Koho pošle KSČM do prezidentských voleb?

Praha - O kandidátovi na post prezidenta rozhodne KSČM v květnu na svém stranickém sjezdu, uvedl ve čtvrtek předseda strany Vojtěch Filip. Je přesvědčený, že europoslanec a bývalý kosmonaut Vladimír Remek podporu členů KSČM získá.

Přidejte svůj názor

Vojtěch Filip

"S Vladimírem Remkem jednat budu. Jeho jméno v návrzích na kandidaturu určitě zazní," řekl agentuře Mediafax Filip. Zdůraznil však, že jasno bude až na stranickém sjezdu.

Remkovo zdráhání nemusí být podle Filipa definitivní. "To, že o tom nyní neuvažuje, neznamená, že by kandidaturu nepřijal, pokud bude mít širokou stranickou podporu," domnívá se předseda KSČM.

Nástupce současného prezidenta Václava Klause budou Češi volit v přímé volbě. K nominaci budou kandidáti potřebovat podpisy deseti senátorů, dvaceti poslanců nebo nejméně 50 tisíc voličů.

Vůbec prvním oficiálním stranickým kandidátem na prezidentský úřad je předseda TOP 09 a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Získat nominaci za Občanskou demokratickou stranu se bude snažit místopředseda Senátu Přemysl Sobotka. Mluví se ovšem také o předsedkyni sněmovny a místopředsedkyni ODS Miroslavě Němcové, ta své rozhodnutí oznámí na jaře.

Politické grémium ČSSD bude o prezidentském kandidátovi jednat v pátek a sobotu na utajovaném místě mimo Prahu. V kuloárech se hovoří o ekonomovi Janu Švejnarovi či bývalém evropském komisaři a předsedovi strany Vladimíru Špidlovi.

Lidovci by chtěli na Hradě svou europoslankyni Zuzanu Roithovou.

Do přímé volby jde i čestný předseda Strany práv občanů-Zemanovci, expremiér Miloš Zeman. Do boje o jeden z nejvyšších ústavních postů vyráží i bývalý předseda úřednické vlády Jan Fischer.

Klání o prezidentskou funkci se zúčastní také předsedkyně Suverenity Jana Bobošíková.

Témata: prezident čr | Volby
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko nebude žádat o dotace pro Agrofert. Kampaň europarlamentu, opakuje…

13.12.2018 11:56 Ministerstvo financí nebude zasílat Evropské komisi k proplacení žádosti o platby spojené s…

Pozastavení dotací se týká jen Agrofertu, ujišťuje Dostálová. V opozici to…

13.12.2018 11:53 Aktualizováno Evropské dotace byly do vyjasnění problému okolo možného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO)…

Česko bez dotací? Vláda bude v pondělí řešit Agrofert, EU pošle auditory

13.12.2018 11:52 Aktualizováno Předseda koaliční ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček mluvil o situaci kolem pozastavení evropských…

Sněmovna se pře kvůli církevním restitucím, pravicová opozice napadla KSČM

13.12.2018 11:14 Sněmovna navzdory kritice pravicové opozice schválila hlasy ANO, ČSSD, SPD a KSČM program zvláštní…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama