ČSSD chce na Hradě Švejnara nebo Dienstbiera!

Praha - V přímé volbě na prezidenta republiky bude za ČSSD kandidovat buď senátor Jiří Dienstbier, nebo ekonom Jan Švejnar, shodlo se v sobotu vedení strany na tajném jednání. Z uvedených dvou jmen rozhodne o kandidátovi Ústřední výkonný výbor ČSSD v červnu, řekl Mediafaxu zdroj blízký vedení strany.

Přidejte svůj názor

Jiří Dienstbier ml.

"Většina byla pro toto řešení," uvedl Mediafaxu zdroj. Konečné jméno kandidáta pak prý vzejde z vnitrostranické diskuze i z diskuze s veřejností. "S konečnou platností o tom rozhodne Ústřední výkonný výbor v červnu," dodal zdroj.

Zatímco Dienstbier se v průzkumech pravidelně umisťuje jako jeden z nejoblíbenějších politiků, se Švejnarem se česká veřejnost blíže seznámila v roce 2008, když kandidoval proti Václavu Klausovi v prezidentské volbě. Tu však těsně prohrál, a to i přes to, že měl podporu sociálních demokratů i některých lidovců.

Fakt, že ČSSD vybrala dva kandidáty, kritizuje předseda strany NS-LEV 21 Jiří Paroubek. "Je bohužel zřejmé, že stávající vedení této strany se nedokázalo poučit z vlastní minulosti, kdy před deseti lety ČSSD nenominovala do tehdy ještě nepřímé volby hlavy státu nominanty dva, ale hned tři. Výsledkem pak bylo, že se sociální demokracie vnitřně rozložila a určitá rozpolcenost v této straně je patrná vlastně do dnešních dnů," uvedl bývalý předseda sociálních demokratů.

Pokud by si ČSSD už nyní vybrala pouze Jana Švejnara, Paroubkova strana by jej byla připravena podpořit. "Myslím, že ČSSD dnes Janu Švejnarovi cestu na Hrad svým nejednoznačným postojem spíše zkomplikovala. Po dnešním „rozhodnutí“ vedení ČSSD zbývá jediný levicový a levostředový kandidát, který má šanci na úspěch v prezidentské volbě, a tím je Miloš Zeman," uzavřel Paroubek.

Témata: ČSSD | prezident čr
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kolik stojí Babišův oběd zdarma? Jde tu o víc než páchání dobra

16.12.2018 20:28 Aktualizováno Komentář Petra Šulky – Zdá se vláda premiéra Babiše našla nový hit, který ji má udržet voliče a…

Mísení ras je pr*ser? Třeba když se Moravané smíchají s Japonci, vzkazují…

16.12.2018 20:13 Aktualizováno Tomio Okamura si dnes na svém facebookovém profilu postěžoval na text v jedné přírodopisné učebnici…

Poslanci a senátoři, zastavte Zemana! Téměř 5000 lidí požaduje obvinění…

16.12.2018 16:40 Pondělní výzva poslancům a senátorům Parlamentu ČR, jejíž autoři viní prezidenta z velezrady, má už…

Likvidační sankce kvůli e-receptu? Nic takového, ujišťuje Vojtěch lékaře

16.12.2018 14:52 Lékaři se nemusejí obávat, že by za nevydání elektronického receptu po Novém roce mohli dostat…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama