Nečas je pro vydání Parkanové. Opak si nedovede představit

Praha - Premiér Petr Nečas (ODS) si v nynější situaci neumí představit, že by Poslanecká sněmovna nevydala svou místopředsedkyni Vlastu Parkanovou (TOP 09) ke stíhání v kauze nákupu letadel CASA pro českou armádu. Nečas to dnes prohlásil v televizní diskusi Otázky Václava Moravce s tím, že Parkanová by nyní udělala nejlépe, kdyby o zbavení imunity sama požádala. Jednoznačně však nyní neřekl, jak bude o vydání Parkanové hlasovat. Parkanová ČTK sdělila, že nic nového se nestalo, a názor, že o vydání nepožádá, proto nezmění.

371

"Existuje celá řada otazníků, které ale nemohou být zameteny pod koberec tím, že by neproběhlo příslušné řízení, které vede státní zastupitelství, a případně nezávislý soud," prohlásil Nečas. Kauza podle něj za poslední dny eskalovala tak, že by Parkanová měla zvážit přehodnocení tohoto svého postoje, že o vydání žádat nebude. 

Parkanová, která už uvedla, že věc chce nechat na rozhodnutí poslanců, na svém stanovisku trvá. "V posledních dnech se nestalo nic nového, proč bych svůj postoj měla měnit," napsala ČTK v textové zprávě. 

Kdyby Parkanová o vydání požádala sama, bylo by to podle Nečase nejrozumnější, nejlogičtější a nejsprávnější řešení pro Českou republiku i stranu TOP 09. Pak by bylo jasné, zda skutečně k něčemu nezákonnému došlo. Ukázalo by se tak také, že vyšetřování nebylo "z té či oné strany" ovlivňováno, míní předseda vlády. Nečas zároveň připustil, že otazníky může vzbuzovat i samotný postup policie. 

Sněmovna bude o Parkanové rozhodovat na červencové schůzi. Policie ji chce stíhat kvůli tomu, že nenechala zpracovat posudek na cenu letounů CASA pro vojenské letectvo. Při nákupu tak údajně vznikla škoda 658 milionů korun. Svou stranickou kolegyni hájí ministr financí Miroslav Kalousek, oba říkají, že Parkanová povinnost vypracovat posudek vůbec neměla. 

V reakci na dnešní premiérova slova Kalousek pro ČTK poznamenal, že není až tak podstatné, zda Parkanová ke stíhání bude či nebude vydaná. "Podstatné je, aby se vyšetřilo, proč se v policejní žádosti sněmovně objevily zcela prokazatelné lži. Z tohoto pohledu není ani příliš zajímavé, jak bude hlasovat pan premiér," prohlásil Kalousek. 

Koncem týdne také vyšlo najevo, že Kalousek telefonoval vyšetřovateli kauzy. Podle médií mu měl vyhrožovat jeho koncem u policie. Kalousek nepopírá, že s vyšetřovatelem mluvil, vyhrožování ale vyloučil. Opozice kvůli tomu žádá jeho odchod z vlády. 

"Z výroků představitelů TOP 09 a jejich kroků v poslední době plyne obrovská nervozita, obrovská i jakási nepřiměřená reakce na jednotlivé kroky," prohlásil dnes předseda vlády. Kalouskův telefonát označil za těžko akceptovatelný, velmi diskutabilní a bude po něm chtít vysvětlení. 

Předseda opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka míní, že Nečas vůči Kalouskovi projevil slabost. Pokud prý Nečas nenavrhne výměnu ministra financí, dává napříště zelenou všem pokusům o podobné politické tlaky na orgány činné v trestním řízení a rezignuje na dodržování principů demokratického právního státu. Podle ČSSD by bylo logické, aby Parkanová o své vydání požádala. 

Před hlasováním o Parkanové se premiér seznámí se stanoviskem poslanců ODS, kteří jsou členy mandátového a imunitního výboru, teprve pak se rozhodne. 

"Jakkoliv to není mé definitivní stanovisko, tak si nedovedu představit, že by sněmovna nevydala paní poslankyni k tomuto řízení," dodal Nečas. K tomuto jeho přesvědčení podle něj přispěly i informace o tom, že Kalousek volal vyšetřovateli případu. 

K případu pořízení letounů CASA se dnes vyjádřil také bývalý ministr obrany Martin Barták. Reagoval na informace, které o něm prý plánuje zveřejnit Mladá fronta Dnes a podle kterých on měl být tím, kdo vyvíjel na nákup letounů CASA tlak. To Barták v prohlášení zaslaném ČTK odmítá. MfD se podle něj opírá o nevěrohodného svědka, podplukovníka Karla Daňhela, kterého prý náčelník generálního štábu zbavil funkce a byla mu odebrána bezpečnostní prověrka. Barták v době nákupu letadel působil na ministerstvu jako náměstek. O tom, že armáda letadla CASA nechtěla a nepotřebovala a generálové na jejich nákup kývli až po nátlaku od ministerských náměstků, se spekuluje už roky.

PŘEHLED: Velký průvodce volbami do Poslanecké sněmovny

16.09.2021 09:29 Už za necelý měsíc si Česko zvolí nové obsazení Poslanecké sněmovny. Podívejte se na přehledný…

Zeman není v ohrožení života, potvrdil to Pražský hrad

16.09.2021 13:00 Vyšetření prezidenta Miloše Zemana v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) nezjistila žádné problémy,…

Výbuch rodinného domu v Koryčanech si vyžádal dva lidské životy

15.09.2021 18:58 Při dnešním odpoledním výbuchu rodinného domu v Koryčanech na Kroměřížsku zemřeli dva dobrovolní…

Na asi poslední interpelace nedorazili ministři ani poslanci

16.09.2021 13:45 Projednávání písemných interpelací, zřejmě poslední v tomto volebním období, poznamenaly dnes ve…

Nová Škoda Fabia dnes oficiálně vstupuje na český trh. Kterou výbavu lidé…

16.09.2021 09:16 Škoda Fabia úspěšně působí na trhu již 22 let, právě nyní startuje prodej její čtvrté generace.…

Fraška ve Sněmovně. Interpelace poslanců ANO nahrávala Babišovi, aby se…

16.09.2021 16:52 Většina dotazů na premiéra Andreje Babiše (ANO) mířila dnes odpoledne při sněmovních ústních…

Hřib vyzval Babiše k obnovení testů na covid-19 ve školách

16.09.2021 16:19 Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) vyzval premiéra Andreje Babiše (ANO), aby vláda s ohledem na…

Babiš chce zabránit zvyšování cen energií

16.09.2021 15:47 Premiér Andrej Babiš (ANO) slíbil, že jeho vláda učiní maximum proti zvyšování cen energií. Na…

Zeman vyhlásil termíny podzimních voleb pro lidi v karanténě

16.09.2021 14:54 Prezident Miloš Zeman vyhlásil termíny hlasování v říjnových sněmovních volbách pro lidi v…

Kancelář prezidenta nepochopila svoji úlohu. Mlčení ohledně Zemanova…

16.09.2021 14:38 Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová tvrdí, že Kancelář prezidenta republiky ignoruje…

Už si udělali volno? Na zřejmě poslední interpelace nedorazili ministři…

16.09.2021 13:42 Projednávání písemných interpelací, zřejmě poslední v tomto volebním období, poznamenaly dnes ve…

ANO znovu blokuje schvalování novely o platech učitelů

16.09.2021 13:26 Sněmovna ani třetí den své pravděpodobně poslední předvolební schůze nebude schvalovat vládní…

Prezident Zeman není v ohrožení života, oznámil Pražský hrad

16.09.2021 13:00 Aktualizováno Vyšetření prezidenta Miloše Zemana v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) nezjistila žádné problémy,…

O odvolání radní Lipovské z Rady ČT poslanci dnes jednat nebudou

16.09.2021 12:40 Sněmovní většina dnes odmítla zařadit na program schůze návrh na odvolání radní Hany Lipovské z…

Platy ve veřejné správě podle Schillerové zřejmě porostou

16.09.2021 11:53 Platy zaměstnanců ve veřejné správě by mohly stoupnout o inflaci, tedy zhruba o 3,5 procenta. Možný…

Související:

Právě se děje

reklama