Konec dvěma platům poslanců a senátorů!

Praha - Senátorky klubu TOP 09 a Starostové Jana Juřenčáková a Soňa Paukrtová navrhují, aby poslanci a senátoři, kteří vykonávají zároveň komunální či krajské funkce (hejtman, starosta a podobně), nemohli nadále pobírat dva plnohodnotné platy. Novelu hodlají Senátu předložit na příští schůzi.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie
doporučujeme

"Zejména v posledních dvou letech dochází ke kumulaci funkcí. Nikdo nemůže politikům zakázat, aby vykonávali dvě funkce, dá se to však omezit tím, že za jednu funkci nebudou pobírat neuvolněný plat," myslí si Juřenčáková, podle které se během jednoho pracovního dne nedají dvě funkce na plný úvazek zvládat.

Návrh však neznamená, že by se měli poslanci či senátoři, kterých se to týká, svých funkcí vzdát. Budou však pobírat jen jeden neuvolněný plat. "Myslím, že to bude mít příznivé dopady na rozpočty měst, obcí i krajů," řekla Soňa Paukrtová. "Klasicky totiž například hejtman pobírá osmdesátitisícový plat, v neuvolněné funkci by mu ale náleželo pouze něco přes deset tisíc za měsíc," doplnila Juřenčáková.

Novelu by senátorky chtěly kolegům představit na příští schůzi Senátu, která by se měla konat 15. srpna. "Tento návrh je sice kontroverzní, ale myslím si, že Senátem by mohl projít," doufá Paukrtová.

Kromě senátorů budou moci návrh podpořit i občané. "V rámci kampaně pro krajské a senátní volby dáme občanům k dispozici podepsat petici na podporu tohoto návrhu," doplnil plány spoluautor novely poslanec Stanislav Polčák (TOP 09).

Loading...
Témata: senát | mzdy / platy
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ministrem kultury by měl být Lubomír Zaorálek

21.08.2019 20:35 Do čela resortu kultury místo nováčka ve vysoké politice, kterým měl být prezidentem odmítnutý…

Prahou prochází tisíce lidí. Milion chvilek na Václavském připomíná rok…

21.08.2019 19:38 Oběti demonstrací ze srpna roku 1969 dnes na Václavském náměstí připomenulo shromáždění pořádané…

Zeman a Schillerová jednali o rozpočtu, prezidenta zaujal stravenkový…

21.08.2019 18:38 Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) seznámila dnes prezidenta Miloše Zemana s vývojem…

Schodek rozpočtu by měl zůstat 40 miliard, soudí Babiš. KSČM cení zuby

21.08.2019 18:23 Aktualizováno Schodek státního rozpočtu na příští rok by měl podle premiéra Andreje Babiše (ANO) zůstat 40…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama