Slováci před 20 lety řekli DOST! A mají se lépe, než Češi

Komentář – Dnes je tomu 20 let, co bylo rozhodnuto o konci společného státu Čechů a Slováků. Za tu dobu se cesty našich národů rozdělili, aby následně skončili ve stejném cíly. Evropské unii. Na rozdíl od ČR je však Slovensko dál.

Havel, na protest proti rozpadu společného státu, odstoupil z funkce

My, národ hrdých Čechů, považoval rozdělení státu za zradu Slovenska, na které jsme vlastně vydělali. Slovenskou část společného státu jsme totiž považovali za přítěž našeho ekonomického rozmachu.

Naopak Slovensko rozdělení považovalo za vítězství svého národního sebeurčení. Vzápětí se ale Slovensko ponořilo do boje o zachování demokracie. Možná i proto se Slovensko hrnulo do Evropské unie ne tolik pro ekonomické výhody, ale pro garanci svých politických svobod.

Česká republika šla do EU s vidinou zbohatnutí. Jednoduše jsme se chtěli přiživit. A přestože se Slovákům často vyčítá přehnaný nacionalismu, který byl ostatně důvodem rozpadu společného státu, jsme to právě my Češi, kdo si nenechá sahat do státní suverenity.

Přitom bez odevzdání části své nezávislosti na úkor evropských institucí nemá projekt spojené Evropy šanci. Slováci to dobře pochopili a také díky tomu mají dnes euro. Jestli je to dobře nebo špatně, to musí posoudit každý sám. Jednoznačně má ale slovenský hlas mnohem větší váhu než ten český, který je spíš hlasem potížistů.

Přestože se úspěch Ficových sociálních demokratů přičítá především aféře Gorila, jistou zásluhu na tom má právě kladný postoj socialistů k hlubší evropské integraci, kterou některé pravicové strany nevidí rády.

Místo toho v Česku existuje stále mnoho lidí a politiků napříč spektrem, které na evropskou myšlenku hledí se značnou skepsí. Pro členství v EU jsou, ale jen do doby, kdy můžeme brát. Když přijde čas dávání, ihned začnou halasně křičet, že jsme suverénní národ, který si na svá práva nenechá sahat.

Jenže co jiného malé zemi uprostřed Evropy obklopené státy Evropské unie zbývá, než jít s davem? Nic. Myšlenka, že by se z nás mohlo stát druhé Švýcarsko, je pohádkou pro populisty. K tomu, abychom mohli být neutrální bohatou zemí, nám chybí politická kultura i stabilní ekonomika.

Témata: Československo | EU

Piráti a STAN nechtějí orbanizaci Česka, jednali se zástupcem maďarské…

28.09.2021 21:44 Zástupci Pirátů a STAN, kteří se dnes videokonferencí spojili s budapešťským primátorem a jedním z…

Senátoři ocenili medailemi šéfa BIS Koudelku nebo architektku Jiřičnou

28.09.2021 18:22 Aktualizováno Poveřený ředitel Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka, architektka Eva Jiřičná a dramatik…

Babiš bude jednat se šéfem Volkswagenu o továrně na akumulátory až po…

28.09.2021 09:08 Jednání premiéra Andreje Babiše (ANO) s ředitelem automobilky Volkswagen Herbertem Diessem o…

Omezení telemarketingu, objíždění cyklistů, vyloučení Ruska a Číny z…

27.09.2021 21:42 Aktualizováno Motoristé budou muset od příštího roku objíždět cyklisty ve vzdálenosti půldruhého metru. Za…

Zeman oslavil narozeniny. Babiš řekl, jaký od něj dostal dárek

27.09.2021 21:14 Prezident Miloš Zeman dostal od premiéra Andreje Babiše (ANO) k úterním narozeninám lahev koňaku.…

Vláda schválila nákup protiraketového kompletu za 13,7 miliardy z Izraele

27.09.2021 20:30 Česko pořídí formou mezivládní dohody od izraelského kabinetu čtyři baterie protiletadlového…

Vláda schválila návrh rozpočtu. ČSSD ho nepodpořila, chtěla vyšší platy

27.09.2021 17:08 Aktualizováno Vláda dnes schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 376,6 miliardy korun. Na…

Zeman by měl vyznamenat velitele jednotky z Afghánistánu, navrhla vláda

27.09.2021 17:04 Vláda navrhla prezidentu Miloši Zemanovi, aby vyznamenal velitele jednotky Vojenské policie KAMBA.…

Politici neočekávají po německých volbách větší změny ve vztahu k ČR

27.09.2021 13:16 Aktualizováno Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) věří po vítězství německé sociální demokracie v další…

Václav Klaus je stále hospitalizován v nemocnici

26.09.2021 18:48 Bývalý prezident Václav Klaus zůstává v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. ČTK to dnes řekl Petr…

Související:

Právě se děje

reklama