Sobotka ostře píchal do vlády! A slíbil: Máme všelék na dnešní problémy

Praha - Máme všelék pro neduhy České republiky. Tuto zprávu dnes večer vyslal mezi diváky pořadu Hyde Park na České televizi Bohuslav Sobotka. Předseda ČSSD nenechal nit suchou na vládní koalici a jejich reformách.

Přidejte svůj názor

Bohuslav Sobotka ČSSD), předseda strany

Prvním tématem byla přímá volba prezidenta a případný kandidát ČSSD na tuto funkci. Sobotka se odmítl vyjádřit, kdo je jeho favoritem. Velmi obšírně definoval jen vlastnosti, které by měl kandidát mít. Těmi jsou vysoký morální kredit, proevropské myšlení a sdílení sociálnědemokratických hodnot. Členství v ČSSD dle Sobotky není důležité.

Na dotaz, zda by se neměl po schválení přímé volby prezidenta zrušit Senát, reagoval odmítavě. Považuje Senát za důležitou legislativní pojistku. Je však nakloněn diskuzi o reformě ústavního systému ČR a o novém přerozdělení pravomocí mezi jednotlivými složkami státu.

Dominantním tématem pořadu však byly ekonomické reformy. Jeden z diváků položil otázku, co plánuje případná vláda ČSSD po volbách přinést střední třídě. „Nebudeme zvyšovat daňovou zátěž střední vrstvy,“ reagoval Sobotka. Střední třída podle Sobotky momentálně nejvíce odnáší současnou politiku vlády. K nápravě má dopomoci zavedení daňové progrese pro platy nad 100 000 Kč měsíčně. Vedle progrese poté předseda ČSSD chce opět zavést sníženou sazbu DPH na potraviny, léky a knihy.

Sobotka dále kritizoval politiku vlády ohledně snižování deficitu. Vytkl jí, že jsou úspory příliš drastické a chybí tu jasná politika zaměstnanosti. Její součástí by měla být podpora veřejně prospěšných prací, v nichž jsou zaměstnáváni sociálně nejslabší bez kvalifikace.

K tématu církevních restitucí se vyjádřil v tom smyslu, že jeho strana bude tlačit na revizi současné podoby. Zároveň se bude snažit odložit restituce, poněvadž podle slov Sobotky „každou miliardu budeme (v době krize) hledat těžko“.

Dalším tématem byla možná podoba příští vlády. Sobotka prohlásil, že jeho strana bude chtít vytvořit programovou koalici. V té může být v podstatě kterákoli strana schopná s ČSSD sestavit většinu ve sněmovně. Podstatná je pouze programová shoda. Jedinou výjimkou je KSČM. Spolupráci na vládní úrovni s touto stranou potenciální premiér zavrhl. Nevyloučil však možnost menšinové vlády ČSSD s podporou komunistů. Tato varianta by přišla na scénu v případě nesestavení programové koalice s jinou stranou.

Ke konci pořadu Hyde Park zazněl dotaz na „kostlivce ve skříni ČSSD“. Divák jmenoval například Ředitelství silnic a dálnic, ČSA, kauza Gripeny atd. Stínový premiér na to reagoval, že ČSSD se během doby v opozici snažila zkonsolidovat a tyto kostlivce vymést ze strany. Toto snažení dnes považuje za úspěšné.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kolik stojí Babišův oběd zdarma? Jde tu o víc než páchání dobra

16.12.2018 20:28 Aktualizováno Komentář Petra Šulky – Zdá se vláda premiéra Babiše našla nový hit, který ji má udržet voliče a…

Mísení ras je pr*ser? Třeba když se Moravané smíchají s Japonci, vzkazují…

16.12.2018 20:13 Aktualizováno Tomio Okamura si dnes na svém facebookovém profilu postěžoval na text v jedné přírodopisné učebnici…

Poslanci a senátoři, zastavte Zemana! Téměř 5000 lidí požaduje obvinění…

16.12.2018 16:40 Pondělní výzva poslancům a senátorům Parlamentu ČR, jejíž autoři viní prezidenta z velezrady, má už…

Likvidační sankce kvůli e-receptu? Nic takového, ujišťuje Vojtěch lékaře

16.12.2018 14:52 Lékaři se nemusejí obávat, že by za nevydání elektronického receptu po Novém roce mohli dostat…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama