Ultimátum! Drábek musí problémy na ÚP vyřešit do konce března

Praha - Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) čelil ve středu kvůli situaci na úřadech práce kritice sněmovního výboru pro sociální politiku. Výbor požaduje, aby se ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) s problémy vypořádalo do konce března, řekl jeho předseda Martin Vacek (VV).

Přidejte svůj názor

Jaromír Drábek (Ministr práce a soc. věcí)

"Chci slyšet vaše ujištění, že dostupnost pro klienty na úřadech práce bude zajištěna. Tato ujištění jsem dostal. Já doufám, že dojde k vyhodnocení, jestli se tato vaše slova naplnila. Lze říci, že se dá o těchto slovech pochybovat. My počkáme do konce března. Věci, které se teď odehrávají na úřadech práce, nestrpí odklad," řekl ministrovi předseda výboru Martin Vacek.

Kolegům z výboru vysvětlil, že termín si vybral sám ministr, pro samotný výbor není závazný a Drábek by mohl na jeho schůzi dorazit již dříve.

Místopředseda výboru Miroslav Opálka (KSČM) byl ve své kritice ostřejší, ministrovi doporučil, aby se své funkce ve vládě vzdal. Připomněl, že sám své setrvání v čele šéfa rezortu spojil s úspěchem sociální reformy. Drábek však rezignovat nehodlá a argumentuje tím, že ačkoliv systém zaznamenal chyby, dávky jsou vypláceny. Pokud by se zákonné lhůty vyplácení dávek přestaly dodržovat, o odchodu z čela ministerstva by uvažoval.

"Pan ministr je informován o tom, co jde, ale ne o tom, co nejde. O tom jsme informováni my. Je nebezpečí, že se nedostatky budou šířit geometrickou řadou v dalších měsících," upozornila poslankyně Milada Emmerová (ČSSD). "Já myslím, že pracovníci na úřadech se hroutí z toho, jak je ten systém zvláštní a nedokonalý. Doufala jsem, že k tomuto bodu dostaneme podkladové materiály. Protože je potřeba vědět, jak ta situace vypadá. Podkladové materiály nemáme," konstatovala.

Připomněla, že výbor při projednávání sociální reformy upozorňoval na možné chyby nového systému, ministr však obavy pokaždé zažehnal slovy, že všechno půjde bez problému. Výboru sněmovna neposkytla dostatek času na prostudování pozměňovacích návrhů.

Poslankyně Lenka Kohoutová (ODS) na schůzi výboru kritizovala netransparentní výběr dodavatele nového systému. "Chceme slyšet odůvodnění, proč byla ta která firma vybrána. Zda nikdo z představitelů MPSV v ní nemá žádné vlastnické podíly," vyzvala ministra. Připomněla předvolební hesla TOP 09, "kdo chce po státu peníze, musí se svléknout do naha". Po Drábkovi požaduje nejen zadávací dokumentaci, ale i smlouvy a dodatky.

"Co se týká jednotlivých smluv, tak jsou zveřejněny na webu MPSV. Naprosto transparentně. To platí také o seznam subdodavatelů, ten je zveřejněný na webu ministerstva," odpověděl Drábek. Členům výboru potvrdil, že sám nemá žádný vlastnický podíl v žádné firmě v České republice ani v zahraničí.

Ze schůze se po hodině omluvil a odešel na jednání vlády. S jeho odpověďmi však velká část poslanců z výboru pro sociální politiku nesouhlasí. "Pan ministr odešel, na nic nám neodpověděl," prohlásila Kohoutová, kterou nejvíc rozčílilo, že jí Drábek nedal jasné odpovědi na vlastnickou strukturu dodavatele aplikačního systému.

Její kolegyně z poslaneckého klubu ODS, Ivana Řápková, dodala, že sociální reforma měla mít odloženou účinnost.

Po diskusi přijal výbor usnesení, ve kterém vyjadřuje nespokojenost s nedostatky a technickými chybami, které se objevují na úřadech práce v souvislosti s vyplácením sociálních dávek. Výbor zároveň ve svém usnesení žádá ministra Drábka, aby poskytl jeho členům písemnou analýzu stavu na úřadech práce k 15. únoru 2012, a to s termínem dodání 17. února letošního roku.

Ministr by měl navíc každý týden poskytnout výboru písemnou analýzu stavu vyplacených sociálních dávek. Členové výboru také zmocnili svého předsedu Martina Vacka, aby v případě potřeby svolal k tématu mimořádné jednání.

Poslanci žádají, aby ministerstvo práce a sociálních věcí zveřejnilo veškeré smlouvy i s dodatky s dodavateli a subdodavateli nového systému. Firmy by zároveň měly rozkrýt svou vlastnickou strukturu. Proti tomu vystoupili na jednání zástupci ministerstva, kteří se obávají, že k rozkrytí vlastnické struktury nebudou mít pravomoci.

Na svém nejbližším jednání si výbor zařadí do programu samostatný bod, ve kterém by se MPSV mělo vypořádat s připomínkami Národní rady zdravotně postižených, podanými k 15. únoru 2012.

Neverbální reakce náměstka ministra Vladimíra Šišky na přijaté usnesení rozezlila poslankyni Lenku Kohoutovou. "Nám připadá, že vám je to k smíchu. My požadujeme nějaká data a vy se tomu tady smějete. Mě se to hluboce dotýká. My fakt chceme jednat a jednat na nějaké úrovni. Moc vás prosím, abyste k tomu přistupoval s vážností tohoto úřadu," řekla Kohoutová.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Můžete už s tím Zemanem něco udělat? Dokud to s ním nesekne, bude škodit.…

11.12.2018 22:09 Aktualizováno To, jak se v posledních dnech vyjadřuje prezident Miloš Zeman v souvislosti se zprávou Bezpečnostní…

Babiš poškozuje Česko, neváhá žalovat sousední stát. Opozice velí do…

11.12.2018 19:29 Aktualizováno Kauzy premiéra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše podle opozice poškozují pověst České republiky v…

Zeman přijal šéfa NBÚ Langa, jen pár dní před soudem o Mynářovu prověrku

11.12.2018 18:43 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě přijal ředitele Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ)…

Výstavba bytů? Babiš chce finančně motivovat obce, ty příliš nadšené nejsou

11.12.2018 16:45 Stát chce finančně motivovat obce k budování bytů, kterých je nedostatek. Využít mohou programu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama