Kdo převezme moc? Češi jsou zhnuseni parlamentní garniturou

Praha - Tlak na předčasné volby začíná sílit. Avšak zatím jen v opozičním táboře. Platí to nejen pro parlamentní opozici, ale i pro strany, které stojí mimo poslaneckou sněmovnu. Sebevědomí jim stoupá stejně rychle jako volební preference. Lidé, znechucení ze současné parlamentní garnitury, stále více přecházejí na stranu malých stran. Nutno však dodat, že malých, ale prověřených.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Ilustrační fotografie
doporučujeme

Voliči jsou totiž po zkušenosti s politicko-podnikatelským projektem Víta Bárty skeptičtí k úplně novým projektům. Avšak strany, které již parlamentní zkušenost mají (Zelení, KDU-ČSL) nebo jsou tvořeny lidmi, kteří ve vysoké politice působili (Zemanovci), jsou pro veřejnost čím dál lákavější. A politici těchto stran to dobře vědí a neberou si servítky při hodnocení současné vlády.

Na tiskové konferenci lidovců například zaznělo, že rozsudek nad Vítem Bártou a Jaroslavem Škarkou je podle místopředsedy KDU-ČSL Pavla Svobody „odsudkem fungování nejméně celé jedné politické strany ze současné vládní koalice, jejíž legitimita vládnout je tímto na nule.“ „Věci veřejné jsou parodie na politickou stranu a ODS, TOP09 a STAN představují trapnou karikaturu vlády, kterou bychom ve skutečnosti potřebovali!“ doplňuje předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Lidovci zároveň vyzývají k pádu vlády a k vypsání předčasných voleb. Ty by pak ideálně proběhly během podzimních krajských voleb. Lidovecké preference v posledních průzkumech pravidelně překračují pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do sněmovny.

Další mimoparlamentní strana, Zelení, ve svém tiskovém prohlášení kritizuje vládní rozpočtovou politiku. Vládní škrty jsou prý nepromyšlené a tupé.  Člen předsednictva Strany zelených Ondřej Mirovský dodává: „I kdyby vláda dostala rozpočet do černých čísel hned zítra, nic to nemění na tom, že jde o vládu bez důvěry, autority a legitimity. Žádný z reformních kroků nemůže zastřít fakt, že nejmenší vládní strana je neřízenou střelou a nejsilnější vládní strana se po celé volební období nedokázala vypořádat s korupcí mezi svými čelními představiteli.“ Strana zelených zatím hranici pěti procent v průzkumech nepřekročila, ale pohybuje se těsně pod ní.

Nutno dodat, že tyto dvě strany nejsou ani zdaleka jediné, které stojí mimo parlament a to jim pomáhá v růstu preferencí. Nad třemi procenty se pohybují podle průzkumu Factum Invenio ze začátku dubna letošního roku Zemanovci stejně jako euroskeptici ze Strany svobodných občanů a kolem tří procent se pohybuje i Suverenita Jany Bobošíkové.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman a Babiš znají termín novoročního oběda v Lánech

13.11.2019 20:57 Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli…

Výroční summit NATO bude bez Babiše. Do Londýna pojede jen Zeman

13.11.2019 20:42 Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman.…

Zeman kondoloval Čaputové kvůli tragické nehodě autobusu

13.11.2019 18:01 Aktualizováno Český prezident Miloš Zeman poslal kondolenční dopis slovenské prezidentce Zuzaně Čaputové kvůli…

Změna ústavy kvůli NKÚ? Politici se neshodnou

13.11.2019 17:18 Sněmovní a senátní ústavní komise se zatím příliš neposunuly k dohodě o změnách ústavy. Chystané…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama