Proměňme Senát v regionální sněm, navrhuje Gazdík

Praha - Senát by se mohl transformovat na komoru regionů, řekl v neděli v pořadu Otázky Václava Moravce šéf poslanců TOP 09 Petr Gazdík. K názoru ho prý vede vysoký počet voleb v České republice.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Petr Gazdík

"Bavil bych se o transformaci na komoru regionů. Po schválení přímé volby prezidenta máme šestery volby," uvedl Gazdík. Domnívá se, že velký počet voleb bude pro občany demotivující. Obává se pak především nízké volební účasti.

Jakým způsobem by byli voleni zákonodárci do komory regionů, však Gazdík Mediafaxu neupřesnil. Ani to, zda by volby mohly být nepřímé, jako je tomu například u německé horní komory. "Je to na diskuzi ústavních právníků. Já předpokládám, že by volby mohly probíhat zároveň s krajskými volbami," řekl Mediafaxu.

Gazdík se prý však vůbec nebrání zrušení Senátu. "Já bych pro takovou věc klidně zvedl ruku," řekl následně Mediafaxu s tím, že raději by horní parlamentní komoru zrušil, než transformoval.

K návrhu ho však prý nevede fakt, že v Senátu má většinu opoziční ČSSD. K tak razantní změně ústavy by podle Gazdíka mělo dojít až po vážné odborné diskuzi.

Bývalý ministr vnitra František Bublan (ČSSD) debatu nad transformací Senátu nevyloučil. Zdůraznil však, že k záměru bude koaliční vláda potřebovat i podporu opozice, jednalo by se totiž o ústavní zákon, k jehož schválení je nutná ústavní většina v parlamentu.

Témata: Gazdík, Petr
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Komunisté, TOP 09 a STAN mimo Sněmovnu. Posiluje ODS

14.12.2018 08:35 po takzvané vládní krizi by v prosinci vyhrálo sněmovní volby hnutí ANO, oproti měsíci listopadu…

Chci se mu omluvit... Kalousek svými slovy překvapil nejen politiky, ale i…

13.12.2018 22:24 Aktualizováno Omluva od politika se jen tak nevidí. Obzvláště, pokud je dobrovolná a ne soudně nařízená. Přesto…

Symbol habsburské navlády? Praha opět řešila kontroverzní Mariánský sloup

13.12.2018 20:01 Zastupitelé hlavního města se opět po roce zabývali Mariánským sloupem, který před sto lety svrhl…

Zdanění náhrad církvím je před schválením. Bolševici zabíjeli kněze,…

13.12.2018 17:21 Aktualizováno Sněmovna dnes posunula do závěrečného schvalování předlohu poslanců KSČM o zdanění peněžitých…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama