Třikrát a dost!!! Opakovaný delikt bude trestným činem

Praha - Recidivisté se třemi přestupky budou nově posuzovaní jako pachatelé trestné činnosti, zajistit to má centrální registr přestupků. Analýzu jeho vzniku ve středu schválila vláda, ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) slíbil zpracovat paragrafové znění nezbytného zákona do letošního jara.

Přidejte svůj názor

Jiří Pospíšil

"Shodli jsme se na tom, že v registru budou registrovány ty přestupky, které by v případě opakování měly být trestným činem. Vláda zvláště v oblasti majetkových trestných činů považuje toto za důležitou věc," uvedl ministr Pospíšil. Podle něj má jít o přestupky majetkoprávní a proti občanskému soužití.

"Tento prostředek má být účinným nástrojem proti drobné majetkové trestné činnosti, která bohužel v posledních letech vzrůstá. Tím, že se škody nesčítají a že se vždy, je-li škoda menší než 5000 korun, jedná o přestupek, státu chybí účinný nástroj boje proti takovému jednání," zdůvodnil úpravu Pospíšil.

"Při třetím provinění půjde již o trestný čin, kde primárně počítáme s tím, že budou ukládány alternativní tresty, peněžité tresty, tresty veřejných prací. Nemělo by dojít k nárůstu počtu vězňů ve věznicích," prohlásil šéf rezortu spravedlnosti a dodal: "Během jara budeme schopni předložit paragrafové znění tak, aby do léta mohl být návrh zákona na půdě Poslanecké sněmovny."

Dokument ministra Pospíšila informuje nejen o nezbytných legislativních úpravách, ale obsahuje řadu dalších technických podmínek, které jsou nutné pro plnou funkčnost systému.

Z předlohy vyplývá, že je nutné si vyjasnit, které přestupky má systém evidovat, zda by měl systém obsahovat i pravomocná rozhodnutí včetně blokových řízení nebo na jaké přestupky se bude recidiva vztahovat. Další otázky vyvstávají spolu s údaji, které mají být v registru evidovány.

Rezort spravedlnosti navrhuje, aby údaje do registrů přestupků kvůli rychlosti, hospodárnosti a efektivity vkládal správní orgán, který o příslušném přestupku rozhodl v prvním stupni, a to bez zbytečného odkladu po finálním pravomocném rozhodnutí správního orgánu.

"Doba rozhodná pro přestupkovou recidivu se navrhuje buď dvouletá, případně tříletá. Toto období se zdá co do přísnosti a možných důsledků při ukládání trestněprávních sankcí vyvážené. Delší doba (původně uvažovaná až čtyřletá) byla odmítnuta s argumentem, že může být vnímána jako příliš dlouhá ve srovnání s úpravou zahlazení odsouzení v trestním právu," uvádějí autoři analýzy.

Rezort dále navrhuje, aby údaje v systému byly uchovávány po dobu deseti let. Podle předkladatelů se tato lhůta jeví jako doba dostatečná i pro případy, kdy bude v trestním řízení podáno dovolání, nebo jiný mimořádný opravný prostředek.

Z hlediska technického zabezpečení bude registr přestupků vedený u rejstříku trestů. Je to totiž ekonomicky nejšetrnější varianta.

"Zřízení centrální evidence přestupků má v konečném důsledku omezit drobnou kriminalitu, a to včetně majetkové, která často postihuje prodejní řetězce i menší provozovny a v tomto směru lze očekávat příznivý dopad na podnikatelské prostředí v České republice," vypočítává ministerstvo výhody.

Další pozitiva registru spočívají v možnosti efektivnějšího ukládání sankcí ve správním řízení, dokonalejší kontrole výkonu uložených zákazů činnosti správními orgány nebo v možnosti zavedení trestního postihu přestupkové recidivy.

Problematiku registru přestupků má v gesci ministerstvo spravedlnosti, ale návrh novely zákona má za úkol do konce června letošního roku připravit rezort vnitra.

Analýza zároveň uvádí, že náklady na realizaci projektu se odhadují na 31 milionů korun a náklady na zajištění rutinního provozu by se měly vyšplhat na 8,1 milionu korun ročně.

"Vzhledem k nezbytné lhůtě pro proškolení pracovníků správních orgánů jak vkládat údaje do systému a jak s novým systémem pracovat bude třeba stanovit účinnost nejdříve k 30. červnu roku 2013," navrhují autoři v závěru analýzy.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Odvolání Miloše Zemana? Vždyť má pravdu, rvou se za prezidenta známé tváře

10.12.2018 22:09 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman o sobě opět dal vědět. V rozhovoru pro ruskou televizi NTV znovu označil za…

Vstup Srbska do EU? Babiš chce rychlejší tah na branku, v Praze jednal s…

10.12.2018 21:19 Aktualizováno Český premiér Andrej Babiš (ANO) doufá, že Evropská unie zvýší dynamiku přístupových rozhovorů se…

Zeman přijal vládu na adventní večeři v Lánech, chce založit nový zvyk

10.12.2018 19:30 Prezident Miloš Zeman dnes na zámku v Lánech uspořádal pro premiéra Andreje Babiše a ministry…

ODS povede do evropských voleb Zahradil, zdůrazňuje představu…

10.12.2018 19:27 Vedení ODS dnes potvrdilo europoslance Jana Zahradila jako lídra pro evropské volby. V květnu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama