Zákon o prezidentské volbě počítá i s kampaní v médiích!

Praha - Zájemci o prezidentský úřad musí získat podporu občanů, poslanců nebo senátorů ještě do konce letošního roku, mezi sebou si rozdělí šest hodin ve veřejnoprávním rozhlase a televizi. Počítá s tím návrh zákona o prezidentské volbě, který ve středu projedná vláda Petra Nečase (ODS).

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Ministerstvo vnitra musí podle normy dostat kandidátní listiny pro prezidentskou volbu nejpozději 66 dní před začátkem jejího prvního kola. Vzhledem k tomu, že stávající hlavě státu končí funkční období 7. března 2013 a volba prezidenta by měla začít minimálně 14 dnů předtím, měli by být všichni prezidentští kandidáti známí do konce letošního roku.

Rezort Jana Kubiceho (nestr.) navrhuje, aby nový zákon účinkoval – stejně jako příslušná ústavní změna – od letošního 1. října. Na sběr 50 tisíc podpisů pro občanské kandidáty nebo zformování skupin 20 poslanců či 10 senátorů podporujících konkrétní jméno budou oficiálně necelé tři měsíce času.

Kandidáti na prezidenta budou muset před volbou jasně označit svoji politickou příslušnost, nebo uvést, že k žádné politické straně či hnutí nepřísluší. Kromě toho podepíší prohlášení, že s kandidaturou souhlasí a že jejich volitelnosti nebrání žádná překážka, případně že taková překážka ke dni volby pomine.

Součástí petic od občanů mají být očíslované podpisové archy. "V záhlaví petice a na každém jejím očíslovaném podpisovém archu se uvede skutečnost, že petice je určena na podporu kandidatury kandidáta na volbu prezidenta, jeho jméno a příjmení, rok narození a rok konání volby prezidenta," popisuje návrh. Na podpisovém archu zároveň každý občan má uvést své jméno, příjmení, datum narození a adresu místa trvalého pobytu a připojí vlastnoruční podpis.

Pro kontrolu uvedených podpisů počíná návrh zákona se dvěma variantami.

První možnost kalkuluje s tím, že ministerstvo vnitra "ověří správnost údajů namátkově na náhodně vybraném vzorku údajů u 8500 občanů podepsaných na každé petici". Pokud budou údaje nesprávné ve více než jednom procentu případů, překontroluje vnitro další, stejně velký vzorek. Když i tady bude chybovost větší než jednoprocentní, daný prezidentský kandidát skončil.

Pokud bude u druhého vzorku chyb méně, než jedno procento, ministerstvo takové podpisy – v obou zkoumaných vzorcích – do celkového počtu pouze nezapočítá. Kdyby tím ale klesl počet podpisů pod požadovanou 50tisícovou hranici, cesta prezidentského kandidáta se znovu uzavře.

Druhá možnost předpokládá, že ministerstvo vnitra dostane petici v listinné a s výjimkou podpisů i v elektronické podobě, a to v předepsaném, ale dosud nedefinovaném datovém formátu.

"Ministerstvo vnitra porovná namátkově na náhodně vybraném vzorku totožnost údajů na obou formách petice a ověří správnost i úplnost všech údajů na petici předložené v elektronické podobě," stanovuje zákon. Kdo bude mít elektronické údaje nesprávné, ze seznamu vypadne. Nezapočítají se ani lidé, jejichž data se budou na papíru a v počítači lišit, což má rezort kontrolovat namátkově.

Prezidentští kandidáti budou po ověření všech formalit jasní 49 dní před začátkem volby. 16 dní předtím, než půjdou voliči k urnám, se pak ze zákona dostanou zadarmo do České televize a Českého rozhlasu. V době mezi 16. a 3. dnem před prvním kolem volby si v každém médiu mezi sebou rozdělí pět hodin vysílacího času. Další hodinu si pak rozpůlí ti, kdo postoupí do druhého kola.

V době počínající třetím dne před volbou prezidenta a končící ukončení hlasování se nesmí objevit žádné průzkumy veřejného mínění. Pokud moratorium poruší fyzická osoba, hrozí jí až 30 tisícová pokuta. Když se takového deliktu dopustí provozovatel rozhlasového nebo televizního vysílání, případně provozovatel periodického tisku, čeká ho pokuta až 500 tisíc korun. Na internetová média zákon nijak speciálně nepamatuje.

Volbu prezidenta má vyhlásit předseda Senátu uveřejněním rozhodnutí o vyhlášení volby ve Sbírce zákonů. "Za den vyhlášení volby prezidenta se považuje den, kdy byla rozeslána částka Sbírky zákonů, v níž bylo rozhodnutí o vyhlášení volby prezidenta uveřejněno," dodává návrh zákona.

Prezidentem bude zvolený ten, kdo už v prvním kole získá nadpoloviční většinu hlasů. Pokud se nikdo takový nenajde, utkají se o přízeň voličů dva kandidáti s nejvyšším počtem hlasů z prvního kola.

Volební období prezidenta zůstává i s přímou volbou pětileté a u jednoho člověka se může opakovat vždy jenom dvakrát po sobě.

Témata: Vláda ČR
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Můžete už s tím Zemanem něco udělat? Dokud to s ním nesekne, bude škodit.…

11.12.2018 22:09 Aktualizováno To, jak se v posledních dnech vyjadřuje prezident Miloš Zeman v souvislosti se zprávou Bezpečnostní…

Babiš poškozuje Česko, neváhá žalovat sousední stát. Opozice velí do…

11.12.2018 19:29 Aktualizováno Kauzy premiéra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše podle opozice poškozují pověst České republiky v…

Zeman přijal šéfa NBÚ Langa, jen pár dní před soudem o Mynářovu prověrku

11.12.2018 18:43 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě přijal ředitele Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ)…

Výstavba bytů? Babiš chce finančně motivovat obce, ty příliš nadšené nejsou

11.12.2018 16:45 Stát chce finančně motivovat obce k budování bytů, kterých je nedostatek. Využít mohou programu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama