Favority prezidentských voleb jsou Fischer se Zemanem

Praha - Největšími favority prezidentských voleb, které se budou konat počátkem roku 2013, jsou podle průzkumu společnosti SANEP opětovně expremiéři Jan Fischer (19,7 procenta) a Miloš Zeman (16,8 procenta). Červencové šetření prezentuje názory 63,9 procenta rozhodnutých voličů, zveřejnil SANEP v úterý.

Přidejte svůj názor

ilustrační fotografie

Další stále ještě nerozhodnutý kandidát Jan Švejnar skončil za Zemanem s relativně velkým odstupem 5,3 procenta – získal by 11,5 procenta hlasů voličů.

Čtvrtý největší počet hlasů by v červenci tohoto roku získal senátor a oficiální prezidentský kandidát ČSSD Jiří Dienstbier, kterého by v červenci volilo 7,3 procenta voličů. Se ziskem 5,6 procenta hlasů následuje mediálně známý podnikatel Tomio Okamura. Ten však prozatím není rozhodnut, zda bude usilovat o prezidentský post. Definitivní rozhodnutí Tomia Okamury bude záviset na výsledcích podzimních senátních voleb na Zlínsku, kde kandiduje.

Na šesté příčce by se umístila europoslankyně a oficiální prezidentská kandidátka za KDU-ČSL Zuzana Roithová. Ta by aktuálně získala hlasy 5,4 procenta dotázaných. Sedmá příčka náleží po zisku 4,8 procenta kandidátu za stranu Svobodných občanů, stávajícímu řediteli politického odboru Kanceláře prezidenta republiky Ladislavu Jaklovi.

Až osmý největší počet hlasů (4,3 procenta) získal nynější ministr zahraničí a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. Nízké hodnocení Karla Schwarzenberga, který se obvykle těší pověsti respektované politické osobnosti, je patrně důsledkem aféry CASA, v níž figuruje jméno poslankyně TOP 09 Vlasty Parkanové a do níž nestandardním způsobem zasahoval ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Předseda TOP 09 si pak ve srovnání s posledním šetřením pohoršil o 3,3 procentního bodu.

Devátou příčku zaujal bývalý guvernér České národní banky Zdeněk Tůma (3,9 procenta), který se tak umístil před desátým Přemyslem Sobotkou. Ten se stal oficiálním kandidátem ODS po vítězství ve vnitrostranických primárkách. V průzkumu obdržel 3,8 procenta hlasů.

Další z prezidentských kandidátů, předsedkyně politické strany Suverenita – Blok Jany Bobošíkové, která neúspěšně kandidovala za KSČM na prezidentský post již v roce 2008, by v červenci tohoto roku získala hlasy 3,5 procenta voličů. Nejméně hlasů pak v aktuálním šetření společnosti SANEP obdržel bývalý ministr průmyslu a obchodu a nezávislý kandidát Vladimír Dlouhý (1,7 procenta). Jiného kandidáta by aktuálně volilo 4,6 procenta dotázaných.

Internetový průzkum proběhl mezi 1. a 20. červencem letošního roku mezi více než 21 tisíci vybranými respondenty staršími 18 let.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemanovy vulgarity? Do kauzy ostře promluvil Jan Kraus. A Hradu se to…

18.10.2018 22:11 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman se opět postaral o poprask, když tento týden v Českém rozhlase mluvil…

ČSSD musí do čtyř měsíců zaplatit 338 milionů korun

18.10.2018 20:27 Dědicové advokáta Zdeňka Altnera vyzvali ČSSD k ukončení kauzy Lidový dům. Straně nabízejí…

Poche skončí na ministerstvu zahraničí k 1. listopadu

18.10.2018 18:05 Europoslanec Miroslav Poche skončí jako politický tajemník na ministerstvu zahraničí k 1. listopadu…

ČT, Bakala, Sobotka a ČSSD. Známý novinář vznesl vážné obvinění, pak to…

18.10.2018 17:30 Aktualizováno Novinář a vydavatel amerického původu Erik Best si ve svém zpravodaji vzal na paškál Českou…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama