Miliardový byznys s léky má zatrhnout nový zákon o reklamě

Praha - Novela zákona o reklamě, která právě míří do vlády, počítá s tím, že farmaceutické firmy budou muset hlásit Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv všechny své platby včetně jejich příjemců a úřad tyto informace zveřejní. V pátečním vydání o tom píší Hospodářské noviny (HN).

Přidejte svůj názor 1 komentář

ilustrační fotografie

Opatření by mělo zastavit sponzoring, který bývá často zneužíván jako mírnější forma uplácení lékařů. Firmy si je tak zavazují k předepisování jejich léků pacientům. Jedná se o miliardový byznys - v lécích se ročně protočí kolem 50 miliard korun, což je čtvrtina všech výdajů na zdravotnictví. "Chceme nastavit taková pravidla, aby byly vztahy mezi výrobci a lékaři co nejprůhlednější," říká proto náměstek ministra zdravotnictví Martin Plíšek.

V Česku se vztahy mezi lékaři a farmaceutickými firmami důsledně tají. Zatímco v třeba v USA si může informace o tom, kdo koho sponzoruje, každý jednoduše dohledat, u nás zveřejňování bránily obavy z údajného porušení zákona o ochraně osobních údajů. Zbytečně. "Úřad na ochranu osobních údajů náš návrh nijak nerozporuje. Jediné, co řeší, je, jak dlouho se budou data uchovávat. Na tom se nějak shodneme," říká Plíšek.

Témata: zákony
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Komunisté, TOP 09 a STAN mimo Sněmovnu. Posiluje ODS

14.12.2018 08:35 po takzvané vládní krizi by v prosinci vyhrálo sněmovní volby hnutí ANO, oproti měsíci listopadu…

Chci se mu omluvit... Kalousek svými slovy překvapil nejen politiky, ale i…

13.12.2018 22:24 Aktualizováno Omluva od politika se jen tak nevidí. Obzvláště, pokud je dobrovolná a ne soudně nařízená. Přesto…

Symbol habsburské navlády? Praha opět řešila kontroverzní Mariánský sloup

13.12.2018 20:01 Zastupitelé hlavního města se opět po roce zabývali Mariánským sloupem, který před sto lety svrhl…

Zdanění náhrad církvím je před schválením. Bolševici zabíjeli kněze,…

13.12.2018 17:21 Aktualizováno Sněmovna dnes posunula do závěrečného schvalování předlohu poslanců KSČM o zdanění peněžitých…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama