Studenti neustoupí Dobešovi ani o krok! Vyjdou příští středu do ulic!

Praha - Věcné záměry zákonů o vysokých školách a o finanční pomoci studentům jsou nepřijatelné. Po pondělním jednání to uvedli zástupci studentských komor akademických senátů českých vysokých škol s tím, že kromě textu usnesení se dohodli také na uspořádání dvou velkých protestních akcí.

Přidejte svůj názor

“Po zhruba čtyřhodinovém jednání jsme přijali prohlášení a shodli jsme se, že v týdnu neklidu uspořádáme dvě celorepublikové akce,” řekl po schůzce zástupců škol Josef Fontana z Univerzity Karlovy, který pondělní schůzku svolal.

Protestní průvod by měl za podpory studentů z několika univerzitních měst v republice projít Prahou ve středu 29. února. Studenti se mají sejít v 10 hodin ráno na Palachově náměstí v Praze, odkud dojdou přes řeku až k Úřadu vlády ČR.

Noc univerzit se uskuteční v Brně 27. února, v Praze o den později. V Praze budou dvě hlavní centra neobvyklé akce – jedno v dejvickém areálu ČVUT a VŠCHT, druhé v prostorách Právnické a Filozofické fakulty v budovách v centru města. Během podvečerních a večerních přednášek budou studenti debatovat o českém vysokém školství, o reformních zákonech, připraveny jsou také doprovodné programy v podobě divadel nebo koncertů.

“Každá škola si tento způsob protestu organizuje sama, to znamená, že jeho průběh se bude lišit podle škol nebo měst. V celé České republice se do protestu zapojí 18 univerzit,” řekl Petr Máca z Českého vysokého učení technického.

O něco radikálnější způsob protestu zvolilo takzvané Hradecké hnutí, které sdružuje studenty všech univerzit v Hradci Králové. Ti totiž připravili okupační stávku. Ta se uskuteční už 27. února a trvat by mohla i celý protestní týden. “Máme v plánu v prostorách univerzit i spát. Konkrétní plán, jak se tato okupační stávka ale uskuteční, zatím nemáme,” řekl David Řezáč z hradecké Univerzity obrany.

“Věcné záměry jsou pro zástupce studentských komor akademických senátů zcela nepřijatelné. Pokud dojde k jejich schválení a následnému uvedení v život, přijdeme o hodnoty, které po roce 1989 umožnily a stále umožňují vědecký a tvůrčí rozvoj českého vysokého školství,” zaznělo v prohlášení, pod které se podepsali zástupci studentů největších tuzemských škol. Z textu rovněž vyplynulo varování, že české školství může být “vinou těchto zákonů rozkradeno”.

K prohlášení, které zároveň vyzývá vládu, aby vrátila návrhy zpět ministrovi školství Josefu Dobešovi (VV), připojili podpis “senátoři” z Karlovy i Masarykovy univerzity, Západočeské univerzity, Univerzity Hradec Králové, zástupci studentů Akademie múzických umění, “techniků” z Českého vysokého učení technického i Vysokého učení technického v Brně i dalších škol.

Studenti v prohlášení připomněli, že věcné záměry zákonů vadí nejen studentům, ale všem zástupcům akademické obce, tedy včetně vyučujících a vysokých představitelů škol. “Tímto podporujeme oficiální reprezentaci vysokých škol a vyzýváme ji k tomu, aby i nadále rezolutně odmítala všechny návrhy, které vedou k destabilizaci českého vysokého školství, omezení akademických svobod narušení základních principů samosprávy a rovnocenného partnerství studentů a akademiků,” končí text prohlášení.

Studentům i akademikům vadí věcné záměry zákonů, se kterými přišlo ministerstvo proto, že podle nich omezí nezávislost univerzit. Kvůli materiálům se od prosince pravidelně schází vedení jednotlivých vysokých škol, studentské senáty i studentská hnutí, která opakovaně vyzývají vládu, aby změny nepřijímala a vrátila se k diskuzi se zástupci akademické obce.

Témata: studenti | Demonstrace
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kolik stojí Babišův oběd zdarma? Jde tu o víc než páchání dobra

16.12.2018 20:28 Aktualizováno Komentář Petra Šulky – Zdá se vláda premiéra Babiše našla nový hit, který ji má udržet voliče a…

Mísení ras je pr*ser? Třeba když se Moravané smíchají s Japonci, vzkazují…

16.12.2018 20:13 Aktualizováno Tomio Okamura si dnes na svém facebookovém profilu postěžoval na text v jedné přírodopisné učebnici…

Poslanci a senátoři, zastavte Zemana! Téměř 5000 lidí požaduje obvinění…

16.12.2018 16:40 Pondělní výzva poslancům a senátorům Parlamentu ČR, jejíž autoři viní prezidenta z velezrady, má už…

Likvidační sankce kvůli e-receptu? Nic takového, ujišťuje Vojtěch lékaře

16.12.2018 14:52 Lékaři se nemusejí obávat, že by za nevydání elektronického receptu po Novém roce mohli dostat…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama