Dobeš seznámí vládu se stavem OP VK

Praha - Ministr školství Josef Dobeš (VV) musí nesrovnalosti v operačním programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost (OP VK) do dubna vysvětlit nejen premiérovi Petru Nečasovi (ODS), ale především Evropské komisi. Vyplývá to z průběžné zprávy, kterou rezort školství vládě předloží na středečním jednání.

Přidejte svůj názor

Zpráva shrnuje informace o pokroku v operačním programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost, a to k 31. prosinci loňského roku. Materiál obsahuje i informaci o výsledcích auditních šetření Evropské komise (EK).

Audit Evropská komise zahájila v říjnu loňského roku a trval necelé dva týdny. Auditoři se zaměřili na dvě oblasti, a to na hodnocení systému a ověřování certifikovaných výdajů pro vybrané příjemce. Podle zprávy ministerstva školství se jednalo zejména o kontrolu projektů provedených h v předchozích čtyřech letech. EK si pro své auditní šetření vybrala dvě oblasti, Středočeský a Ústecký kraj.

Kritiku si Česko ze strany EK vysloužilo zejména za nedostatečné nastavení pravidel pro kontroly projektů, za hodnocení projektů a zadávání veřejných zakázek.

EK se na základě svých prošetření rozhodla, že do té doby, než dojde k nápravě, pozastaví proplácení žádostí o platbu v celém OP VK. Právě duben je termín, kdy ministr Dobeš musí na výsledky auditu zareagovat. "Jakmile bude Komise ujištěna o uspokojivém řešení jednotlivých zjištění, refundaci souhrnných žádostí i certifikaci výdajů obnoví," ujišťuje ve zprávě ministr školství své kolegy.

Ministerstvo školství ve své zprávě uvádí, že v loňském roce pro zlepšení čerpání evropských dotací z OP VK navíc navýšilo i personální kapacity. A to zejména počet finančních manažerů, kteří mají zajistit plynulé zpracování monitorovacích zpráv a žádostí o platbu. "Dopad tohoto opatření se projevil zlepšeným čerpáním ve druhé polovině roku 2011 a zvýšením predikcí na následující roky," uvádí dále předloha.

V operačním programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost je pro roky 2007 až 2013 vyčleněno pro Českou republiku i s přispěním národních zdrojů ve výši 54,7 miliardy korun. Evropská komise do loňského května uznala Česku proplacení tří miliard, tedy méně než šesti procent celkové částky. Podle unijních pravidel ale můžou peníze do republiky putovat ještě dva roky po konci stávajícího programového období, tedy do roku 2015.

Operačnímu programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost se ministři Nečasova kabinetu věnovali už na svém lednovém jednání. O zařazení mimořádného bodu se zprávou o aktuální situaci programu tehdy požádal sám ministr Dobeš právě v reakci na kritiku z Bruselu.

Šéf rezortu školství se sám zavázal, že pokud se jeho ministerstvu nepodaří vyčerpat všechny evropské prostředky, rezignuje.

Témata: Dobeš, Josef
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Odvolání Miloše Zemana? Vždyť má pravdu, rvou se za prezidenta známé tváře

10.12.2018 22:09 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman o sobě opět dal vědět. V rozhovoru pro ruskou televizi NTV znovu označil za…

Vstup Srbska do EU? Babiš chce rychlejší tah na branku, v Praze jednal s…

10.12.2018 21:19 Aktualizováno Český premiér Andrej Babiš (ANO) doufá, že Evropská unie zvýší dynamiku přístupových rozhovorů se…

Zeman přijal vládu na adventní večeři v Lánech, chce založit nový zvyk

10.12.2018 19:30 Prezident Miloš Zeman dnes na zámku v Lánech uspořádal pro premiéra Andreje Babiše a ministry…

ODS povede do evropských voleb Zahradil, zdůrazňuje představu…

10.12.2018 19:27 Vedení ODS dnes potvrdilo europoslance Jana Zahradila jako lídra pro evropské volby. V květnu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama