Správní rada VZP se znovu vrátí k projektu IZIP

Praha - Správní radu Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) bude v pondělí řešit otázku, co by mohlo v oblasti elektronického zdravotnictví nahradit projekt IZIP. Agentuře Mediafax to potvrdil předseda správní rady Boris Šťastný (ODS).

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Ilustrační fotografie
doporučujeme

"Určitě budeme opět řešit IZIP," uvedl Šťastný.

Správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) na zasedání na konci května odsouhlasila ukončení projektu internetových zdravotních knížek (IZIP). Stalo se tak ale bez přítomnosti zástupců ČSSD, ti totiž před hlasováním opustili jednací sál. "Stále se nám zdá, že není vyřešena otázka možných arbitráži. Přece jenom jsme v Česku a každý právní výklad říká něco jiného," sdělil místopředseda správní rady Jiří Běhounek.

Zástupce ministerstva Petr Nosek i předseda správní rady Marek Šnajdr (ODS) ale tvrdí, že arbitráže v žádném případě nehrozí.

Samotný IZIP skončí reálně ke konci roku, právě tehdy vyprší smlouvy k projektům. Mají totiž šestiměsíční výpovědní lhůtu.

O stopce pro tento projekt rozhodli na počátku května ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) a premiér Petr Nečas (ODS), faktické potvrzení ale musela učinit správní rada.

Ministerstvo zdravotnictví chce ovšem pokračovat v elektronizaci českého zdravotnictví i přes nezdar elektronických zdravotních knížek pod hlavičkou IZIP. "Chystáme v červnu velkou konferenci, kam přijedou i lidé ze zahraničí, aby se s námi podělili o zkušenosti. Jsou to země, kde podobné projekty fungují, například Dánsko," řekl ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09).

Nový systém pro elektronickou správu zdravotnických dat by chtěl mít již v roce 2014.

Projekt elektronických zdravotních knížek byl dlouhodobě kritizován. Posledním vývojem v kauze před ukončením projektu byl plán VZP postupně vypovědět společnosti IZIP smlouvu o provozu knížek. Nakonec se situace musela řešit přípravou dodatků k současným kontraktům.

Bez nich by se VZP nedokázala od IZIP odpoutat před rokem 2014, u části smluv až do roku 2015. Předběžná dohoda hovoří o tom, že by nově bylo možné smlouvy vypovědět k červnu příštího roku. IZIP pro VZP spravuje elektronické zdravotní knížky.

Další peníze VZP do projektu nalila, když získala většinový podíl v projektu. Celkově se v projektu investovaly dvě miliardy korun.

Loading...
Témata: VZP | izip
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman pomník vlasovcům nechce: Praze pomohli, ale...

07.12.2019 10:24 Vlasovci sice pomohli v roce 1945 osvobodit Prahu, předtím se ale předtím spoluprací s nacisty…

Klaus si podal Českou televizi. Takhle prý přepisuje historii

06.12.2019 23:06 Aktualizováno Exprezident Václav Klaus se zaměřil na pořad Focus,který vysílá Česká televize. Tvrdí, že jeho…

Vláda kašle na klimatickou krizi? Jednání studentů s Babišem bylo vyhrocené

06.12.2019 17:41 Za neproduktivní označili zástupci celosvětového studentského ekologického hnutí Fridays for Future…

Prezident Zeman si přes Vánoce bere dovolenou, na leden plánuje ples

06.12.2019 16:04 Prezident Miloš Zeman si přes Vánoce vybere dovolenou, stráví ji na zámku v Lánech. Dovolenou bude…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama