Vláda přerozdělí zemědělcům 324 milionů korun z evropských fondů

Praha - Omezení podpory pro chovatele krav na tržní produkci mléka ve středu schválil kabinet Petra Nečase (ODS), Mediafaxu to sdělil zdroj obeznámený s jednáním. Peníze, které dříve šly z evropských fondů pouze pro chovatele krav, budou nyní moci využít i například pěstitelé chmele nebo chovatelé telat.

Přidejte svůj názor

ilustrační fotografie

"Do podpory budou nyní zahrnuty i například vysokohořké odrůdy chmele nebo kozy, kterou jsou chované na travních porostech," vysvětlila Mediafaxu Šárka Picková, vedoucí oddělení přímých plateb z ministerstva zemědělství.

V předchozích letech mohli chovatelé krav na tržní produkci mléka využít částku 31,8 milionu eur (přibližně 795 milionů korun), nyní dostanou 59,3 procenta z této částky, zbytek půjde i na ostatní citlivé komodity.

Cílovými skupinami pro podporu nově budou zemědělci, kteří pěstují brambory pro výrobu škrobu, pěstitelé chmele, chovatelé bahnic (dospělých ovcí, které jsou připravené k páření) nebo koz, které se pasou na travních porostech.

Na dotaci pro krávy, které jsou chované kvůli mléku, dosáhnou zemědělci, u nichž dělaly tržby z mléka minimálně 15 procent. Ti, u kterých překračují tržby mléka více než 30 procent, budou moci dostat více peněz. "Přesnou výši sazby nelze v tuto chvíli určit, neboť ta bude závislá na počtu způsobilých velkých dobytčích jednotek, na které bude podána žádost v obou úrovních sazby v příslušném kalendářním roce," upozorňuje důvodová zpráva.

Peníze jdou z evropských fondů v rámci přímých plateb. Změna nařízení vlády, kterou Nečasův kabinet projedná, by měla začít platit od 1. března 2012. O podporu si budou moci zemědělci zažádat do 15. května.

Témata: Vláda ČR | zemědělci
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Odvolání Miloše Zemana? Vždyť má pravdu, rvou se za prezidenta známé tváře

10.12.2018 16:45 Prezident Miloš Zeman o sobě opět dal vědět. V rozhovoru pro ruskou televizi NTV znovu označil za…

Ústavní soud vyhověl senátorům, škrtal v zákonech o azylu a pobytu cizinců

10.12.2018 15:54 Aktualizováno Soudy budou znovu přezkoumávat zákonnost zajištění cizinců i po jejich propuštění nebo deportaci.…

Kvůli Zemanovi a BIS se sejde senátní výbor, Ovčáček útočí na Fischera

10.12.2018 15:24 Výroky prezidenta Miloše Zemana o Bezpečnostní informační službě (BIS) se bude zabývat na uzavřeném…

Piráti zahájili primárky pro eurovolby, o post lídra není zrovna bitka

10.12.2018 12:58 Piráti začali hledat své kandidáty do Evropského parlamentu v primárních volbách. Budou je…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama