Konec losovaček! Prezident podepsal zprůhlednění veřejných zakázek

Praha - Novelu zákona o veřejných zakázkách, která má omezit korupci při veřejných zakázkách a která například ruší nechvalně proslulé "losovačky", podepsal prezident Václav Klaus. Agenturu Mediafax o tom v pondělí informoval Radim Ochvat z hradního tiskového odboru.

Přidejte svůj názor

Václav Klaus

Zákon na konci ledna poslali k prezidentskému podpisu poslanci, kteří přehlasovali Senát a zákon tak zůstal v jejich původním znění.

Vítěz řízení bude muset předložit seznam všech subdodavatelů, kterým uhradil více než deset procent z ceny.

Změny prosazené v horní komoře sociálními demokraty obecně zakazovaly firmám s neprůhlednou vlastnickou strukturou, aby se o veřejné zakázky ucházely. Dodavatelé i subdodavatelé by podle senátorů ČSSD museli doložit svoji majetkovou strukturu, aby se předešlo zadávání zakázky takzvaně 'na míru'.

"V připomínkovém řízení je napsaný zákon o transparentnosti právnických osob, respektive obchodních korporací. A právě tento zákon řeší to, jak naložit s anonymními akciemi. Je tam i velmi komplexně řešena otázka rozkrytí vlastnické struktury u společností, které se budou hlásit do výběrových řízení. To, co je připraveno, psali experti a brzy to budete mít na svých lavicích," uvedl ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS), který má přípravu zákona na starosti.

V normě tak bude například definitivní zákaz losování. Podle vlády by se tak již neměly nikdy opakovat podobné excesy, jako byla nechvalně známá 'karlovarská losovačka'.

"V zákoně je také nařízen panel expertů na velké zakázky, který bude velké zakázky hodnotit z hlediska férovosti a objektivnosti. Je tam také snížení limitu pro povinné vypsání veřejných zakázek na hranici jeden milion korun. To znamená, že všechny zakázky nad jeden milion korun musí být soutěženy veřejnou soutěží," vyjmenoval dříve předseda nejmenší koaliční strany Radek John.

Dodavatel bude muset také dát zadavateli seznam subdodavatelů, kteří dostali za subdodávky nejméně 10 procent z celkové ceny zakázky. U významných veřejných zakázek (nad 300 milionů korun) zpřísnili poslanci tuto hranici na pět procent.

Témata: Václav Klaus | zákony
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Evropské dotace vedou do pekla: Když se páchání dobra mění ve zlo

14.12.2018 13:17 Aktualizováno Komentář Petra Šulky – Evropský parlament v minulých dnech zmrazil dotace pro firmu Agrofert, která…

Jak se Babiš zbaví střetu zájmů? Transparency navrhla několik možností

14.12.2018 12:11 Nejjednodušší způsob, jak by premiér Andrej Babiš (ANO) mohl vyřešit problém s údajným střetem…

Platy politiků vzrostou o devět procent, Zeman novelu podepsal

14.12.2018 10:26 Platy vrcholných politiků vzrostou příští rok o devět procent. Novelu zákona dnes podepsal…

Komunisté, TOP 09 a STAN mimo Sněmovnu. Posiluje ODS

14.12.2018 08:35 po takzvané vládní krizi by v prosinci vyhrálo sněmovní volby hnutí ANO, oproti měsíci listopadu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama