztížit podmínky pro obcházení patentů a jiných práv duševního vlastnictví, například pro stahování filmů nebo hudby z internetu.

Témata: Praha | acta | Demonstrace
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Komunisté, TOP 09 a STAN mimo Sněmovnu. Posiluje ODS

14.12.2018 08:35 po takzvané vládní krizi by v prosinci vyhrálo sněmovní volby hnutí ANO, oproti měsíci listopadu…

Chci se mu omluvit... Kalousek svými slovy překvapil nejen politiky, ale i…

13.12.2018 22:24 Aktualizováno Omluva od politika se jen tak nevidí. Obzvláště, pokud je dobrovolná a ne soudně nařízená. Přesto…

Symbol habsburské navlády? Praha opět řešila kontroverzní Mariánský sloup

13.12.2018 20:01 Zastupitelé hlavního města se opět po roce zabývali Mariánským sloupem, který před sto lety svrhl…

Zdanění náhrad církvím je před schválením. Bolševici zabíjeli kněze,…

13.12.2018 17:21 Aktualizováno Sněmovna dnes posunula do závěrečného schvalování předlohu poslanců KSČM o zdanění peněžitých…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama