Uhlí čeká odchod ze scény! Jaderná energie má zelenou, tvrdí Kuba

Praha - Nová státní energetická koncepce počítá s tím, že jaderná energie zůstane v českém energetickém mixu, ze kterého by v dalších dvou až tří desetiletích mělo zmizet uhlí. V nedělním pořadu Otázky Václava Moravce (OVM) to uvedl ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba (ODS).

Přidejte svůj názor

Martin Kuba

Státní energetická koncepce určuje, jakým směrem se bude v následujících padesáti letech ubírat česká energetika. Její původní podobu, kterou přichystal bývalý ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek (ODS), jeho nástupce Martin Kuba (ODS) stáhnul. Místo ní jeho úřad do června letošního roku představí nový strategický materiál.

"Rozhodl jsem se ustanovit poradní výbor z odborníků, kteří budou zpracovávat expertní oponenturu padesátileté koncepci," uvedl Kuba v OVM s tím, že již oslovil akademika Václava Pačese nebo jadernou fyzičku Danu Drábovou.

Nová koncepce by podle Kuby měla být méně závislá na předpokládaném vývoji v Evropě a neměla by být těsně navázaná na kladné prognózy ekonomického vývoje. Ve srovnání s předchozími návrhy koncepcí počítá Kuba s tím, že ačkoliv jaderná energie nepřestane v domácím energetickém mixu hrát stěžejní úlohu, nebude tak významná, jak plánoval exministr Kocourek.

Podle Kuby se dá počítat s utlumením využívání fosilních paliv, předpokládá se přístavba reaktorů v Temelínu, do energetického mixu se vrací alternativní zdroje energie, byť v omezenější míře, než v jaké s nimi počítal ještě kabinet premiéra Mirka Topolánka (ODS).

"Soudím, že je zapotřebí především se průřezově dohodnout na podpoře státní energetické koncepce coby strategického materiálu, nikoliv politické záležitosti," uvedl v OVM bývalý ministr průmyslu a obchodu Miloš Urban (ČSSD).

Jedna z dosavadních verzí energetické koncepce, se kterou pracovalo ministerstvo za Kubova předchůdce Martina Kocourka, počítala až s 18 novými reaktory do roku 2060, čímž by podíl jaderné energie vzrostl právě na 80 procent. Kuba časový horizont zkrátil na 20 až 25 let, kdy by si Česko mělo i nadále vystačit jen se dvěma jadernými elektrárnami v Temelíně a Dukovanech.

Ministerstvo průmyslu a obchodu počítá také se zvýšením podílu elektřiny vyráběné z obnovitelných zdrojů z nynějších sedmi procent na 13 procent, což je závazek vůči Evropské unii. Kuba by také v koncepci rád stanovil mírný přebytek výroby elektřiny v Česku nad spotřebou. Přebytek do 15 procent je podle ministra důležitý pro soběstačnost ČR a stabilitu hospodářského prostředí.

Plán postavit 18 nových atomových reaktorů, který byl v koncepci exministra Kocourka, podle prezidenta Svazu průmyslu a dopravy Jaroslava Hanáka nebyl realistický.

„Když si vezmete, co stojí jeden reaktor, tak je logické, že tato země by na to ani v té dohledné době neměla, i kdyby rostla ekonomika. Pro český průmysl je nesmírně zajímavé a zásadní, aby se postavily dva nové bloky Temelína,“ uvedl Hanák ve vysílání Českého rozhlasu.

Témata: Kuba | Energetika
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kolik stojí Babišův oběd zdarma? Jde tu o víc než páchání dobra

16.12.2018 20:28 Aktualizováno Komentář Petra Šulky – Zdá se vláda premiéra Babiše našla nový hit, který ji má udržet voliče a…

Mísení ras je pr*ser? Třeba když se Moravané smíchají s Japonci, vzkazují…

16.12.2018 20:13 Aktualizováno Tomio Okamura si dnes na svém facebookovém profilu postěžoval na text v jedné přírodopisné učebnici…

Poslanci a senátoři, zastavte Zemana! Téměř 5000 lidí požaduje obvinění…

16.12.2018 16:40 Pondělní výzva poslancům a senátorům Parlamentu ČR, jejíž autoři viní prezidenta z velezrady, má už…

Likvidační sankce kvůli e-receptu? Nic takového, ujišťuje Vojtěch lékaře

16.12.2018 14:52 Lékaři se nemusejí obávat, že by za nevydání elektronického receptu po Novém roce mohli dostat…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama