Klaus: Členství Srbska a Chorvatska v EU pomůže ČR

Praha - Česká i Slovenská republika podporuje vstup Chorvatska i Srbska do Evropské unie, prohlásil v sobotu na zámku v Lánech prezident Václav Klaus po jednání se svým srbským, chorvatským a slovenským protějškem. Členství obou zemí v EU by prý významně pomohlo i České republice.

Přidejte svůj názor

371

"Bez ohledu na to, jaké kdo z nás má názory na tu či onu politiku EU, na ty či ony další plány EU, bez ohledu na to všechno, jsme vyjádřili jasnou podporu jak členství Chorvatska, tak budoucímu členství Srbska," uvedl Klaus na tiskové konferenci. "Bude to výhodné pro nás, až tyto země tam budou. Neříkám to z altruistických důvodů, je to výlučně ze sobeckých, egoistických důvodů. Až bude Chorvatsko a Srbsko v EU, bude to pro nás lepší a výhodnější," dodal.
 
Slovenský prezident Ivan Gašparovič zdůraznil, že členství obou zemí významně prospěje také politické a ekonomické stabilitě celého Balkánu. Evropská unie by proto neměla klást Srbsku kvůli udělení statusu kandidáta podmínku, aby uznalo nezávislost Kosova. "Srbsko neuzná nezávislost Kosova, ale bude se snažit přispět k stabilnější situaci v jihovýchodní Evropě a k tomu, aby zde nedocházelo ke konfliktům," slíbila srbská hlava státu Boris Tadić.
 
Problémy s ratifikačním procesem vstupu Chorvatska do Evropské unie pak prý jistě v České republice nenastanou, řekl Klaus. "To, že nás Slovensko časově předběhlo, je náhoda, nikoliv záměr z naší strany. Naše země mnoho věcí spojuje, my na mnohé věci máme stejné názory. My si myslíme, že se to může projevovat v celé řadě hlasování, zda souhlasíme s tou či onou novou legislativou," uvedl Klaus a dodal: "Aby všechny politiky nebyly šity na míru jen těm ekonomicky nejvyspělejším zemím. Doufám, že to budou naši spolubojovníci proti falešné politické korektnosti, která se rozmáhá v Evropě a která je jedním z největších zel soudobého světa."
 
Klaus ocenil, že se setkání všech čtyř prezidentů – srbského Borise Tadiće, chorvatského Iva Josipoviče a slovenského Ivana Gašparoviče – uskutečnilo. "Tato schůzka prokázala užitečnost, plodnost setkání. Ukazuje se, že naše čtyři země mají mnoho společného, mnoho společného v minulosti, současnosti a podobnou starost o budoucnost. O tom jsme hovořili jak při pracovním obědě, tak i při našich jednáních. Budeme pokračovat i bilaterálními setkáními a pak při večeři," dodal český prezident s tím, že všichni představitelé států se shodli na tom, že setkání musí v brzké době opět zopakovat.

Jeho slova potvrdil i srbský prezident Boris Tadić. "Náš rozhovor byl přínosný a kvalitní. Přirozeným důsledkem je příprava dalšího setkání. Podle mého názoru je to velmi významné, zajišťuje to bezpečnost ve střední a východní Evropě. Spolupráce našich států může přispět ke stabilitě regionu, v němž se naše země nachází," prohlásil.

Hlavy států prý při jednáních využily skutečnosti, že se jejich země nacházejí v různých fázích integračního procesu do Evropské unie. "Členství Srbska v EU vnímáme jako formu politické investice. Srbsko členstvím získá, ale jsou tu i určité náklady. Jsem přesvědčen, že členství přináší přínos navzdory určitým nákladům," prohlásil srbský prezident.

Problémy současného světa prý všichni přítomní chtějí řešit racionálně a tak, aby jejich řešení byla přínosná pro občany všech čtyř zemí.

Chorvatský prezident Jasipovič poděkoval Klausovi za setkání. O vstup do Evropské unie pak prý jeho země velmi stojí. "Přístupové rozhovory pomohly Chorvatsku modernizovat standardy. Účet zisku a ztrát v Evropské unii je pozitivní. Víc jsme získali, než ztratili během rozhovorů. Umožnilo to přijetí vyšších standardů, než na jaké jsme byli zvyklí. Pokud se jedná o vztahy v regionu, vztahy se Srbskem a ostatními sousedy – často problémy v minulosti jsou hůře řešitelné, než problémy v současné době," uvedl.

Zdůraznil, že všechny čtyři země mají mnoho společného. "Máme podobné písně, máme podobné barvy na vlajkách, srovnávali jsme naše jazyky, naši historii. Celá tradice, kterou máme v této oblasti, nám pomůže, abychom byli společně silnější v rámci EU. Prostřednictvím spolupráce budeme moci prosazovat naše zájmy," uzavřel chorvatský prezident.

Témata: Václav Klaus | EU
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Můžete už s tím Zemanem něco udělat? Dokud to s ním nesekne, bude škodit.…

11.12.2018 22:09 Aktualizováno To, jak se v posledních dnech vyjadřuje prezident Miloš Zeman v souvislosti se zprávou Bezpečnostní…

Babiš poškozuje Česko, neváhá žalovat sousední stát. Opozice velí do…

11.12.2018 19:29 Aktualizováno Kauzy premiéra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše podle opozice poškozují pověst České republiky v…

Zeman přijal šéfa NBÚ Langa, jen pár dní před soudem o Mynářovu prověrku

11.12.2018 18:43 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě přijal ředitele Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ)…

Výstavba bytů? Babiš chce finančně motivovat obce, ty příliš nadšené nejsou

11.12.2018 16:45 Stát chce finančně motivovat obce k budování bytů, kterých je nedostatek. Využít mohou programu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama