Ministr slíbil, kraje zoufají! Nemají na zvyšování platů lékařů

Brno - Kraje nejsou schopny plnit sliby ministra zdravotnictví a přísunem krajských peněz zajistit zvýšení platů lékařů v regionálních nemocnicích o 6,25 procent. Agentuře Mediafax to v pondělí řekl šéf Asociace krajů ČR Michal Hašek (ČSSD).

Přidejte svůj názor 1 komentář

ilustrační fotografie

"Dát slib a pak vymáhat jeho plnění po někom jiném, to je velké kličkování a od ministra centrální vlády nevídaná věc," prohlásil Hašek na adresu dopisu ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09), kterým údajně resortní šéf vyzval regionální samosprávy k nalití peněz do mzdových fondů krajských špitálů.

Ministr zdravotnictví totiž podle Haška vyzval kraje, aby naplnily dohodu s lékaři, podle které by se měly lékařům letos plošně zvýšit platy o 6,25 procent. Kraje však žádné volné peníze, které by mohly poukázat nemocnicím, nemají.

Z krajských rozpočtů nejsme schopni zaplatit sliby, které dala centrální vláda, konstatoval Hašek. Upozornil, že při zvýšené dani z přidané hodnoty nejde ani koruna do krajských rozpočtů. "Za této situace není ve veřejných rozpočtech peněz nazbyt. Pokud bychom začali dotovat nemocnice, dostali bychom se na tenký led veřejných podpor a do možné kolize s bruselskými normami," prohlásil šéf asociace krajů.

Největší problém přitom mají podle Haška kraje s financováním svých záchranek. "Zdravotnické záchranné služby dostávají čtyřicet procent peněz z veřejného zdravotního pojištění, plných šedesát procent financí potřebných k jejich provozu doplácejí kraje," řekl Hašek. Podle něj to není spravedlivé. "Provoz takové služby má co nejvíce pokrývat veřejné pojištění," řekl šéf asociace krajů.

Témata: Hašek, Michal
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Evropské dotace vedou do pekla: Když se páchání dobra mění ve zlo

14.12.2018 13:17 Aktualizováno Komentář Petra Šulky – Evropský parlament v minulých dnech zmrazil dotace pro firmu Agrofert, která…

Jak se Babiš zbaví střetu zájmů? Transparency navrhla několik možností

14.12.2018 12:11 Nejjednodušší způsob, jak by premiér Andrej Babiš (ANO) mohl vyřešit problém s údajným střetem…

Platy politiků vzrostou o devět procent, Zeman novelu podepsal

14.12.2018 10:26 Platy vrcholných politiků vzrostou příští rok o devět procent. Novelu zákona dnes podepsal…

Komunisté, TOP 09 a STAN mimo Sněmovnu. Posiluje ODS

14.12.2018 08:35 po takzvané vládní krizi by v prosinci vyhrálo sněmovní volby hnutí ANO, oproti měsíci listopadu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama