Nečasův kabinet schválil zákon posilující práva obětí trestných činů

Praha - Právo na poskytnutí odborné pomoci, na ochranu soukromí, ale i právo na vyšší odškodnění vymezuje nová komplexní úprava zákona o obětech trestných činů, kterou na svém středečním zasedání schválil kabinet Petra Nečase (ODS). Agentuře Mediafax to potvrdil zdroj obeznámený s jednáním.

Přidejte svůj názor

ilustrační fotografie

Nová úprava mimo jiné definuje, kdy má oběť právo na poskytnutí odborné pomoci. Tu by měl podle předlohy zajišťovat jak neziskový sektor, tak by měly být rozšířeny pravomoci probační a mediační služby.

Předloha počítá také s tím, že ministerstvo spravedlnosti bude udílet akreditace nestátním neziskovým organizacím, které budou obětem poskytovat právní informace obětem a speciální programy. Organizace budou dostávat dotace a rezort spravedlnosti bude rovněž vést veřejný registr poskytovatelů služeb.

Nevládní organizace La Strada spolu s Bílým kruhem bezpečí a In Iustitia upozorňují, že po přijetí předlohy se paradoxně sníží úroveň poskytování právních informací obětem. "Do registru služeb pro pomoc obětem ministerstva spravedlnosti by se podle návrhu zákona mohla dostat každá organizace, která bude mít garanci pouze jednoho právníka. V praxi by to fungovalo tak, že by organizace kvůli získání akreditace formálně uvedly jednu osobu s právním vzděláním jako garanta a ve skutečnosti by právní informace obětem mohl poskytovat právní laik," vysvětlila prezidentka Bílého kruhu bezpečí Petra Vitoušová.

Výrazných změn by měla doznat i problematika náhrad škod. Právo na finanční odškodnění by podle návrhu měla mít nově i oběť trestného činu proti lidské důstojnosti v sexuální oblasti, zejména při znásilnění nebo sexuálním nátlaku. Zároveň se zvýší poskytované paušální částky. Pro představu, obětem, kterým vznikla v důsledku trestného činu škoda na zdraví, se pomoc z 25 tisíc zvýší na 50 tisíc korun.

"Právo na peněžitou pomoc vznikne i v případě, že věc byla odložena, neboť se nepodařilo pachatele zjistit nebo jej nelze trestně stíhat pro nepříčetnost, nedostatek věku nebo nedostatek souhlasu příslušného orgánu s trestním stíháním či z důvodu udělení milosti nebo jde-li o pachatele, který je vyňat z pravomoci orgánů činných v trestním řízení nebo protože pachatel zemřel," uvádí návrh zákona.

"Nároky na náhradu škody či nemajetkové újmy vůči pachateli bude nově přecházet na stát, a to v rozsahu poskytnuté pomoci," navrhuje ministerstvo.

Ke společnému jednání o systémech peněžité pomoci obětem kriminality a vymáhání náhrady škody od pachatelů zasednou ve čtvrtek a v pátek v Praze ke společnému stolu odborníci z Německa a Rakouska. Cílem setkání bude výměna dobrých zkušeností a nalézání účinných nástrojů, které by obětem pomohly.

Oběti trestných činů budou mít při řízení nově nárok na doprovod důvěrníka, kterým může být blízká osoba. Hlavním účelem přítomnosti důvěrníka je psychická pomoci. "Důvěrníkem však nemůže být ten, kdo v řízení vystupuje jako obviněný, obhájce, svědek, znalec nebo tlumočník," stojí v zákoně.

Ministerstvo spravedlnosti se při přípravě zákona inspirovalo příkladem Švýcarska, Kanady nebo Německa, kde je tato problematika upravená samostatným zákonem.

Témata: Vláda ČR
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko nebude žádat o dotace pro Agrofert. Kampaň europarlamentu, opakuje…

13.12.2018 11:56 Ministerstvo financí nebude zasílat Evropské komisi k proplacení žádosti o platby spojené s…

Pozastavení dotací se týká jen Agrofertu, ujišťuje Dostálová. V opozici to…

13.12.2018 11:53 Aktualizováno Evropské dotace byly do vyjasnění problému okolo možného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO)…

Česko bez dotací? Vláda bude v pondělí řešit Agrofert, EU pošle auditory

13.12.2018 11:52 Aktualizováno Předseda koaliční ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček mluvil o situaci kolem pozastavení evropských…

Sněmovna se pře kvůli církevním restitucím, pravicová opozice napadla KSČM

13.12.2018 11:14 Sněmovna navzdory kritice pravicové opozice schválila hlasy ANO, ČSSD, SPD a KSČM program zvláštní…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama