Klaus to zařídil. Známý "kmotra" Mrázka nemusí do vězení

Praha - Prezident Václav Klaus dnes udělil 14 milostí a v jednom případě rozhodl o odkladu výkonu trestu do doby, než se vyjádří k žádosti o milost. Prezidenta k tomu většinou vedly humanitární důvody, sdělil ČTK mluvčí Hradu Radim Ochvat. Klaus rozhodl například o prominutí podmíněného trestu a zbytku trestu zákazu činnosti za porušování povinnosti při správě cizího majetku, podplácení a zpronevěru Anně Benešové. Mohlo by jít ale o loni odsouzenou ředitelku soukromé Metropolitní univerzity Praha, která podle verdiktu mimo jiné umožnila v rozporu s právními předpisy bezplatné studium desítkám lidí.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

371

Benešová, která v minulosti vinu opakovaně popřela, univerzitě podle soudu způsobila škodu přes šest milionů korun. Klaus jí udělil milost, když přihlédl k tomu, že její těžce nemocný manžel potřebuje její pomoc, sdělil mluvčí. 

Mezi omilostněnými je osm žen, které většinou pečují o malé děti a jedna je upoutaná na invalidní vozík. Milost od Klause dostali i tři cizinci, přičemž Marianu Horváthovi ze Slovenska prominul vyhoštění za podvod. Důvodem bylo to, že se skutek stal před více než 20 lety, kdy se trest vyhoštění ukládal jen na dobu neurčitou. 

Vientnamce Trinh Thi Nhung zahladil odsouzení za porušení práv k ochranné známce. Hrozilo jí totiž, že by jí nebylo prodlouženo povolení k dlouhodobému pobytu a musela by opustit Česko, kde má občanství a pečuje o svoji dvouletou dceru. Výchova čtyř dětí byla i důvodem k tomu, že Klaus prominul zbytek trestu Pawlu Ireneuszi Switalskému, který ho dostal od polských soudů za činy proti životu a zdraví, proti rodině a péči a činy proti věrohodnosti veřejných listin. 

K výchově dětí přihlédl prezident i při prominutí trestu nebo zbytku vězení Denise Bartošové za úvěrový podvod, Martině Kočkové za majetkovou trestnou činnost, Zuzaně Plecité za neoprávněné držení platební karty a krádež a Karolíně Toulové a Viole Vaňkové za zpronevěru. Milost dostala i Jolana Putnová, která byla odsouzena za podvod, prezident přihlédl k tomu, že potřebuje celodenní pomoc druhé osoby. 

U Jana Kosa prezident nařídil, aby se nepokračovalo ve stíhání za zanedbání povinné výživy. Muž byl při dopravní nehodě vážně zraněn a není schopen účastnit se soudního řízení, odůvodnil Ochvat. 

Vážný zdravotní stav byl i důvodem k tomu, že Klaus prominul zbytek trestu za zanedbání povinné výživy Luboši Kulhánkovi. U Miroslava Vyrtycha prominul zbytek trestu za stejný čin kvůli obtížné situaci rodiny se šesti nezletilými dětmi. 

U Jindřicha Pokorného přihlédl k jeho vysokému věku a zhoršujícímu se zdravotnímu stavu a prominul mu zbytek vězení za řízení bez řidičského oprávnění a maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání. Na uložený zákaz řízení se milost nevztahuje, doplnil mluvčí. 

O odkladu trestu za zpronevěru rozhodl prezident u Tomáše Maliny, podle mluvčího Klaus o jeho žádosti o milost rozhodne až na základě dalšího vývoje jeho zdravotního stavu. Malina část způsobené škody už uhradil a zbytek škody se zavázal splácet. 

Server iHNed.cz dnes upozornil, že Malina, odsouzený za stomilionový podvod s pohonnými hmotami, patřil k blízkým spolupracovníkům podnikatelů Františka Mrázka a Tomáše Pitra. Mrázka, který byl v lednu 2006 zastřelen, policie považovala za vládce českého podsvětí, Pitr byl odsouzen za daňové delikty a v současné době je ve švýcarské vazbě.

Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Odvolání Miloše Zemana? Vždyť má pravdu, rvou se za prezidenta známé tváře

10.12.2018 22:09 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman o sobě opět dal vědět. V rozhovoru pro ruskou televizi NTV znovu označil za…

Vstup Srbska do EU? Babiš chce rychlejší tah na branku, v Praze jednal s…

10.12.2018 21:19 Aktualizováno Český premiér Andrej Babiš (ANO) doufá, že Evropská unie zvýší dynamiku přístupových rozhovorů se…

Zeman přijal vládu na adventní večeři v Lánech, chce založit nový zvyk

10.12.2018 19:30 Prezident Miloš Zeman dnes na zámku v Lánech uspořádal pro premiéra Andreje Babiše a ministry…

ODS povede do evropských voleb Zahradil, zdůrazňuje představu…

10.12.2018 19:27 Vedení ODS dnes potvrdilo europoslance Jana Zahradila jako lídra pro evropské volby. V květnu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama