Opozice chce Kalouskovu hlavu. Vyšetřování kauz nikdo nebrzdí a nebrání, tvrdí Nečas

Praha - Vyšetřování trestných činů v Česku nikdo nebrzdí a nebrání, zdůraznil dnes ve sněmovně při jednání o vyslovení nedůvěry vládě premiér Petr Nečas (ODS). Předseda opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka naopak zdůvodnil podnět ke svolání mimořádné schůze podle něho nepřijatelným chováním členů vlády v případu vyšetřování nákupu letadel CASA pro armádu i působením kabinetu jako takového.

371

Politickou scénou hýbou telefonáty ministra financí Miroslava Kalouska s vyšetřovatelem kauzy CASA, v níž je obviněna Vlasta Parkanová (TOP 09), i s policejním prezidentem Petrem Lessym. Kalousek je s Lessym ve při o obsah hovorů. Nečas uvedl, že spor je o důvěryhodnost a pravdomluvnost obou aktérů a nejde o při mezi vládou a policií. Kauzu telefonátu mezi Kalouskem a vyšetřovatelem Nečas pokládá za "nešťastnou a nepřijatelnou". 

"Nikdo v České republice nebrzdí a nebrání ve vyšetřování trestných činů včetně korupce," zdůraznil premiér. Kdo tvrdí opak, měl by podle něho předložit důkazy. 

Opozice ale i Nečasovi vyčítá slova o "policejních plukovnících" a o tom, že Lessy nastoupil cestu politického aktivismu. "Předseda vlády zahájil proces, na jehož konci má být odvolání policejního prezidenta," uvedl Sobotka. Kalouskovy výroky na adresu policie jsou podle něho nepřijatelné, za hranou a výrazným přešlapem demokratického politika. 

Podobně jako Sobotka se vyjádřil i předseda Věcí veřejných Radek John. "Pod taktovkou premiéra je zpochybňována autorita policie mocensky i nátlakem," řekl. Nynější kampaň podle něho budí dojem, že má vést k odchodu policejného prezidenta. 

Celé dnešní jednání zpochybnil z hlediska ústavnosti nezařazený Michal Doktor. Soudí, že výsledek hlasování může být právně zpochybnitelný, ať bude jakýkoli, a to kvůli absenci Davida Ratha. Rath je kvůli podezření z korupce ve vazbě. 

Vicepremiérka Karolína Peake (LIDEM) nařkla opozici z toho, že se v Kalouskově sporu staví do role soudce. "Já dobře vím, že ministr Kalousek je starý hrubián, a kdo je z toho teď překvapen, tak zřejmě včera spadl z Marsu," uvedla Peake. Pokud si někdo myslí, že jde o důvod pro pád vlády, je poněkud hysterický, dodala. 

Nečas se Sobotkou se dostali do nepřímého sporu také o ekonomickou politiku státu. Zatímco premiér chválil reformy své vlády, Sobotka je zkritizoval. 

"Pan premiér vytvořil ze sněmovny mašinérii, která bude potvrzovat jeho nepravdy," řekl předseda KSČM Vojtěch Filip. Nabádal kabinet, aby si zkusil ověřit důvěryhodnost v mimořádných volbách, když říká, jak výborně vládne. Podle šéfa národních socialistů Jiřího Paroubka by bylo nejlepší, kdyby odešel Kalousek, ministr vnitra Kubice, Lessy a celá administrativa. 

Před jednáním o nedůvěře vládě sněmovna zablokovala hlasy koalice schůzi, na které chtěla opozice prosadit zřízení poslanecké vyšetřovací komise k možným zásahům do vyšetřování případu CASA. Hlasování o nedůvěře vláda přečká. Sama opozice uznává, že nebude úspěšná.

Studentským volbám vévodily obě opoziční koalice

21.09.2021 18:30 Aktualizováno Studentské volby do Sněmovny vyhrála koalice Piráti a Starostové, která získala 30,4 procenta hlasů…

Tendr na Dukovany by mohla vypsat ještě současná vláda, připustil to…

21.09.2021 17:27 Tendr na stavbu nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany by mohla po sněmovních volbách oficiálně…

MPSV vyplatilo poradcům přes 4 miliony, Stropnický mezi nimi není

21.09.2021 16:48 Ministerstvo práce vyplatilo v prvním pololetí za poradenské služby přes 4,2 milionu korun. Většinu…

Prezident Zeman ani dnes neopustí nemocnici

21.09.2021 15:42 Prezident Miloš Zeman ještě dnes zůstane v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN). ČTK to potvrdila…

Maláčová předloží vládě návrh krizového ošetřovného pro případ zavírání…

21.09.2021 14:52 Aktualizováno Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) se chystá v pondělí vládě předložit návrh na zavedení…

Schillerová kritizuje očekávaný růst sazeb ČNB

21.09.2021 11:10 Očekávané zvyšování úrokových sazeb Českou národní bankou není podle ministryně financí Aleny…

Růst minimální mzdy na 18.000 Kč je mimo debatu, míní Schillerová

21.09.2021 10:29 Návrh koaliční ČSSD na zvýšení minimální mzdy z nynějších 15.200 na 18.000 korun je mimo debatu. Na…

Policie opět navrhuje obžalovat premiéra Babiše

20.09.2021 20:57 Pražští kriminalisté dnes předali doplněný vyšetřovací spis v dotační kauze Čapí hnízdo Městskému…

Zeman nadále zůstává v nemocnici. Jde o jeho nejdelší hospitalizaci

20.09.2021 19:46 Prezident Miloš Zeman i dnes zůstával v péči lékařů Ústřední vojenské nemocnice v Praze.…

Vláda chce těsně před volbami zmrazit platy politiků

20.09.2021 15:53 Vláda chce těsně před volbami 5. října projednat ve Sněmovně návrh na zmrazení platů politiků. Dnes…

Související:

Právě se děje

reklama