Kalouskova daň z vína pobouřila i vlastní poslance

Brno - Kvůli plánu ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) zavést spotřební daň z tichého vína se proti místopředsedovi vlastní strany postavil vlivný poslanec, místopředseda parlamentního hospodářského výboru Jan Husák. Moravští vinaři produkující vlastní víno nemají být zdaněni, řekl Mediafaxu.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Miroslav Kalousek (Ministr financí)
doporučujeme

"Za vinaře se budu rvát," prohlásil ve čtvrtek Husák, který je zároveň místopředsedou poslaneckého klubu TOP 09 a Starostové. Žádná okolní země takzvané tiché vino zdaněno nemá a podle Husáka by tomu tak nemělo být ani v Česku.

"Budu osobně vyjednávat s ministrem Kalouskem o vyjmutí malovinařů z tohoto zdanění. Malovinaři jsou kromě produkce vína i významným tvůrcem krajiny, utvářejí půvab našeho jihomoravského venkova a nesmějí být takto finančně zatížení," řekl agentuře Mediafax Husák.

Podle něj ještě není daň z vína odsouhlasena, věc je na začátku projednávání. "Věřím, že se mi podaří ministra Kalouska přesvědčit," dodal Husák.

Podobný názor zastává i předseda poslaneckého kulubu TOP 09 a šéf Starostů a nezávislých Petr Gazdík. "Nezvednu ruku pro nic, co by poškodilo domácí vinaře. Jejich podpora není totiž stejná jako v ostatních zemích Evropy. Dostávají totiž pouze třetinu dotací proti kolegům v jiných zemích," vysvětlil. Šéf klubu nebude podle svých slov hlasovat ani pro opatření, která by jakkoliv zvýšila administrativní zatížení vinařů.

Podle Gazdíka bude hodně záležet na tom, v jaké podobě ministerstvo financí návrh zákona předloží. "Neměl bych problém hlasovat například pro zdanění levného nekvalitního krabicového vína, které se k nám ve velkém vozí ze Španělska, Itálie nebo Makedonie," připustil.

Jihomoravští politici a vinaři začali proti vládnímu návrhu na zavedení spotřební daně z vína sepisovat petici. "Vyměření spotřební daně na tiché víno je likvidační pro celý sektor vinařství. Víno patří k historii a kultuře jižní Moravy. Kombinace zavedení spotřební daně z vína a zrušení takzvané zelené nafty je útok vlády, který poškodí zejména oblasti Hodonínska, Znojemska a Břeclavska. To jsou regiony, kde je už nyní vysoká nezaměstnanost," řekl jihomoravský hejtman a stínový ministr zemědělství Michal Hašek (ČSSD).

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Topolánek, Bartoška a další. Bohatý nepřítel Babiše slavil

11.11.2019 22:14 Aktualizováno Bývalý šéf ČEZu Martin Roman uspořádal oslavu svých padesátých narozenin. Navzdory tomu, že se…

Pád komunistů: V Česku nešlo o vzpouru žaludku, ale vzpouru ducha, míní…

11.11.2019 18:24 Zatímco v ostatních zemích východního bloku byly protikomunistické revoluce v roce 1989 motivovány…

Novým hejtmanem Karlovarského kraje bude Petr Kubis (ANO), nahradí…

11.11.2019 18:07 Hejtmanem Karlovarského kraje bude od 1. ledna příštího roku Petr Kubis. Nahradí Janu Mračkovou…

Aféra na pražském magistrátu: Policie obvinila devět politiků kvůli dotacím

11.11.2019 17:46 Policie minulý týden obvinila devět lidí z pražského magistrátu v souvislosti s rozdělováním dotací…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama