V Lánech skončilo setkání prezidentů

Lány - Setkání prezidenta Václava Klause s chorvatským prezidentem Ivo Jasipovičem a slovenským prezidentem Ivanem Gašparovičem skončilo v neděli dopoledne položením věnců na hrob T.G. Masaryka v Lánech. Srbský prezident Borise Tadić opustil Česko již v sobotu, informoval mluvčí Hradu Petr Macinka.

Přidejte svůj názor

Václav Klaus (Prezident ČR)

Prezident Klaus se s chorvatským a slovenským prezidentem rozloučil krátce po 10. hodině ranní, záhy poté, co společně uctili památku prvního československého prezidenta T.G. Masaryka, který je poblíž lánského zámečku pohřben.

Všichni čtyři prezidenti se na pozvání Klause setkali v Lánech v sobotu dopoledne. Jednali především o vstupu Chorvatska do Evropské unie a o snaze Srbska získat status kandidáta na členství. Snahy obou zemí Česká i Slovenská republika podporuje.

"Bude to výhodné pro nás, až tyto země tam budou. Neříkám to z altruistických důvodů, je to výlučně ze sobeckých, egoistických důvodů. Až bude Chorvatsko a Srbsko v EU, bude to pro nás lepší a výhodnější," prohlásil v sobotu Klaus.

Slovenský prezident Ivan Gašparovič zase zdůraznil, že členství obou zemí významně prospěje také politické a ekonomické stabilitě celého Balkánu. Evropská unie by proto neměla klást Srbsku kvůli udělení statusu kandidáta podmínku, aby uznalo nezávislost Kosova. "Srbsko neuzná nezávislost Kosova, ale bude se snažit přispět k stabilnější situaci v jihovýchodní Evropě a k tomu, aby zde nedocházelo ke konfliktům," slíbila srbská hlava státu Boris Tadić.

Všichni čtyři prezidenti označili jednání za přínosné a slíbili, že v něm budou pokračovat.

Témata: Václav Klaus
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Odvolání Miloše Zemana? Vždyť má pravdu, rvou se za prezidenta známé tváře

10.12.2018 22:09 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman o sobě opět dal vědět. V rozhovoru pro ruskou televizi NTV znovu označil za…

Vstup Srbska do EU? Babiš chce rychlejší tah na branku, v Praze jednal s…

10.12.2018 21:19 Aktualizováno Český premiér Andrej Babiš (ANO) doufá, že Evropská unie zvýší dynamiku přístupových rozhovorů se…

Zeman přijal vládu na adventní večeři v Lánech, chce založit nový zvyk

10.12.2018 19:30 Prezident Miloš Zeman dnes na zámku v Lánech uspořádal pro premiéra Andreje Babiše a ministry…

ODS povede do evropských voleb Zahradil, zdůrazňuje představu…

10.12.2018 19:27 Vedení ODS dnes potvrdilo europoslance Jana Zahradila jako lídra pro evropské volby. V květnu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama