Česko podepíše výzvu za volný pracovní trh v Nizozemsku

Praha - Výzvu východoevropských států kritizující web nizozemského nacionalistického politika Geerta Wilderse a obhajující zaměstnávání imigrantů v zemi podepíše i Česká republika. Agentuře Mediafax to v pondělí potvrdil Jaroslav Kurfürst, vrchní ředitel sekce pro evropskou politiku ministerstva zahraničí.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

"Česká republika se určitě připojí," řekl Kurfürst Mediafaxu s tím, že dopis má být zveřejněný v úterý.

"Je to reakce určitého počtu států střední a východní Evropy. Tyto státy se obrací na nizozemskou veřejnost a na nizozemské politiky a snaží se vysvětlit, že součástí základních svobod vnitřního trhu Evropské unie je volný pohyb osob. To je opravdu jeden z pilířů EU," shrnul vrchní ředitel obsah výzvy.

Wildersovy nové webové stránky vyzývají k udávání gastarbajtrů ze střední a východní Evropy. "Webovou stránku Geerta Wilderse nepovažujeme za příliš konstruktivní příspěvek do debaty. Myslíme si, že volný pohyb osob po vnitřním trhu Evropské unie není jednoznačným tématem čisté migrace. Navíc lidé pracující v Nizozemsku nejsou žádní ilegální imigranti," připojil Kurfürst.

Vrchní ředitel sekce pro evropskou politiku připustil, že Česká republika měla během formování definitivní verze textu výzvy své výhrady. "Chtěli jsme v tomto otevřeném dopise zdůraznit unijní pravidla a volný pohyb osob jako takový," upřesnil s tím, že Česko ve svém požadavku uspělo. "Bez toho bychom nebyli schopni pod to podepsat," uzavřel Kurfürst.

Postoj České republiky Kurfürst osobně konzultoval také s ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem (TOP 09). Šéf sekce pro evropskou politiku doprovází vicepremiéra na jeho pracovní cestě do Itálie.

Nová "služba" nizozemského nacionalistického politika funguje od středy. "Štvou vás migranti ze střední a východní Evropy? Připravil vás o práci Polák, Bulhar, Rumun nebo jiný Východoevropan? Pak nám napište," stojí na webové stránce Wildersovy Strany pro svobodu (PVV).

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Komunisté, TOP 09 a STAN mimo Sněmovnu. Posiluje ODS

14.12.2018 08:35 po takzvané vládní krizi by v prosinci vyhrálo sněmovní volby hnutí ANO, oproti měsíci listopadu…

Chci se mu omluvit... Kalousek svými slovy překvapil nejen politiky, ale i…

13.12.2018 22:24 Aktualizováno Omluva od politika se jen tak nevidí. Obzvláště, pokud je dobrovolná a ne soudně nařízená. Přesto…

Symbol habsburské navlády? Praha opět řešila kontroverzní Mariánský sloup

13.12.2018 20:01 Zastupitelé hlavního města se opět po roce zabývali Mariánským sloupem, který před sto lety svrhl…

Zdanění náhrad církvím je před schválením. Bolševici zabíjeli kněze,…

13.12.2018 17:21 Aktualizováno Sněmovna dnes posunula do závěrečného schvalování předlohu poslanců KSČM o zdanění peněžitých…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama