Partie: Zlevněme přímou volbu prezidenta! Spojme ji s komunálními volbami, navrhuje Štěch

Praha - Za spojení přímé volby prezidenta, která může stát až miliardu korun, s volbami do horní parlamentní komory nebo obecních či krajských zastupitelstev by se přimlouval předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD). V neděli to prohlásil v pořadu Partie na televizi Prima family.

Přidejte svůj názor

Milan Štěch

Spojení přímé volby, kterou ve středu schválili senátoři, s dalšími volbami zmínil Štěch v souvislosti s náklady na dvoukolovou volbu hlavy státu. Tu vyčíslilo ministerstvo vnitra na 655 milionů korun. Některé odhady ale hovoří až o jedné miliardě korun. Spojením voleb by se tak podle Štěcha ušetřilo.

"To je jediná záporná věc, kterou přímá volba má. Dělal jsem si takové její hodnocení a tohle mi tam zkrátka vyšlo," komentoval náklady na volbu prezidenta vybíraného lidmi šéf horní parlamentní komory.

Ke spojení přímé volby například s krajskými volbami ale senátor ODS Jaroslav Kubera v Partii poznamenal, že v momentě, kdy se rozhodně o termínu první volby, už takové spojení nebude možné. Senátor argumentoval tím, že by to v praxi znamenalo zkrácení nějakého volebního období.

Kubera také uvedl, že nejvhodnějšími kandidáty pro přímou volbu jsou podle něj místopředseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) a předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová (ODS). Sobotku popsal senátor jako svého dlouhodobého favorita, který je zkušeným politikem, u Němcové vnímá jako největší výhodu to, že je žena, která by měla u voličů více šancí.

Kandidáty na prezidenta republiky mohou podle schválené novely ústavy navrhovat Češi starší 18 let peticí s nejméně 50 tisíci podpisy, skupina nejméně 20 poslanců nebo skupina nejméně 10 senátorů. Právo volit má mít každý občan ČR, který dosáhl 18 let.

Přímo by měli lidé volit už nástupce Václava Klause, kterému druhé a zároveň poslední funkční období na Pražském hradě skončí v březnu 2013. Sám Klaus je odpůrcem přímé volby a označuje ji za populismus.

Témata: prezident čr | Volby
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Evropské dotace vedou do pekla: Když se páchání dobra mění ve zlo

14.12.2018 13:17 Aktualizováno Komentář Petra Šulky – Evropský parlament v minulých dnech zmrazil dotace pro firmu Agrofert, která…

Jak se Babiš zbaví střetu zájmů? Transparency navrhla několik možností

14.12.2018 12:11 Nejjednodušší způsob, jak by premiér Andrej Babiš (ANO) mohl vyřešit problém s údajným střetem…

Platy politiků vzrostou o devět procent, Zeman novelu podepsal

14.12.2018 10:26 Platy vrcholných politiků vzrostou příští rok o devět procent. Novelu zákona dnes podepsal…

Komunisté, TOP 09 a STAN mimo Sněmovnu. Posiluje ODS

14.12.2018 08:35 po takzvané vládní krizi by v prosinci vyhrálo sněmovní volby hnutí ANO, oproti měsíci listopadu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama