Neposlušní studenti: Videonahrávkou vyzývají k odporu

Praha - Prosazované změny vysokoškolských zákonů mohou podle studentů omezit svobodu škol. Na negativní dopady, které mohou zákony na školství mít, má upozornit videoprohlášení, jež připravili vysokoškoláci i zástupci akademické obce, vysvětlili v pondělí zástupci Iniciativy za svobodné vysoké školy.

Přidejte svůj názor

371

"Vydali jsme zásadní prohlášení, které reaguje na současnou neutěšenou situaci. Podoba legislativních návrhů podle nás ohrožuje kvalitu i dostupnost výuky na českých vysokých školách,“ řekl na pondělní tiskové konferenci Michal Uhl z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy a zástupce Iniciativy za svobodné vysoké školy.

Iniciativa se proto nyní snaží přilákat zájem veřejnosti o problematiku věcných záměrů zákona o vysokých školách a zákona o finanční pomoci studentům. Její nejnovější prohlášení, ve kterém vyzývají veřejnost, aby "zabránila znevolnění vysokých škol“ proto nevydala jako klasický tiskový dokument, ale ve spolupráci se studenty Filmové akademie muzických umění sestříhali videomanifest.

"Chtěli jsme naši iniciativu zpopularizovat a zviditelnit. Rozhodli jsme se proto nechat studenty jednotlivých škol a fakult, které nám vyslovily podporu, přečíst toto prohlášení a po větách ho potom sestříhat do videa,“ vysvětlil Uhl.

V prohlášení studenti i členové akademické obce upozorňují na nutnost zachovat samostatnost a svobodu vysokých škol, nezávislých na vnějších ekonomických a politických tlacích.

"Za svobodné považujeme vysoké školy tehdy, rozhoduje-li akademická obec s patřičným zastoupením studentů, vyučujících i vědeckých pracovníků o všech důležitých otázkách školy demokraticky a nezávisle na politických a ekonomických tlacích zvenku. Současná vláda prosazovanými změnami vysokoškolských zákonů tyto svobody zásadně ohrožuje,“ zní z videa, které jeho autoři umístí na sociální síť Facebook, stránku YouTube i na své vlastní internetové stránky.

"Vyzýváme proto nejen akademickou obec, ale i širokou veřejnost, aby nám pomohly znevolnění vysokých škol zabránit. Připojte se k protestům. Nebojujeme o své výhody, bráníme svobodu poznání a jeho uplatnění a tím svobodu společnosti jako takové,“ končí text prohlášení, kterému vyslovila podporu také řada osobností včetně biskupa Václava Malého nebo filozofa Tomáše Halíka.

Témata: Školství | studenti | reformy
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Můžete už s tím Zemanem něco udělat? Dokud to s ním nesekne, bude škodit.…

11.12.2018 22:09 Aktualizováno To, jak se v posledních dnech vyjadřuje prezident Miloš Zeman v souvislosti se zprávou Bezpečnostní…

Babiš poškozuje Česko, neváhá žalovat sousední stát. Opozice velí do…

11.12.2018 19:29 Aktualizováno Kauzy premiéra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše podle opozice poškozují pověst České republiky v…

Zeman přijal šéfa NBÚ Langa, jen pár dní před soudem o Mynářovu prověrku

11.12.2018 18:43 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě přijal ředitele Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ)…

Výstavba bytů? Babiš chce finančně motivovat obce, ty příliš nadšené nejsou

11.12.2018 16:45 Stát chce finančně motivovat obce k budování bytů, kterých je nedostatek. Využít mohou programu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama