Náměstek kariérní, nebo politický? Kteří budou lepší?

Praha - Kabinet Petra Nečase (ODS) ve středu schválil návrh tezí zákona o úřednících státní správy. Po jednání vlády to uvedl sám premiér s tím, že jedním z cílů budoucí normy bude zajistit depolitizaci veřejné správy a oddělení politických a kariérních náměstků ministrů.

Přidejte svůj názor

Petr Nečas

"Ministerstvo vnitra na základě dnešního jednání vlády zahájí neprodleně práci paragrafového znění. Vzhledem k posunu dalších etap prací předpokládá zpracovatel předložení návrhu paragrafového znění do 30. září letošního roku," uvedl Nečas. Cílem chystaného zákona je podle něj zvýšení kvality veřejné správy a její profesionalizace. Dále zajištění prostupnosti mezi státní správou a samosprávou a také depolitizace veřejné správy.

"Odpolitizování už nebude řešení zřízením funkce ředitele úřadu ministerstva, ale vytvořením hranice a přesné, veřejně známé definice mezi posty, které budou obsazeny kariérními úředníky a které budou obsazeny na základě politické nominace, jak je zvykem prakticky ve všech vyspělých západních zemí," zmínil předseda vlády.

Premiér Nečas přiblížil i svoji představu, podle které by nepolitická linie sahala až na úroveň náměstků. "Já osobně se přikláním k tomu modelu, který je naprosto standardní v drtivé většině západních zemí s parlamentním systémem. To znamená, že jsou na náměstkovské úrovni definovány dvě kategorie. Část náměstků je politicky jmenována, část jsou kariérní úředníci," prohlásil.

Nečas připojil příklad Německa, kde jsou na každém ministerstvu čtyři státní tajemníci. Dva z nich jsou jmenovaní politicky, druzí dva ne. Podobně pak ve Velké Británii jsou na ministerstvech vždy dva náměstci s politickou nominací a jeden, který se s volbami nemění. "Přepokládám, že i my půjdeme touto cestou. To znamená, že bude definováno, které pozice náměstků jsou definovány politicky nominovány, a které jsou pro kariérní úředníky," dodal premiér.

Cílem nového zákona má být podle něj i zvýšení právní ochrany státních úředníků, která je v současné době nižší, než je evropským standardem.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Můžete už s tím Zemanem něco udělat? Dokud to s ním nesekne, bude škodit.…

11.12.2018 22:09 Aktualizováno To, jak se v posledních dnech vyjadřuje prezident Miloš Zeman v souvislosti se zprávou Bezpečnostní…

Babiš poškozuje Česko, neváhá žalovat sousední stát. Opozice velí do…

11.12.2018 19:29 Aktualizováno Kauzy premiéra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše podle opozice poškozují pověst České republiky v…

Zeman přijal šéfa NBÚ Langa, jen pár dní před soudem o Mynářovu prověrku

11.12.2018 18:43 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě přijal ředitele Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ)…

Výstavba bytů? Babiš chce finančně motivovat obce, ty příliš nadšené nejsou

11.12.2018 16:45 Stát chce finančně motivovat obce k budování bytů, kterých je nedostatek. Využít mohou programu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama