Bude-li Zeman stále navrhovat Bradáčovou, post VSZ bude neobsazen

Praha – KOMENTÁŘ - Hostem pátečního Interview ČT24 byl ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Téma bylo předem jasné – jmenování Lenky Bradáčové vrchní státní zástupkyní v Praze.

Pavel Blažek

Nový ministr je podle svých slov na 99% rozhodnut, kdo bude jmenován. V každém případě své rozhodnutí občanům odůvodní, jelikož ti mají právo znát jeho myšlenkové pochody, které ho ke jmenování daného člověka vedou. První, komu však informaci o jmenování sdělí, bude nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman a samotná Lenka Bradáčová. Nikam ale nespěchá. Místo vrchního pražského žalobce může ještě chvíli zůstat neobsazené.

Nejvyšší státní zástupce chce údajně podat žalobu proti jednání ministra v této záležitosti. V tom mu Blažek rozhodně nechce bránit.

V případě, že by Bradáčová nebyla jmenována, je možné, že Zeman znovu nominuje ústeckou žalobkyni známou z kauzy Davida Ratha. Zeman „na Bradáčové trvá,“ řekl ministr v pořadu a tím de facto potvrdil, že Zeman ani jinou možnost než její jmenování nepřipouští.

Blažek také sdělil, že záleží pouze na Pavlu Zemanovi, zda jmenování nového vrchního státního zástupce potrvá dlouhou dobu. Vzhledem k tomu, že Bradáčovou zatím odmítl jmenovat, je možné si toto jeho prohlášení vysvětlit takto: jestliže bude Zeman neustále navrhovat Bradáčovou, funkce vrchního státního zástupce bude dlouho neobsazená.

Názor předsedy Ústavního soudu Rychetského, že ministrův souhlas se jmenováním je pouze symbolický, bere prý Blažek na vědomí. Nepovažuje ho ale za přesný, jelikož v zákoně nic takového není. Jedná se podle něj o pravomoc, ve které jede půl na půl se Zemanem, takže symbolickou pravomoc nebude brát v potaz a o vrchním státním zástupci chce taky rozhodnout.

Blažek dále prohlásil, že jmenování Bradáčové zpolitizovali sami politici. K tomu také dodal, že dle jeho mínění premiér Petr Nečas nevěděl o vůli odvolaného ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila jmenovat Bradáčovou do funkce. 

Ministr se také pustil do policie. V posledních letech se prý některé věci neřeší soudně, ale prazvláštními způsoby. Dostávají se mu údajně do rukou zprávy, že si policisté kolikrát seženou svého soudce. Politici se dle Blažka nebojí Lenky Bradáčové, ale změn, které by s ní mohly přijít.

Piráti a STAN nechtějí orbanizaci Česka, jednali se zástupcem maďarské…

28.09.2021 21:44 Zástupci Pirátů a STAN, kteří se dnes videokonferencí spojili s budapešťským primátorem a jedním z…

Senátoři ocenili medailemi šéfa BIS Koudelku nebo architektku Jiřičnou

28.09.2021 18:22 Aktualizováno Poveřený ředitel Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka, architektka Eva Jiřičná a dramatik…

Babiš bude jednat se šéfem Volkswagenu o továrně na akumulátory až po…

28.09.2021 09:08 Jednání premiéra Andreje Babiše (ANO) s ředitelem automobilky Volkswagen Herbertem Diessem o…

Omezení telemarketingu, objíždění cyklistů, vyloučení Ruska a Číny z…

27.09.2021 21:42 Aktualizováno Motoristé budou muset od příštího roku objíždět cyklisty ve vzdálenosti půldruhého metru. Za…

Zeman oslavil narozeniny. Babiš řekl, jaký od něj dostal dárek

27.09.2021 21:14 Prezident Miloš Zeman dostal od premiéra Andreje Babiše (ANO) k úterním narozeninám lahev koňaku.…

Vláda schválila nákup protiraketového kompletu za 13,7 miliardy z Izraele

27.09.2021 20:30 Česko pořídí formou mezivládní dohody od izraelského kabinetu čtyři baterie protiletadlového…

Vláda schválila návrh rozpočtu. ČSSD ho nepodpořila, chtěla vyšší platy

27.09.2021 17:08 Aktualizováno Vláda dnes schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 376,6 miliardy korun. Na…

Zeman by měl vyznamenat velitele jednotky z Afghánistánu, navrhla vláda

27.09.2021 17:04 Vláda navrhla prezidentu Miloši Zemanovi, aby vyznamenal velitele jednotky Vojenské policie KAMBA.…

Politici neočekávají po německých volbách větší změny ve vztahu k ČR

27.09.2021 13:16 Aktualizováno Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) věří po vítězství německé sociální demokracie v další…

Václav Klaus je stále hospitalizován v nemocnici

26.09.2021 18:48 Bývalý prezident Václav Klaus zůstává v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. ČTK to dnes řekl Petr…

Související:

Právě se děje

reklama