Výbor sněmovny přerušil jednání o novele zavádějící postih za špehování

Praha - Projednávání opoziční novely trestního zákoníku, která zavádí tresty za špehování, přerušil v pátek ústavně-právní výbor Poslanecké sněmovny. Zakotvení nového trestného činu v českém právním řádu iniciovali sociální demokraté, vadí jim praxe, kdy soukromé bezpečnostní agentury mohou sledovat občany.

Přidejte svůj názor

ilustrační fotografie

Na potřebě přijetí normy panoval mezi členy výboru z jednotlivých parlamentních stran soulad, poslanci se však také shodli, že bude lepší získat více času na podrobnější diskusi.

"Naším cílem ani není dnes tu normu přijmout, připouštíme, že některé z námitek jsou opodstatněné. Můžeme se tedy bavit o těch nuancích. Účelem je naplnit cíl, nikoliv tu úpravu přijímat za každou cenu. Naším záměrem je bránit soukromí lidí, kteří nemají nic společného s politikou," vysvětlil za předkladatele šéf poslanců ČSSD Jeroným Tejc.

Podobný názor během diskuse vyjádřil i zpravodaj zákona Aleš Rádl (ODS): "Debata by neměla vést k tomu, že by byl návrh zamítnut, protože panuje shoda na potřebě jeho přijetí. To přerušení by mělo sloužit spíše tomu, aby se podařilo doladit všechny drobnosti, na kterých zatím není shoda."

Právě Rádl podal formálně k normě pozměňovací návrh, o němž chtěl ještě jednat.

Podle předsedy ústavně-právního výboru Marka Bendy (ODS) mají obě verze své chyby a nedostatky, obecně ale sledují dobrý cíl. "Obě míří i proti jistému druhu žurnalistiky, ne té investigativní, ale té bulvární. Já si prostě myslím, že existuje nějaké právo na soukromí. Musíme si tedy říci, co je tím veřejným zájmem, který má trestní zákon ochraňovat," uvedl Benda. Sněmovna by podle něj měla jít především cestou omezení určitých detektivních kanceláří.

Výbor jednomyslně přerušil novelu trestního zákoníku do své příští schůze a shodl se na tom, že k tématu ještě uspořádá seminář, na němž by se měly doladit všechny podrobnosti.

"Skutečně nemá smysl to nějakým způsobem uspěchat," uzavřel Tejc.

Nový skutek by měl postihovat zásahy do soukromí utajovaným získáváním poznatků o osobách či jejich věcech pomocí technických zařízení sloužících k pořizování záznamů nebo přenosu zvuku či obrazu.

Za špehování by podle představ sociálnědemokratických poslanců mělo hrozit až jednoleté vězení, soudce by obviněnému mohl uložit také zákaz činnosti. Přísnější verdikt by si vyslechli ti obžalovaní, kteří se špehování dopustí jako členové organizované skupiny, ale například i ti, kteří si jako objekt svého zájmu zvolí osobu mladší 18 let. Ti by mohli ze soudní síně odejít s až tříletým trestem.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman se naváží do Senátu: Odmítnutím Gerlocha uškodil Ústavnímu soudu

21.03.2019 16:35 Středeční rozhodnutí Senátu odmítnout nominaci Aleše Gerlocha na ústavního soudce podle prezidenta…

Zeman si přisadil: Existují důkazy o ekonomické výměně mezi Tureckem a IS

21.03.2019 16:31 Prezident Miloš Zeman dnes řekl, že z minulosti existují důkazy o ekonomické výměně mezi Tureckem a…

Maláčová zakázala podřízeným poskytovat informace. Jako carevna, rýpla si…

21.03.2019 16:17 Aktualizováno Poslanci sněmovního sociálního výboru kritizovali dnes ministryni práce Janu Maláčovou (ČSSD) za…

Babišův střet zájmů? Kraj zrušil rozhodnutí Černošic, věc se musí znovu…

21.03.2019 16:05 Aktualizováno Středočeský krajský úřad zrušil rozhodnutí černošické radnice v kauze podezření ze střetu zájmů…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama