Nečas vysokoškolákům: Reformy jsou nutné, zpřísníme podmínky

Praha - Vysoké školy v České republice se musí rozčlenit na špičkové a profesně orientované a podmínky pro studenty by se měly dramaticky zpřísnit. Na Výročním shromáždění České konference rektorů (ČKR) to v pátek uvedl premiér Petr Nečas (ODS).

Přidejte svůj názor

Petr Nečas (Premiér vlády)

"Statut studenta motivuje k plýtvání finančními prostředky. Jsem pro velmi dramatické zpřísnění. Student má nárok vystudovat bakaláře v šesti semestrech a magistra v deseti semestrech, cokoli navíc musí být hrazené," prohlásil před rektory předseda vlády.

"Máme nejdelší bezplatný systém v Evropě. Máme 3+1 pro bakaláře a 2+1 pro magistry, tedy sedm bezplatných let. Pan premiér mluvil velice správně o tom, že to má být jenom pět let – šest semestrů bakalář, deset semestrů magistr a pak na dřevo," připojil se ministr školství Josef Dobeš (VV).

Podle premiéra musí skončit praxe, kdy student nastoupí na dva tři obory, některé z nich po čase opustí a dál bezplatně studuje na jiných.

Záměru přitakal i ministr školství: "Jakákoliv jiná vysoká škola, která se začne, tak se dneska platí, ale platí se jen symbolicky. Tam je možné zpřísnění, že to bude skutečně normativ, tedy jedna škola zadarmo a další pak skutečně za 20 tisíc ročně."

"Konkrétní osobě poskytnuté vysokoškolské vzdělání má charakter soukromého statku, který tomu člověku významným způsobem zvyšuje šance na uplatnění na trhu práce," zdůraznil Nečas s tím, že studenti by se na financování svého vysokoškolského studia měli přímo podílet.

"Je nutné provést diverzifikaci našich vysokých škol. Stávající systém je neefektivní. Kromě excelentních vysokých škol potřebujeme profesně vyhraněné univerzity. Tato diverzifikace je nezbytná," zmínil předseda vlády. Připomněl, že vysokoškolské vzdělávání se za posledních dvacet let změnilo z výběrového na masové. "Nastupuje masa už ne tak špičkově připravených absolventů," dodal Nečas.

"Nesdílím pojetí vysoké školy nebo univerzity jako vzdělávacího stroje, jehož produktem je člověk připravený na trh práce. Vzdělání nebo vzdělanost má hodnotu jako takovou. A vysoká škola je místem, kde taková vzdělanost vzniká," prohlásil šéf vládního kabinetu. Přesto hájí tezi, že v rámci diverzifikace mají vzniknout vysoké školy, které budou připravovat absolventy pro praxi. "Diverzifikace není možná bez změny legislativy," dodal Nečas.

Premiér také zpochybnil stávající systém udělení akreditací vysokoškolských oborů. "Systém akreditace nefungoval velmi úspěšně. Jsem přesvědčený, že je nutné provést jeho změnu a posílit samoregulaci jednotlivých škol," uvedl předseda vlády. Podle něj se musí jasně ukázat na školy, které poskytují vzdělávání nekvalitní.

Ministr školství pak podpořil vznik takzvaného kontraktového financování vysokých škol, které by jim garantovalo peníze na několik let dopředu. Na tomto bodu ale Dobeš zatím nenalezl shodu s šéfem rezortu financí Miroslavem Kalouskem (TOP 09).

"Financování vysokých škol trpí tím, že je nepředvídatelné a že se rok od roku peníze mění. Vysoké školy musí vidět na tři nebo nejlépe na pět let dopředu, jak se financování bude vyvíjet. A podle toho se uzpůsobovat," přiblížil navrhovaný model ministr školství.

Petr Nečas zdůraznil, že kvalitní vysokoškolské vzdělávání je nezbytným předpokladem pro zvýšení konkurenceschopnosti České republiky. A bez ní Česku a Evropské unii podle premiéra "ujede vlak" před jinými zeměmi a regiony, například Asií nebo Jižní Amerikou.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Můžete už s tím Zemanem něco udělat? Dokud to s ním nesekne, bude škodit.…

11.12.2018 22:09 Aktualizováno To, jak se v posledních dnech vyjadřuje prezident Miloš Zeman v souvislosti se zprávou Bezpečnostní…

Babiš poškozuje Česko, neváhá žalovat sousední stát. Opozice velí do…

11.12.2018 19:29 Aktualizováno Kauzy premiéra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše podle opozice poškozují pověst České republiky v…

Zeman přijal šéfa NBÚ Langa, jen pár dní před soudem o Mynářovu prověrku

11.12.2018 18:43 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě přijal ředitele Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ)…

Výstavba bytů? Babiš chce finančně motivovat obce, ty příliš nadšené nejsou

11.12.2018 16:45 Stát chce finančně motivovat obce k budování bytů, kterých je nedostatek. Využít mohou programu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama