Dobeš bude jednat s protestujícími rektory, studenti představí reformu v praxi

Praha - Ministr školství Josef Dobeš (VV) bude ve čtvrtek ráno o reformě vysokých škol jednat s rektory, kteří se změnami nesouhlasí. Před budovou ministerstva je podpoří členové iniciativ Za svobodné vysoké školy a Věda žije, kteří připravili 'recesní' happening, řekl Mediafaxu organizátor Jan Gruber.

doporučujeme

"Chystáme se uspořádat takový menší recesní happening, kterým chceme ukázat, jak by vypadala vysokoškolská reforma v praxi," vysvětlil Mediafaxu Gruber s tím, že akce se zúčastní nejvýše pár desítek lidí.

Happening, který svolala iniciativa Věda žije, nebude před budovou ministerstva trvat příliš dlouho, organizátoři odhadují, že se skupina studentů za půl hodiny rozejde.

Akce se koná v rámci tzv. Týdne neklidu, který odstartoval v neděli 26. února a bude trvat do pátku 2. března. Týden je nabitý informačními a protestními akcemi.

V noci na středu se v univerzitních městech, tedy Brně, Hradci Králové, Liberci, Opavě, Plzni, Praze a Ústí nad Labem, konala akce s názvem Noc univerzit. Vysoké školy se do pozdních večerních hodin otevřely pro veřejnost s cílem vysvětlit jí, proč považují navrhovanou reformu za nekvalitní a nedomyšlenou.

Ve středu ráno se zase několik tisíc odpůrců navrhovaných změn ve vysokém školství sešlo na náměstí Jana Palacha v Praze, odkud na protest odpůrci pochodovali k budově Úřadu vlády.

Přednáškové akce a happeningy ukončí zřejmě v pátek debata s představiteli opozičních stran.

Reformní návrhy ministerstva školství podle akademiků a některých studentů výrazně omezí samosprávný charakter vysokých škol. "Připravovaný zákon zcela zlikviduje samosprávný charakter akademické obce a zároveň i radikálně omezí vliv studentů na rozhodování vysokých škol. Školy přetvoří v instituce, které budou řízené na základě libovůle politiků či komerčních zájmů, a prostřednictvím školného bude zaveden ekonomický cenzus," opakovaně tvrdí odpůrci reforem.

Témata: Dobeš, Josef
Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Komunisté terčem posměchu. Lidé dívku z fotobanky parafrázují

09.08.2020 18:12 Aktualizováno KSČM, která si pomocí plakátu mladé dívky s heslem "Být komunistou je in" chtěla získat voliče, se…

Korespondenční volba navzdory karanténě padla. V cizině by jí ale mohli…

09.08.2020 18:05 Korespondenčního hlasování se asi jen tak nedočkáme. Politické strany zastoupené v parlamentu se se…

KOMENTÁŘ: Pompeo přijede vzkřísit skomírající demokracii. Bagatelizováním…

09.08.2020 16:30 KOMENTÁŘ – Dokonale poznal, jaké zákeřné zlo představuje, když sloužil jako velitel tankového…

Transparency chce přezkum Babišova střetu zájmů, obrátila se na…

09.08.2020 14:16 Transparency International (TI) podala podnět k ministerstvu spravedlnosti, aby přezkoumalo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama