Vláda nechce nezletilým lyžařům a snowboardistům nasadit helmy

Praha - Poslanecký návrh zákona, podle kterého měli lyžaři, snowboardisti a cyklisti mladší 18 let nosit povinně helmy, získal od Nečasova kabinetu ve středu negativní stanovisko. Po zasedání vlády tu uvedla vicepremiérka Karolína Peake, povinnost nosit helmu mají dosud jen nezletilí cyklisté na silnici.

Přidejte svůj názor

ilustrační fotografie
doporučujeme

"Vláda se snaží chovat maximálně legislativně odpovědně a nezaplevelovat právní řád zbytečnými příkazy a zákazy, pokud jsme si vědomi, že nejsme schopni regulovat všechna potenciálně nebezpečná nebo riziková sportovní chování nebo jiná chování ve veřejném sektoru," zmínila Peake. "Jsme si také vědomi toho, že tak jako tak platí obecná odpovědnost za škodu způsobenou při sportu nebo jiné činnost – stejně jako trestní odpovědnost," dodala.

Zákonem se přes nesouhlasný postoj vlády bude zabývat Poslanecká sněmovna.

Poslanci chtějí návrhem reagovat na fakt, že v České republice neexistuje právní norma, která by řešila občanskoprávní a trestněprávní spory v souvislosti s ublížením na zdraví a náhradou škod, které vzniknou právě při provozování těchto sportů.

V posledních deseti letech na sjezdovkách navíc extrémně narostl počet lyžařů a současně stoupl i počet začátečníků. Výrazně se zvýšila také rychlost lyžařů. "Nelze také přehlížet nebezpečné soutěže provozovatelů zimních sportů, jako je například 'ruská ruleta', které se v poslední době velmi rozšiřují," zdůvodnili novelu předkladatelé.

Předloha vznikla z iniciativy poslanců napříč politickým spektrem, seznam předkladatelů vedou ale zástupci TOP 09.

V současné době v Česku reguluje chování lyžařů na sjezdovkách zatím jediný dostupný soubor pravidel stanovený Mezinárodní lyžařskou federací (FIS). Pravidla ale neřeší chování lyžařů a jiných osob na dalších lyžařských tratích a cyklistů při jízdě na jízdním kole mimo pozemní komunikace. Regule, i když nejsou obecně závazným předpisem, využívají při svých rozhodováních také české soudy.

Podle statistik ministerstva zdravotnictví je v České republice ročně hospitalizováno přes 43 tisíc lidí s úrazem hlavy. Z evidence Horské služby vyplývá, že v roce 2010 se 1470 těchto úrazů stalo na horách.

Loading...
Témata: Vláda ČR
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

17. listopad: Hřib se nepřímo opřel do Zemana a vlády, sklidil potlesk

17.11.2019 09:29 Hodnoty jako jsou demokracie, svoboda a právní stát v Česku podle pražského primátora Zdeňka Hřiba …

"Hanba, ocásek Hamáček." Lidé na Národní třídě vypískali i ministry ČSSD

17.11.2019 09:20 Na Národní třídě dnes po 08:00 uctili památku listopadu 1989 představitelé ČSSD v čele s předsedou…

"Táhni odsud, estébáku!" Demonstranti vypískali Babiše na Národní třídě

17.11.2019 08:32 Za skandování a pískání zhruba 15 protestujících dnes ráno po 07:15 premiér a předseda hnutí ANO…

Komentář: Kam jsme se dostali po 30 letech od sametu? Doopravdy jsme…

17.11.2019 08:00 Výročí 17. listopadu 1989 vždy vede společnost k bilanci toho, co se od tohoto přelomového data…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama