Šikana kvůli švarcsystému skončí? ODS chystá změnu

Praha - Zástupci podnikatelů si stěžují na údajnou šikanu od pracovních úřadů kvůli takzvanému švarcsystému, tedy nelegálnímu zaměstnávání na živnostenský list. Občanská demokratická strana a odborníci ze Strany soukromníků ČR (SsČR) proto připravují úpravu legislativy. Ministerstvo práce a sociálních věcí ale tvrdí, že se žádná šikana neděje.

Zbyněk Stanjura (ODS)

"Občanští demokraté vnímají situaci, kdy jsou tisíce firem a podnikatelů cílem kontrol zaměřených na tzv. švarcsystém, jako vážný problém. Je třeba upřesnit platnou legislativu, která je vůči většině podnikatelů přehnaně tvrdá, a odstranit z ní zejména ty paragrafy, jež znejišťují firmy a živnostníky i jejich obchodní vztahy," uvedl předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura. 

Společným cílem je do konce září připravit novelu zákona o zaměstnanosti a zákoníku práce, která zabrání údajné šikaně podnikatelů ze strany úřadů pod heslem boje proti tzv. švarcsystému, doplnil první místopředseda SsČR Rudolf Baránek. Pracovní skupina složená z odborníků poslaneckého klubu ODS a zástupců SsČR představí návrh novely na konci září. 

"Těžko se vyjadřovat k návrhu, který má odstranit něco, co neexistuje," řekla ČTK mluvčí MPSV Viktorie Plívová. "Kontroluje se dodržování všech pracovněprávních předpisů, zaměřujeme se na potírání práce načerno, žádné speciálně zaměřené kontroly na švarcsystém neexistují," dodala. Pokud podnikatel dodržuje vše, co má, nemá podle ní důvod se obávat jakékoli kontroly. Jestliže předpisy porušuje, poškozuje nejen stát, ale také vytváří nerovné konkurenční prostředí a parazituje na poctivých firmách, podotkla. 

Asociace malých a středních podniků ale souhlasí s tím, že kvůli švarcsystému jsou v mnoha případech podnikatelé šikanováni. "Každý týden dostáváme od firem několik stížností, které se snažíme s patřičnými úřady ve spojení s poškozenou firmou řešit. Závazné právní předpisy sice stanoví povinnost mít v místě pracoviště uvedené kopie dokladů prokazující legálnost práce, nicméně za porušení této povinnosti není v zákoně stanovena žádná sankce," upozornil prezident asociace Karel Havlíček. 

Pro řadu firem jsou nová pravidla prokazování pracovněprávního vztahu, tedy uchovávání kopií pracovních smluv či dohod mimo pracovní poměr na pracovišti, obrovskou administrativní zátěží, uvedl mluvčí Svazu průmyslu a dopravy Milan Mostýn. Firmy se prý obávají kontrol, kterých se má podle plánu MPSV vykonat letos kolem 200.000. Pokuta, jejíž minimální výše je 250.000 korun, může být přitom pro řadu menších firem likvidační. 

Postupy inspektorátů při kontrole jsou podle členských firem svazu odlišné. "Máme informace, že se při vstupu do objektu zaměstnavatele chovali kontroloři velmi arogantně. Existují i případy, kdy kvalifikace nelegálního zaměstnávání je na hranici lidskosti. Konkrétně jde o případ, kdy za nelegální zaměstnávání byla označena činnost starých nemocných rodičů v lyžařském areálu, kteří neměli uzavřen se synem pracovněprávní vztah. Tito staří lidé nechtěli sedět doma, ale být mezi lidmi a zcela dobrovolně a nahodile bez nároku na odměnu synovi vypomáhali," poznamenal Mostýn.

Témata: švarcsystém | ODS

Zeman se vrací do úřadu, na programu jsou schůzky se Schillerovou, Fialou…

22.09.2021 08:13 Tři schůzky s představiteli vlády i opozice má dnes na programu prezident Miloš Zeman na zámku v…

Babiš pojede na maďarsko-srbskou hranici, podívá se na pohraniční plot

22.09.2021 08:09 Český premiér Andrej Babiš dnes navštíví maďarsko-srbskou hranici, kde si prohlédne zabezpečení…

Studentským volbám vévodily obě opoziční koalice

21.09.2021 18:30 Aktualizováno Studentské volby do Sněmovny vyhrála koalice Piráti a Starostové, která získala 30,4 procenta hlasů…

Tendr na Dukovany by mohla vypsat ještě současná vláda, připustil to…

21.09.2021 17:27 Tendr na stavbu nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany by mohla po sněmovních volbách oficiálně…

MPSV vyplatilo poradcům přes 4 miliony, Stropnický mezi nimi není

21.09.2021 16:48 Ministerstvo práce vyplatilo v prvním pololetí za poradenské služby přes 4,2 milionu korun. Většinu…

Prezident Zeman ani dnes neopustí nemocnici

21.09.2021 15:42 Prezident Miloš Zeman ještě dnes zůstane v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN). ČTK to potvrdila…

Maláčová předloží vládě návrh krizového ošetřovného pro případ zavírání…

21.09.2021 14:52 Aktualizováno Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) se chystá v pondělí vládě předložit návrh na zavedení…

Schillerová kritizuje očekávaný růst sazeb ČNB

21.09.2021 11:10 Očekávané zvyšování úrokových sazeb Českou národní bankou není podle ministryně financí Aleny…

Růst minimální mzdy na 18.000 Kč je mimo debatu, míní Schillerová

21.09.2021 10:29 Návrh koaliční ČSSD na zvýšení minimální mzdy z nynějších 15.200 na 18.000 korun je mimo debatu. Na…

Policie opět navrhuje obžalovat premiéra Babiše

20.09.2021 20:57 Pražští kriminalisté dnes předali doplněný vyšetřovací spis v dotační kauze Čapí hnízdo Městskému…

Související:

Právě se děje

reklama