Bude celostátní stávka! Demonstrovat se bude ale už 22. května

Praha - Odbory vyrazí na protestní průvod k Úřadu vlády v Praze 22. května. Chtějí tak opět vyjádřit nesouhlas s plánovanými vládními reformami, uvedl to v pátek předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jaroslav Zavadil s tím, že o případné stávce se ještě bude jednat.

Přidejte svůj názor

371
doporučujeme

"Průvod by měl vyjít zhruba v poledne a projít centrem Prahy," uvedl Zavadil. Odbory také chystají na 22. května sněm, kde se rozhodnou o dalších formách protestů. Další celostátní protesty budou následovat v červnu. Mělo by jít o využití nejrůznějších protestních forem. "Netradičnost spočívá v tom, že se zkombinuje několik forem protestu v jeden," dodala Jana Kašparová, mluvčí iniciativy STOP Vládě.

Podle Luboše Pomajbíka, předsedy Odborového svazu dopravy je stávka výsadou zaměstnanců, do akcí se ale chtějí zapojit i nezaměstnaní. "Vláda se chová dále naprosto nehorázně, nevidíme důvod proč ustupovat," vysvětlil předseda, nevylučuje jakoukoliv formu ani délku protestů.

Zavadil nechce mluvit o generální stávce, tu považuje za protest proti režimu. "Pokud tato vláda naše požadavky neuzná, budeme dále protestovat i na podzim," předpověděl šéf odborů.

Jednou z předprázdninových akcí má být i okupace ministerstev. Odboráři nechtěli jednotlivé rezorty jmenovat, prozradili ale například myšlenku na happening u ministerstev kultury a školství. "Víceméně budeme chtít po panu ministrovi, aby ty věci, které dostal k řešení, doopravdy vyřešil," vysvětlil František Dobšík, předseda Českomoravského svazu pracovníků školství.

"Za 14 dnů by měla začít nová informační kampaň po celé České republice, která by měla lidem vysvětlit, proti čemu bojujeme," doplnil Jan Májíček za občanské iniciativy sdružené v platformě STOP Vládě. Platforma postaví permanentní stan v Praze, kde chce vysvětlovat smysl protestů.

Zatím největším úspěchem odborů i platformy byla demonstrace 21. dubna na pražském Václavském náměstí, na které se sešlo přibližně 100 tisíc občanů.

Předtím se uskutečnil Týden protestů, během něhož platforma STOP vládě informovala občany o důvodech, kvůli nimž by měla vláda odstoupit. Nesouhlasí například se zvyšováním nepřímých daní, se školným nebo s penzijní reformou.

Loading...
Témata: Odbory | stávka
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

D*bil, odpudivé, trapné. Klaus udělal pro zemi víc než Kalousek, zní z…

20.06.2019 08:26 Dusno kolem slov exprezidenta Václava Klause o multikulturalismu pokračuje. Miroslav Kalousek (TOP…

V ČR nebudou krávy? Babiš jede na summit EU. O auditech se bavit nehodlá,…

20.06.2019 08:24 Premiér Andrej Babiš při dnešní schůzce s šéfem Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem nehodlá…

Čaputová přijede do Česka. Co si myslí o rozdělení federace?

19.06.2019 18:46 Aktualizováno Česká republika je podle nové slovenské prezidentky Zuzany Čaputové nejbližším partnerem Slovenska.…

Nárok na restituci rodu Walderode? Schwarzenberg je spokojený, pak se ale…

19.06.2019 17:09 Aktualizováno Odvolací Krajský soud v Hradci Králové v úterý potvrdil restituční nárok rodu Walderode na vydání…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama