Pěstouni se bouří: Máme malé platy! Chceme přidat!

Praha - Peníze, se kterými počítá novela zákona o sociálně právní ochraně dětí jako s odměnou pro pěstouny, nestačí. Ve středu se na tom shodli přizvaní pěstouni a odborná veřejnost na jednání sněmovního výboru pro sociální politiku, ministerstvo práce je připraveno svůj návrh upravit.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační fotografie

"Ať již se jedná o odměňování prarodičů, tak zvažujeme různé varianty. Máme připravenu řadu řešení. Novela reaguje na výzkumy, které máme v oblasti pěstounské péče," uvedl ředitel odboru pro rodinu ministerstva práce Miroslav Macala. "Všichni pěstouni získají nárok na podpůrné služby. Všechna opatření jsou pro pěstouny dlouhodobé. Výše odměn pěstounů prarodičů bude diskutována," reagoval na kritiku pěstounů, kteří na jednání výboru dorazili.

"Náš zájem je takový, aby děti končily v rodinách a aby o ně bylo dobře pečováno," dodal zpravodaj Jan Čechlovský (ODS). Uvedl, že proti samotné předloze připomínky nezazněly, kritizovány jsou jen dílčí body novely.

Přítomní pěstouni si poslancům na schůzi výboru stěžovali, že peníze, které na péči o děti dostávají, nestačí. Vážné problémy mají prý především pěstouni – prarodiče, kteří jsou v penzi a starají se o malé děti s problémy.

"Budeme se muset začít velmi vážně bavit s těmi, kteří nás doslova a do písmene bombardují dotazy. My nesmíme přijmout zákon proti všem. Musíme přijmout zákon, který ctí blaho dítěte," podotkla poslankyně Jaroslava Wenigerová (ODS). Diskuze nad novelou by tak podle ní měla být dlouhá a prostor by v ní měli dostat nejen odborníci, ale i ti, kterých se úprava týká. Zástupci MPSV však chtějí, aby předloha začala platit již 1. července letošního roku.

To se však nelíbí poslankyni Martě Semelové (KSČM). "Neuspěchejme to, netrvejme na datu, kdy něco musí vyjít v platnost," uvedla. Obavy jí pak dělají informace médií, že zákon směřuje k rušení ústavů pro děti. Nad tím se pozastavila i poslankyně Milada Emmerová (ČSSD): "Abych řekla pravdu, tak výrok, že do konce příštího roku budou zrušeny kojenecké ústavy, to mě nadzvedlo. Nechápu, jak k tomuto mohlo ministerstvo dospět."

Zdůraznila, že ne o všechny děti budou mít pěstouni zájem. "Minimálně třetina dětí v kojeneckých ústavech je zdravotně postižená," uvedla.

Samotná novela zákona má za cíl upřednostňovat pěstounskou péči o děti před ústavní. Zařízení, která poskytují okamžitou pomoc dětem v nouzi, by měla dostat o 12 procent méně peněz než dosud.

Oproti ústavní péči je levnější pobyt dítěte v pěstounské rodině, kde měsíčně stojí necelých deset tisíc korun. Právě ji by chtěl úřad ministra Jaromíra Drábka (TOP 09) víc podpořit. Ministerstvo by chtělo, aby se dětem v nouzi věnovali profesionální pěstouni. U nich by dívky a chlapci pobývali krátkodobě, dokud by se nemohli vrátit domů, nebo by se pro ně nenašlo jiné vhodné trvalé řešení. Profesionální pěstouni by měli proto dostat vyšší odměny až 20 tisíc korun měsíčně.

V současnosti pěstounskou péči poskytuje v České republice 8375 rodin. Většina rodin pečuje o jedno dítě (74,5 procenta) nebo o dvě děti (15,9 procenta).

Celkový objem vynakládaných prostředků v systému péče o ohrožené děti dosahuje ročně celkem 6,5 miliardy korun.

Projednávání novely poslanci na schůzi výboru přerušili, věnovat se jí budou na své další schůzi.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Evropské dotace vedou do pekla: Když se páchání dobra mění ve zlo

14.12.2018 13:17 Aktualizováno Komentář Petra Šulky – Evropský parlament v minulých dnech zmrazil dotace pro firmu Agrofert, která…

Jak se Babiš zbaví střetu zájmů? Transparency navrhla několik možností

14.12.2018 12:11 Nejjednodušší způsob, jak by premiér Andrej Babiš (ANO) mohl vyřešit problém s údajným střetem…

Platy politiků vzrostou o devět procent, Zeman novelu podepsal

14.12.2018 10:26 Platy vrcholných politiků vzrostou příští rok o devět procent. Novelu zákona dnes podepsal…

Komunisté, TOP 09 a STAN mimo Sněmovnu. Posiluje ODS

14.12.2018 08:35 po takzvané vládní krizi by v prosinci vyhrálo sněmovní volby hnutí ANO, oproti měsíci listopadu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama