Dobeš bude jednat s protestujícími rektory, studenti představí reformu v praxi

Praha - Ministr školství Josef Dobeš (VV) bude ve čtvrtek ráno o reformě vysokých škol jednat s rektory, kteří se změnami nesouhlasí. Před budovou ministerstva je podpoří členové iniciativ Za svobodné vysoké školy a Věda žije, kteří připravili 'recesní' happening, řekl Mediafaxu organizátor Jan Gruber.

Přidejte svůj názor

"Chystáme se uspořádat takový menší recesní happening, kterým chceme ukázat, jak by vypadala vysokoškolská reforma v praxi," vysvětlil Mediafaxu Gruber s tím, že akce se zúčastní nejvýše pár desítek lidí.

Happening, který svolala iniciativa Věda žije, nebude před budovou ministerstva trvat příliš dlouho, organizátoři odhadují, že se skupina studentů za půl hodiny rozejde.

Akce se koná v rámci tzv. Týdne neklidu, který odstartoval v neděli 26. února a bude trvat do pátku 2. března. Týden je nabitý informačními a protestními akcemi.

V noci na středu se v univerzitních městech, tedy Brně, Hradci Králové, Liberci, Opavě, Plzni, Praze a Ústí nad Labem, konala akce s názvem Noc univerzit. Vysoké školy se do pozdních večerních hodin otevřely pro veřejnost s cílem vysvětlit jí, proč považují navrhovanou reformu za nekvalitní a nedomyšlenou.

Ve středu ráno se zase několik tisíc odpůrců navrhovaných změn ve vysokém školství sešlo na náměstí Jana Palacha v Praze, odkud na protest odpůrci pochodovali k budově Úřadu vlády.

Přednáškové akce a happeningy ukončí zřejmě v pátek debata s představiteli opozičních stran.

Reformní návrhy ministerstva školství podle akademiků a některých studentů výrazně omezí samosprávný charakter vysokých škol. "Připravovaný zákon zcela zlikviduje samosprávný charakter akademické obce a zároveň i radikálně omezí vliv studentů na rozhodování vysokých škol. Školy přetvoří v instituce, které budou řízené na základě libovůle politiků či komerčních zájmů, a prostřednictvím školného bude zaveden ekonomický cenzus," opakovaně tvrdí odpůrci reforem.

Témata: Dobeš, Josef
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sněmovna projedná osvobození restaurací od autorských poplatků

16.02.2019 11:06 Do Sněmovny se vrací záměr osvobození restaurací a některých dalších provozoven od autorských…

Vodičkův svaz v Praze narazil. Hřib odmítl zapůjčit sál, zdůvodnění je…

15.02.2019 17:48 Aktualizováno Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) odmítl převzít záštitu nad akcí Českého svazu bojovníků za…

Babiš si dělá srandu? Seznam budov pro "úřednícké ghetto" je neúplný,…

15.02.2019 14:17 Pražský primátor Hřib považuje seznam budov určených k vyprázdnění, který zveřejnil Úřad pro…

Babiš se sejde s Filipem. Komunisti stupňují kritiku vlády, Ťok si do nich…

15.02.2019 13:28 Aktualizováno Předseda komunistů Vojtěch Filip chce příští týden na schůzce s premiérem Anrejem Babišem (ANO)…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama