Dobeš bude jednat s protestujícími rektory, studenti představí reformu v praxi

Praha - Ministr školství Josef Dobeš (VV) bude ve čtvrtek ráno o reformě vysokých škol jednat s rektory, kteří se změnami nesouhlasí. Před budovou ministerstva je podpoří členové iniciativ Za svobodné vysoké školy a Věda žije, kteří připravili 'recesní' happening, řekl Mediafaxu organizátor Jan Gruber.

Přidejte svůj názor

"Chystáme se uspořádat takový menší recesní happening, kterým chceme ukázat, jak by vypadala vysokoškolská reforma v praxi," vysvětlil Mediafaxu Gruber s tím, že akce se zúčastní nejvýše pár desítek lidí.

Happening, který svolala iniciativa Věda žije, nebude před budovou ministerstva trvat příliš dlouho, organizátoři odhadují, že se skupina studentů za půl hodiny rozejde.

Akce se koná v rámci tzv. Týdne neklidu, který odstartoval v neděli 26. února a bude trvat do pátku 2. března. Týden je nabitý informačními a protestními akcemi.

V noci na středu se v univerzitních městech, tedy Brně, Hradci Králové, Liberci, Opavě, Plzni, Praze a Ústí nad Labem, konala akce s názvem Noc univerzit. Vysoké školy se do pozdních večerních hodin otevřely pro veřejnost s cílem vysvětlit jí, proč považují navrhovanou reformu za nekvalitní a nedomyšlenou.

Ve středu ráno se zase několik tisíc odpůrců navrhovaných změn ve vysokém školství sešlo na náměstí Jana Palacha v Praze, odkud na protest odpůrci pochodovali k budově Úřadu vlády.

Přednáškové akce a happeningy ukončí zřejmě v pátek debata s představiteli opozičních stran.

Reformní návrhy ministerstva školství podle akademiků a některých studentů výrazně omezí samosprávný charakter vysokých škol. "Připravovaný zákon zcela zlikviduje samosprávný charakter akademické obce a zároveň i radikálně omezí vliv studentů na rozhodování vysokých škol. Školy přetvoří v instituce, které budou řízené na základě libovůle politiků či komerčních zájmů, a prostřednictvím školného bude zaveden ekonomický cenzus," opakovaně tvrdí odpůrci reforem.

Témata: Dobeš, Josef
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Šojdrová má pro Babiše konkrétní plán přijetí sirotků

19.09.2018 18:10 Praha - Europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL) navrhne na páteční schůzce premiérovi Andreji…

Okamura zkouší, kam až může zajít? Kvůli billboardu SPD je dusno

19.09.2018 17:03 Chrudim - SPD Tomia Okamury odmítla odstranit v Chrudimi billboard s nápisem Ne politickým…

Sněmovna burácí kvůli syrským sirotkům. Okamura odhalil, o co Šojdrové jde

19.09.2018 16:53 Praha - Sněmovna by měla podle TOP 09 apelovat na vládu, aby Česko přijalo pět desítek syrských…

Pakty o uprchlících? Prý ohrožují Česko. Debata ve Sněmovně začala zostra

19.09.2018 15:57 Praha - Globální pakty o uprchlících a o migraci nejsou právně závazné ani vymahatelné, řekl dnes…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama