Politolog k odchodu Peake: Jde o hru režírovanou ze strany ODS?

Praha - "Odchod by mohl být částečně zrežírovaný ze strany ODS," řekl Pehe Mediafaxu. Není podle něj jasné, zda se odcházející poslanci nepřimknou ke stávajícím členům koalice, nebo zda si vytvoří vlastní poslanecký klub, nebo zda budou fungovat samostatně jako nezařazení. "Pokud těch deset poslanců zůstane nezařazených, může jít o neřízené střely," dodal s tím, že by pak vláda nemusela reformní zákony protlačit skrze Poslaneckou sněmovnu.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Jiří Pehe
doporučujeme

Odcházející poslance Věcí veřejných mohli přesvědčit k opuštění strany i ostatní koaliční partneři, tedy ODS a TOP 09, myslí si politolog Jiří Pehe. Předchozí vládní krize nastala také kvůli puči uvnitř VV, upozornil v úterý Mediafax.

Pokud ale zůstanou odcházející poslanci věrní vládě, může podle něj pokračovat, očistí se tak od problémových členů VV. "Koalice by byla neobyčejně semknutá," vysvětlil s tím, že by se premiér Petr Nečas (ODS) nemusel stále obávat podrážení nohou od jednotlivých členů zákonodárné komory.

Koalice se ale podle něj musí připravit na neustálý tlak ze strany opozice, která bude chtít často hlasovat o nedůvěře vlády. Na jednotlivé odcházející poslance VV by také podle něj mohly zapůsobit protesty, které plánují občané s odbory na příští týden.

Situace ve VV byla podle Peheho dlouhodobě neudržitelná, Vít Bárta měl i po odsouzení ve straně stále velký vliv. "Svědčí o tom návrh na odvolání Pavla Dobeše z postu ministra dopravy," vysvětlil.

Ze současných členů Věcí veřejných, kteří ze strany neodejdou, nepůjde podle politologa vytvořit už žádné pořádné politické uskupení.

Politolog Bohumil Doležal označil odchod Karolíny Peake za snahu vytvořit VV s lidskou tváří. "Protože se ale Peake necítí dost silná na čelo strany, zvolila úhybný manévr," podotkl Doležal v České televizi.

Zmínil také, že případné pokračování vlády za podpory nového uskupení kolem Peake by bylo standardem české politiky, pokud jde o podporu vlády sněmovnou.

Strana Věci veřejné v úterý přišla o svoji 1. místopředsedkyni Karolínu Peake, která opustila i její poslanecký klub. Vicepremiérka jako důvod zmínila nesrozumitelný stranický styl. Peake se chystá založit si novou politickou platformu. K ní se možná přidá až deset poslanců z klubu VV. Kromě Peake zatím odchod avizovali Viktor Paggio, Jiří Rusnok, Dagmar Navrátilová, Jana Suchá, Lenka Andrýsová.

Loading...
Vstupte do diskuze (8)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman pomník vlasovcům nechce: Praze pomohli, ale...

07.12.2019 10:24 Vlasovci sice pomohli v roce 1945 osvobodit Prahu, předtím se ale předtím spoluprací s nacisty…

Klaus si podal Českou televizi. Takhle prý přepisuje historii

06.12.2019 23:06 Aktualizováno Exprezident Václav Klaus se zaměřil na pořad Focus,který vysílá Česká televize. Tvrdí, že jeho…

Vláda kašle na klimatickou krizi? Jednání studentů s Babišem bylo vyhrocené

06.12.2019 17:41 Za neproduktivní označili zástupci celosvětového studentského ekologického hnutí Fridays for Future…

Prezident Zeman si přes Vánoce bere dovolenou, na leden plánuje ples

06.12.2019 16:04 Prezident Miloš Zeman si přes Vánoce vybere dovolenou, stráví ji na zámku v Lánech. Dovolenou bude…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama