Sobotka vyjmenoval pět důvodů k odvolání Drábka

Praha - V případě nefungujícího systému výplat sociálních dávek existuje pět důvodů, kvůli kterým by měl ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) rezignovat, uvedl v pondělí předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Ten hlavní ovšem je, že ministr obešel zákon o zadávání veřejných zakázek.

Přidejte svůj názor

Jaromír Drábek (Ministr práce a soc. věcí)

"Ke kolapsu na úřadech práce došlo proto, že na základě rozhodnutí ministra Drábka byli pořízeni noví dodavatelé na informační platformy, na základě kterých fungují naše úřady práce, ale došlo k tomu bez výběrového řízení," prohlásil Sobotka a pokračoval: "Tato vláda boje proti korupci připustila, že její ministr mění informační systémy bez jakýchkoliv výběrových řízení a odvolává se na jakési výběrové řízení, ke kterému došlo za ministra Langera na ministerstvu vnitra v roce 2008."

Celkem existuje podle sociálních demokratů pět vážných důvodů pro okamžitou rezignaci ministra práce a sociálních věcí.

"Prováděcí smlouva účelově vybočuje z rámcové smlouvy ministerstva vnitra, na kterou se ministr Drábek odvolává. Vývoj nových aplikací pro ministerstvo práce je zcela mimo právní rámec smlouvy. Drábkova prováděcí smlouva časově překračuje dokonce smlouvu rámcovou, ta je uzavřena do roku 2013, smlouva ministerstva práce a sociálních věcí do roku 2015," uvedl Sobotka.

Jako další důvody pro Drábkovu rezignaci uvedl, že ministr nahradil původní dodavatele dodavateli jinými, kteří mají často utajenou vlastnickou strukturu a konečně že nový systém vyplácení zkolaboval a způsobil chaos na úřadech práce.

"Je tedy evidentní, že jestli někdo na ministerstvu práce a sociálních věcí místo toho, aby zorganizoval výběrové řízení, vybral nějaké firmy kamarádů, kamarádíčků, známých, lidí z okolí náměstků či přímo ministra, tak vybral firmy, které nebyly schopny odvést kvalitní práci," uvedl dále Sobotka a zeptal se, kdo za to ponese odpovědnost.

Podle ČSSD tuto odpovědnost nese právě ministr Drábek, který je podle jeho slov podezřelý, že obchází zákon o zadávání veřejných zakázek a ze střetu zájmů.

"Očekáváme s napětím výrok Úřadu na ochranu hospodářské soutěže. Není možné, aby na základě jedné rámcové smlouvy z roku 2008 už nikdy nebylo žádné výběrové řízení. Všechna ministerstva by mohla postupovat stejně, a už nikdy by nemusela dělat výběrová řízení. V tomto je to rozhodnutí ÚOHS precedentní," vysvětlil Sobotka.

Vyzval premiéra Petra Nečase (ODS), aby v celé věci začal jednat dříve, než se z postupu ministra Drábka stane "ještě větší ostuda".

Zmíněnou rámcovou smlouvu z roku 2008 uzavřela Česká republika s firmou Fujitsu Siemens Computers na poskytování licencí k produktům společnosti Microsoft.

"Na základě této rámcové smlouvy byla 15. 7. 2011 uzavřena prováděcí smlouva s řadou utajovaných dodatků. Na jejich základě pak Fujitsu v rozporu s předmětem rámcové smlouvy vytvořila prostřednictvím subdodavatelů softwarové aplikace, které nejsou licencemi k produktům Microsoft," píše se konkrétně v podnětu, který ÚOHS podala KDU-ČSL.

Podle lidovců jde například o umístění dat a softwarových aplikací v privátních datových centrech (takzvaném cloudu) a o poskytování přístupu k těmto aplikacím a datům.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Odvolání Miloše Zemana? Vždyť má pravdu, rvou se za prezidenta známé tváře

10.12.2018 22:09 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman o sobě opět dal vědět. V rozhovoru pro ruskou televizi NTV znovu označil za…

Vstup Srbska do EU? Babiš chce rychlejší tah na branku, v Praze jednal s…

10.12.2018 21:19 Aktualizováno Český premiér Andrej Babiš (ANO) doufá, že Evropská unie zvýší dynamiku přístupových rozhovorů se…

Zeman přijal vládu na adventní večeři v Lánech, chce založit nový zvyk

10.12.2018 19:30 Prezident Miloš Zeman dnes na zámku v Lánech uspořádal pro premiéra Andreje Babiše a ministry…

ODS povede do evropských voleb Zahradil, zdůrazňuje představu…

10.12.2018 19:27 Vedení ODS dnes potvrdilo europoslance Jana Zahradila jako lídra pro evropské volby. V květnu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama