Válka s korupcí pokračuje! Janečkův fond jde tentokrát po Severočeských dolech

Praha – Nadační fond proti korupci jde opět do útoku. Po kritice ČEZu, Kalouska, Drábka a Nečase se teď pouští do Severočeských dolů, které mají dodávat uhlí mimo jiné do pochybně modernizované elektrárny Prunéřov.

Přidejte svůj názor

Janeček se korupčníků nebojí

NFPK ve své tiskové zprávě kritizuje některé výroky Vladimíra Budinského, ředitele odboru strategie a komunikace Severočeských dolů. Ty pronesl pro Mostecký deník. Ten se vyjadřuje i k některým informacím, které již dříve v souvislosti s Prunéřovem přinesl fond Karla Janečka.

Budinský například tvrdí, že pro zmodernizovanou elektrárnu má jejich důl Tušimice dostatek uhlí pro navrácení investic, tedy minimálně 240 milionů tun uhlí. Fond v minulosti zveřejnil číslo nižší a to maximálně 190 milionů. Budinský prý neumí počítat nebo lže.

„Vždyť za rok 2011 doly vykázaly úbytek vytěžitelných zásob uhlí ve výši 11 889 kt (což je zaokrouhleně 12 mil. tun). S postupně se snižující kvalitou uhlí (nižší výhřevností) je reálné očekávat mírné zvýšení ročních těžeb. Takže za roky 2012 – 2015, než bude dokončena obnova tří elektrárenských bloků v Prunéřově II, se v ostatních elektrárenských blocích spálí cca (4 x 12 mil. tun a více) = 48 až 50 mil. tun vytěžitelných zásob uhlí. Čili, pokud od údaje 240.2 mil. tun odečteme 50 mil. tun, pak se dostaneme k číslu 190,2 mil. tun vytěžitelných zásob uhlí k 1.1.2016,“ argumentuje NFPK.

Budinský také odmítá, že by jeho společnost těžila část uhlí nelegálně. Prý to dokazuje posudek Ústavu státu a práva. Jenže podle NFPK se tímto posudek vůbec nezabývá. Navíc ho připravil odvolaný děkan právnické fakulty v Plzni Zachariáš.

NFPK dále píše: „Z dokumentu je patrné, že se žádným způsobem nevěnuje nepovolené těžbě uhlí, ale pouze poměrně chaoticky se zabývá správním řízením pro povolení těžby v jiném lomu s názvem Libouš II-sever z roku 2006. Naopak se vůbec nezmínil o dopisu z MŽP, kterým byl v roce 2008 pan Budinský a Český báňský úřad upozorněn na výše zmíněnou nelegální těžbu uhlí. Byl to navíc právě Vladimír Budinský, kdo ve svém emailu sdělil svoji vědomost o nelegální těžbě uhlí odbornici na ekologii a hornictví Věře Ježkové a tlačil na ní, aby mu pomohla ustát situaci před úřady a médii.“

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš na sjezdu zkritizoval své vlastní hnutí ANO

17.02.2019 11:46 Premiér a předseda ANO Andrej Babiš dnes v projevu na celostátním sněmu zkritizoval papalášství,…

ŽIVĚ: ANO povede do eurovoleb Charanzová

17.02.2019 10:30 Aktualizováno Lídrem hnutí ANO do voleb do Evropského parlamentu bude podle očekávání současná europoslankyně…

Vláda pod palbou: Dotační program k výstavbě bytů ni neřeší

17.02.2019 08:44 Vládní dotační program k výstavbě bytů a seznam několika opatření proti chudobě situaci lidí v…

Poslanci a senátoři projednají dvě dohody mezi EU se Singapurem

16.02.2019 19:22 Vláda předložila senátorům a poslancům k vyslovení souhlasu dvě dohody mezi EU, jejími členskými…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama