Z kauzy Pandur byl odvolán další vyšetřovatel! Proč?

Praha - Žalobce Vrchního státního zastupitelství (VSZ) v Praze Boris Havel byl odvolán z dozorování policejního vyšetřování podezřelé zakázky na nákup čtyř letadel Casa pro českou armádu. Informace Mediafaxu potvrdila ve čtvrtek mluvčí VSZ v Praze Iva Vojtková.

Přidejte svůj názor

Pavel Zeman

Po odvolání sesazené šéfky Odboru závažné hospodářské a finanční kriminality Marcely Kratochvílové z čela mezinárodního vyšetřovacího týmu Pandur, je to další významná personální změna, ke které vedením VSZ v Praze pověřený Stanislav Mečl přistoupil. Dozor nad vyšetřováním dvou největších kauz podezřelého nákupu armádní techniky s přesahem do politiky, tedy letadel Casa a obrněnců Pandur, tak na začátku letošního roku převzal jeden žalobce Vrchního státního zastupitelství (VSZ) v Praze.

Konkrétní důvody, proč Mečl rozhodl o změně zpracovatele v případu Casa, nebo proč Kratochvílové neodebral případ hned po jejím sesazení z postu ředitelky odboru, mluvčí VSZ neuvedla. "Tato státní zástupkyně je stále členem vyšetřovacího týmu a bude jím i do budoucna," uvedla pouze Vojtková. Kratochvílovou a jejího nástupce pak ve vyšetřovacím týmu doplní ještě další žalobce VSZ, celkem tak na Pandurech budou pracovat tři státní zástupci.

Důvody, proč byli Havel s Kratochvílovou z dozoru nad závažnými kauzami odvoláni, nezná ani nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. "Personální změny se mnou konzultovány nejsou, spadají výhradně do kompetence vedoucího státního zástupce, to znamená pana doktora Mečla. Nejsem ani obeznámen s těmi spisy, abych mohl říci, zda je to změna nutná, vhodná nebo to není změna nezbytná," řekl Mediafaxu Zeman.

Jak minulý týden upozornila Mladá fronta Dnes, v původním vyšetřovacím týmu Pandur zůstali z původního složení pouze dva lidé - policejní vyšetřovatel Jiří Mazánek a právě žalobkyně Kratochvílová, která tým Pandur vedla i po svém loňském odvolání z funkce. Podle deníku byli někteří členové týmu vyměněni kvůli podezření z vynášení informací a maření vyšetřování, jiní odešli znechuceni z poměrů u policie a vyšetřovací tým se tak podle MfD rozpadl. To ale v deníku Mečl popřel: "Mám dobrý pocit, jak se vše daří zvládnout. Na kauze pracuje nový detektiv, dostali jsme navíc od policie návrh na zařazení dalších tří jmen. Je to v pořádku a máme to pod kontrolou."

Stejný osud jako Kratochvílovou nyní podle zjištění Mediafaxu potkal i zkušeného žalobce Borise Havla, který úspěšně žaloval řadu složitých hospodářských případů. Vrchním státním zástupcem Mečlem byl sesazen z postu zpracovatele kauzy Casa, tedy dozoru nad vyšetřováním podezřelého nákupu čtyř armádních transportních letadel, který byl podle závěrů Nejvyššího kontrolního úřadu nevýhodný a navíc zcela zbytečný. Policie a VSZ v Praze se případem zabývají od loňského léta, z fáze prověřování se ale zatím vyšetřování nikam neposunulo.

Jak dále uvedl nejvyšší státní zástupce Zeman, zkušeností žalobce Havla se nyní rozhodl využít sám. "Beru pana doktora Havla na stáž na Nejvyšší státní zastupitelství. Jeho zkušenost bude zase přínosná pro nás," uvedl Zeman s tím, že Havel by měl působit na Odboru závažné hospodářské a finanční kriminality NSZ, jež nad dozorovými státními zastupitelstvími vykonává dohled.

Na postu zpracovatale tak Havla nahradil stejný státní zástupce, který již dříve po Kratochvílové převzal Pandury. O koho se jedná, nechce VSZ zveřejnit. "Informace, který státní zástupce pracuje na některém z konkrétních případů nelze zveřejňovat. Jednak mohou státní zástupci díky tomuto opatření pracovat bez rušivých dotazů zvenčí a zároveň je tak do jisté míry omezena možnost, že by na ně mohl být vyvíjen jakýkoli tlak zvenčí," zdůvodnila to mluvčí Vojtková.

Ke změně zpracovatelů lze podle ní pouze obecně říci, že VSZ přistoupilo ke koncentraci spisů s obdobnou problematikou u jednoho či dvou státních zástupců. "Důvodem je především větší operativnost, prolínání dokazování a v důsledku zrychlení celého řízení. Státní zástupci, kteří pracují na těch nejrozsáhlejších a nejsložitějších případech byli odbřemeněni od některých spisů proto, aby se mohli věnovat právě těmto zásadním případům. Realizované změny mají jediný cíl. Tím je jednoznačně vytvoření optimálních podmínek pro výkon dozoru," uvedla mluvčí.

Zkušení policisté však na rozdíl od Mečla tvrdí, že odchod každého věci znalého člověka je pro kontinuitu vyšetřování problémem, u státních zástupců dozorujících složité kauzy, obzvlášť. "Žalobce, který je u vyšetřování od počátku, má případ srovnaný v hlavě, ví, na jaké důkazy a jakým směrem se při vyšetřování zaměřit a dá se říct, že je do svého případu zakousnutý. Když tisíce stran složitého spisu přidělíte k nastudování někomu jinému, tah na branku samozřejmě ochabne," řekl Mediafaxu vysoce postavený policista zabývající se finanční kriminalitou. Na druhou stranu připustil, že změna dozorového státního zástupce může vnést do vyšetřování svěží vítr nebo nový pohled na věc, a nezřídka i jiný právní názor.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Evropské dotace vedou do pekla: Když se páchání dobra mění ve zlo

14.12.2018 13:17 Aktualizováno Komentář Petra Šulky – Evropský parlament v minulých dnech zmrazil dotace pro firmu Agrofert, která…

Jak se Babiš zbaví střetu zájmů? Transparency navrhla několik možností

14.12.2018 12:11 Nejjednodušší způsob, jak by premiér Andrej Babiš (ANO) mohl vyřešit problém s údajným střetem…

Platy politiků vzrostou o devět procent, Zeman novelu podepsal

14.12.2018 10:26 Platy vrcholných politiků vzrostou příští rok o devět procent. Novelu zákona dnes podepsal…

Komunisté, TOP 09 a STAN mimo Sněmovnu. Posiluje ODS

14.12.2018 08:35 po takzvané vládní krizi by v prosinci vyhrálo sněmovní volby hnutí ANO, oproti měsíci listopadu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama