Bič na parlamentní strany? Přímá volba prezidenta, řekl Rychetský

Praha - Předseda Ústavního soudu ČR (ÚS) Pavel Rychetský by nehlasoval pro přímou volbu prezidenta v takové podobě, ve které ji schválily obě parlamentní komory. Šéf ústavních soudců to řekl v nedělním pořadu ČT Otázky Václava Moravce.

Přidejte svůj názor

Pavel Rychetský

"V té verzi, ve které byla přímá volba schválena, bych pro ni nehlasoval," řekl Rychetský v televizním studiu. Zároveň uvedl, že přímou volbou hlavy státu si na sebe upletly jednotlivé parlamentní strany bič. Změna ústavy totiž podle jeho slov omezí pravomoci Senátu a přináší řadu problémů.

Předseda ÚS zmínil hlavně stále chybějící prováděcí zákon přímé volby. Když bude špatně napsaný, může se podle jeho slov stát, že někdo napadne volbu prezidenta a vítězný kandidát neusedne na Hrad dříve, než o tom rozhodne soud. Volba prezidenta by se tak mohla výrazně protáhnout.

Není navíc jasné, kdo bude mít právo zpochybnit případného prezidentského kandidáta a k jakému soudu se stěžovatel musí obrátit. Problém může podle Rychetského způsobit i pravidlo 50 tisíc podpisů, které musí kandidát sehnat. Každý volič by totiž mohl zpochybnit pravost podpisů pod peticí a zahltily by se tak soudy.

"Kdo může takovou žalobu podat a kam? Nejspíše každý volič, což je šest nebo sedm milionů stížností," varoval před možným scénářem ústavní soudce. Prezidentskou volbu by navíc mohla protáhnout i stížnost některého z neúspěšných kandidátů.

Ministerstvo vnitra má ale návrh příslušného prováděcího zákona připravený, ministr vnitra Jan Kubice (nez.) už chce, aby se předlohou zabývala vláda.

Zpochybnění se z úst Rychetského se dočkala přímá volba prezidenta i jako lék na dosavadní negativní obraz politiky mezi lidmi. Přesně tak totiž argumentovala ve středu v Senátu při projednávání přímé volby ČSSD. "Jestli máme někde deficit, tak je to nedůvěra ve vlády, které vychází ze svobodných voleb. Stejně jako Poslanecká sněmovna. Naopak prezident má dlouhodobě vysokou důvěru lidí," prohlásil Rychetský v televizi.

Právě v souvislosti s přímou volbou se už roky mluví o předsedovi ÚS jako o možném kandidátovi na prezidenta. V neděli ale Rychetský zopakoval, že usilovat o post hlavy státu nehodlá. "V této zemi nemám o tuto funkci zájem. Nemám ani peníze, ani čas, abych kampaň vedl," poznamenal.

Kritice podrobil chybějící provádějící zákon k přímé volbě i bývalý premiér a možný kandidát na prezidenta Jan Fischer. Nejen, že souhlasil s Rychetským, že měly prováděcí zákon schvalovat oba parlamenty společně s přímou volbou, ale souhlasil také s nápadem ČSSD na zavedení výdajového stropu pro financování prezidentské kampaně.

Kandidáty na prezidenta republiky mohou podle schválené novely ústavy navrhovat Češi starší 18 let peticí s nejméně 50 tisíci podpisy, skupina nejméně 20 poslanců nebo skupina nejméně 10 senátorů. Právo volit má mít každý občan ČR, který dosáhl 18 let.

Přímo by měli lidé volit už nástupce Václava Klause, kterému druhé a zároveň poslední funkční období na Pražském hradě skončí v březnu 2013. Sám Klaus je odpůrcem přímé volby a označuje ji za populismus.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Můžete už s tím Zemanem něco udělat? Dokud to s ním nesekne, bude škodit.…

11.12.2018 22:09 Aktualizováno To, jak se v posledních dnech vyjadřuje prezident Miloš Zeman v souvislosti se zprávou Bezpečnostní…

Babiš poškozuje Česko, neváhá žalovat sousední stát. Opozice velí do…

11.12.2018 19:29 Aktualizováno Kauzy premiéra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše podle opozice poškozují pověst České republiky v…

Zeman přijal šéfa NBÚ Langa, jen pár dní před soudem o Mynářovu prověrku

11.12.2018 18:43 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě přijal ředitele Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ)…

Výstavba bytů? Babiš chce finančně motivovat obce, ty příliš nadšené nejsou

11.12.2018 16:45 Stát chce finančně motivovat obce k budování bytů, kterých je nedostatek. Využít mohou programu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama